10 rad, jak ochránit dítě před tím, že ho odvede někdo cizí

 • Poučte děti, jak jednat vůči cizím lidem. Je to velice důležité.
  Poučte děti, jak jednat vůči cizím lidem. Je to velice důležité.
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  30. května  2017 
   06:00

  Jakmile se dítě osamostatní, mělo by vědět, jak se chovat vůči cizím lidem. Řekněte mu, že ne všichni jsou hodní a jednají v jeho zájmu. Neděste ho, ale mluvte o nebezpečných situacích, které by mohly nastat. A ujasněte si některá pravidla. Tady je 10 tipů, které přispějí k bezpečnosti vašeho dítěte. 

 • Únosy dětí jsou realitou. Jak jim předejít?

  Ztracený chlapec

  Určitě si vzpomínáte na video, ve kterém mladý muž lákal děti na štěňátka. Ve všech případech uspěl a děti z hřiště bez problémů odvedl. Rodiče "testovaných" dětí se pak nestačili divit. Sociální experiment končí drsným, leč pravdivým prohlášením: „Každý den se více než 700 dětí stane obětí únosu. To je více než čtvrt milionu dětí ročně." 

  Šokující experiment: muž unesl tři děti. Nalákal je na štěňata. Podívejte se na video:

  Jak málo stačí k únosu vašeho dítěte • VIDEO: 


  Jak tomu zabránit? Třeba tak, že vaše dítě poučíte. Tady je 10 věcí, které by každý rodič měl klást na srdce svým dětem. Budou tak více v bezpečí a vy budete klidnější:

 • Nepiště jméno dítěte na osobní věci

  Nedávejte dítěti visačku se jménem na batoh. Útočník ho může oslovit jménem a získá jeho důvěru.

  Nepište dítěti jméno na jeho osobní věci. Nedávejte mu visačku na batoh. Neoznačujte štítkem ani další věci, jako třeba box na svačinu či termosku. Důvod? Když neznámá osoba osloví vaše dítě jménem, ihned si získá jeho důvěru a to může být velice nebezpečné. Mnohem lepší je napsat na batoh jen telefonní číslo. V případě ztráty, určitě někdo zavolá.

  Když se dítě ztratí: Jak tomu zabránit? Zkuste tyhle vychytávky

  Když se dítě ztratí: Jak tomu zabránit? Zkuste tyhle vychytávky

  Dítě nespouštíte z očí, pak se na vteřinu jen otočíte a je pryč. Je to mžik. Co teď? Hlavně zachovejte klid a nezmatkujte. Určitě se najde. Tady je…celý článek

 • Nesedat s cizími lidmi do auta, utíkat opačným směrem, než jede vůz

  Dítě si nikdy nesmí sednout s cizím člověkem do auta. Musí utíkat na opačnou stranu než jede vůz.

  Dítě by v žádném případě nemělo nastupovat do auta k lidem, které nezná. Nikdy! Tohle už jste pravděpodobně svému potomkovi vysvětlili, ale je tu ještě jedna věc, kterou by měl vědět. Jakmile u něj přibrzdí auto s cizími lidmi, kteří ho budou na něco lákat nebo se snažit upoutat jeho pozornost, musí utíkat rychle pryč. Ale pozor: na opačnou stranu, než jede vůz. Získá tím čas. A může pak zavolat o pomoc.

 • Vymyslete si rodinné heslo

  Vymyslete si rodinné heslo. Hodí se v případě, že dítě vyzvedává někdo jiný.

  Pokud někdo láká vaše dítě slovy „pojď se mnou, zavedu tě k tvojí mamince“, první věc, na kterou by se měl váš potomek zeptat, je: "Jaká jsou jména rodičů?" Pro tyto případy (když například nestíháte vyzvednout dítě ze školy a požádáte o pomoc známého) je dobré vymyslet si nějaké rodinné heslo. Takové, které není snadné uhodnout. Klidně třeba "chlupatý pomeranč".

  9 vět, které za žádnou cenu neříkejte dcerám v pubertě! Proč?

  9 vět, které za žádnou cenu neříkejte dcerám v pubertě! Proč?

  "Na tohle máš ještě dost času!" Jakmile tohle pronesete coby matka pubertální dcery, jste odepsaná.  Vět, kterými se v očích takové dívky shodíte,…celý článek

 • Nainstalujte si sledovací aplikace

  Existují i sledovací mobilní aplikace. Díky GPS máte o dítěti přehled.

  Vlastní vaše dítě mobilní telefon? Pak si můžete stáhnout aplikaci, která ho pomocí GPS bude sledovat. Zároveň můžete i na dálku kontrolovat stav baterie telefonu vašeho dítěte. Ano, je to sice trochu špehování, ale v dnešní době nikdo neví. Existuje hned několik aplikací. Třeba: Life360 Locator nebo GPS Phone Tracker.

 • Pořiďte hodinky s nouzovým tlačítkem

  GPS hodinky

  Pokud vaše dítě mobilní telefon nevlastní, existují i hodinky s GPS lokátorem. Rodiče pak mohou na telefonu sledovat, kde se jejich potomek pohybuje. Když opustí vymezený prostor, dostane rodič zprávu. Stejně tak se dozví, když je dítě sundá z ruky. Na hodinkách je i takzvané nouzové tlačítko, když ho dítě zmáčkne, urychleně informuje rodiče nebo policii, že je v nebezpečí. Kromě hodinek se vyrábí také náramky, klíčenky nebo medailonky.

  Jak si užívají volna děti Angeliny Jolie, Julie Roberts a dalších celebrit?

  Jak si užívají volna děti Angeliny Jolie, Julie Roberts a dalších celebrit?

  Slavné herečky a zpěvačky jsou mámy jako každé jiné. I když často nechtějí své děti vystavovat objektivům, přesto je berou na pláž, do parku nebo třeba…celý článek

 • V případě nouze: křik, kopání a kousání

  Pokouší se někdo odvléci dítě? Řekněte mu, ať křičí, kouše a kope. Zároveň ať volá: Neznám ho, chce mě odvést pryč.

  Řekněte svému dítěti, že jakmile ho chytí nějaký cizí člověk za ruku a bude se ho snažit odvléci pryč, může se chovat neslušně: ať křičí, kouše, kleká si na zem a snaží se za každou cenu přitáhnout pozornost okolí. Situace může být velice závažná. Dítě by také mělo nahlas křičet: „Neznám ho. Chce mě vzít pryč!“

  50 geniálních vychytávek pro školáky. Neuvěříte, co všechno mají ve školách

  50 geniálních vychytávek pro školáky. Neuvěříte, co všechno mají ve školách

  Učení nemusí být nuda. Některé školy se snaží, aby se děti vzdělávaly zábavnou formou a aby se i neoblíbené předměty staly zajímavější. Mnohé české…celý článek

 • Přerušení konverzace a udržování odstupu

  S cizím člověkem se dítě vůbec nemusí bavit.

  Vaše dítě by mělo vědět, že není jeho povinností mluvit s cizími lidmi. V případě, že konverzace trvá déle než 5 až 7 sekund, je lepší ji ukončit a odejít na bezpečné místo. Důležitý je také osobní prostor. Pokud se dítě baví s neznámou dospělou osobou, mělo by udržovat rozestup 1,5 – 2,5 metru. Pokud by se cizí člověk snažil přiblížit, dítě udělá krok vzad. Nacvičte si tuto situaci doma. Ukažte svému dítěti, jak vypadá rozestup dva metry. A zdůrazněte mu, že by měl být vždy dodržován.

  Jak se vypořádat s dětmi vašeho partnera: Co nikdy nedělat?

  Jak se vypořádat s dětmi vašeho partnera: Co nikdy nedělat?

  V zemi, kde se polovina lidí rozvádí a další neoficiální svazky se rozpadají, je soužití s dětmi nového partnera rozhodně důležitým tématem. Blahoslavení…celý článek

   

 • Neříkat, že rodiče nejsou doma

  Dítě by nikdy nemělo říkat, že nemá doma rodiče.

  Vysvětlete dítěti, že jakmile někdo klepe či zvoní a ono ho nevidí v kukátku a nedostane odpověď na otázku „kdo je tam?“, nikdy nesmí otevřít dveře. Nikdy! V žádném případě také nesmí neznámé osobě sdělit, že rodiče nejsou doma. Ani kdyby tvrdila, že je přítel či přítelkyně maminky nebo tatínka. Zároveň nesmí otevřít dveře ani osobě, která se vydává za opraváře, údržbáře či technického pracovníka. Pokud je cizinec neodbytný a začne se dostávat dovnitř, dítě okamžitě musí zavolat rodičům či sousedům.

 • Do výtahu nikdy s cizími lidmi

  Dítě by nemělo jezdit ve výtahu s cizími lidmi.

  Naučte své dítě přivolávat výtah a čekat na něj zády ke zdi, aby vždy vidělo, kdo k němu přistupuje. Je-li to někdo neznámý, ať s ním raději do výtahu nenastupuje. Pokud ho k tomu dotyčný vyzve, je dobré si vymyslet nějakou výmluvu – třeba to, že si něco zapomnělo nebo ještě musí zkontrolovat schránku. Pakliže neznámá osoba naléhá, může vaše dítě zdvořile odpovědět: „Rodiče říkají, že bych měl ve výtahu jezdit sám nebo s našimi sousedy.“ Pokud se pokusí cizinec dítě natlačit do kabiny výtahu násilím, mělo by se bránit vší silou: bojovat, kopat, kousat a křičet, dokud mu někdo nepřispěchá na pomoc.

 • Schůzka s přáteli z internetu? To ne

  Kamarád z internetu? Ne vždy to musí být ten, za kterého se vydává.

  Upozorněte své dítě, že zločinci mohou najít a nalákat své oběti i prostřednictvím internetu. Pokud se na webu někdo vydává za souseda Máťu, nemusí to opravdu být onen desetiletý kluk odvedle. Na internetových diskusích a sociálních sítích by vaše dítě rozhodně nemělo prozrazovat jméno, adresu a telefonní číslo. Zároveň by nemělo neznámým osobám posílat fotografie nebo jim říkat, kdy a kam rádo chodí. Pozvánky na osobní setkání by měli vaše dcera či syn vždy odmítnout.

  Žebříček 10 pravidel, jak ochránit dítě, zveřejnil server brightside.me.

  10 dětských zlozvyků, které spolehlivě vytočí každého rodiče. Co s nimi?

  10 dětských zlozvyků, které spolehlivě vytočí každého rodiče. Co s nimi?

  Nikdo není dokonalý, každý z nás má nějaký ten zlozvyk. I děti. Dloubou se v nose, fňukají a skáčou dospělým do řeči. Sestavili jsme žebříček nejčastějších…celý článek

  5 příčin, proč rodiče mají rozmazlené děti a nezvládají je

  5 příčin, proč rodiče mají rozmazlené děti a nezvládají je

  S tímhle článkem nemusíte souhlasit. Nebo vám jeho čtení nemusí být příjemné. Protože se v něm můžete jako rodiče poznat, a to ne zrovna v tom nejlepším…celý článek

/
Autor: Gabriela Kolinová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku