Za domácí práce dětem neplaťte! Dláždíte si cestu do pekel, varují odborníci

Funguje u vás doma, co se týká domácích prací a povinností, tak trochu výměnný obchod? Za umytí nádobí dvacka, za jedničku z matematiky hračka? Nedělejte to, radí odborníci.
Funguje u vás doma, co se týká domácích prací a povinností, tak trochu výměnný obchod? Za umytí nádobí dvacka, za jedničku z matematiky hračka? Nedělejte to, radí odborníci.
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
1. srpna  2017 
 06:00

Kapesné by děti dostávat měly, ale peníze za práci jim raději nedávejte. Důvod? Vy přeci také nedostáváte za starost o domácnost zaplaceno. A je tu ještě jeden pádný argument: pokud svým dětem platíte za to, aby plnily své povinnosti, vychováváte si z nich malé vydřiduchy, kteří vás možná jednoho dne, až je o něco požádáte, zaskočí otázkou: "Co za to?"

Dávat dětem kapesné je v pořádku, podle odborníků by peníze měly dostávat zhruba od 6 let, a to pravidelně. Naučí se tak hospodařit a rozmyslet si, co a za kolik peněz si koupí. Naopak to je, co se týče odměny za vykonávání každodenních domácích prací. Platit dětem za to, že se dobře učí nebo pomáhají rodičům, je podle odborníků cesta do pekla.

Proč je důležité, aby děti měly kapesné? Naučte je hospodařit s penězi

Proč je důležité, aby děti měly kapesné? Naučte je hospodařit s penězi

Děti často chtějí všechno, co vidí. A rodič nejednou kapituluje a vytáhne peněženku, aby měl klid. Není to však nejlepší cesta. Protože za pár let…celý článek

Někteří rodiče sice tvrdí, že své potomky tak připravují na dospělý život, ve kterém není nic zadarmo, jenže podle dětských psychologů zapomínají na to, že domácí práce nebudou jejich zaměstnáním a že i dospělí musí o svůj domov pečovat zadarmo.

Děti

Každý osmý rodič dětem platí

Podle průzkumu společnosti Cetelem dávají rodiče nejčastěji dětem kapesné z toho důvodu, aby se dítě naučilo hospodařit s penězi (87 %). 37 % pak uvedlo, že kapesné dávají dítěti, aby si mohlo koupit jídlo či pití, pokud mu nebude stačit svačina. Jen zhruba 2 rodiče ze sta uvedli jako důvod pořízení svačiny, protože dítě si ji do školy z domova nenosí. 4 rodiče ze sta uvedli koupi pamlsků, které z rodinného rozpočtu nekupují, a necelá 4 procenta vidí jako důvod pro kapesné to, že ho dostávají i ostatní děti v okolí jejich potomka. Téměř každý osmý rodič (13 procent) dává kapesné jako odměnu za domácí práce a zhruba stejné procento uvedlo jako důvod odměnu za dělání úkolů do školy a dalších věcí spojených se školou.

ČTĚTE TAKÉ: Mami, kup mi to! Naučte děti znát hodnotu peněz.

Ukažte dětem, že každý má doma povinnosti

Místo uplácení dítěte mu raději předveďte, že doma má každý nějakou svou povinnost, a tu musí plnit. Je totiž potřeba, aby vaše ratolest viděla ve vykonávání svěřené práce smysl, a ne pouhou odměnu, která by následovala. Jestliže děti naučíte na systém odměn a výměnného obchodu snadno přistoupit, může se vám snadno stát, že za uvaření čaje po vás bude potomek požadovat peníze a jeho nejběžnější otázkou bude: "Co za to?"
Sladkosti jako odměna? Raději ne! 

Sladkosti jako odměna? Raději ne! • VIDEO: 

Finanční odměna jen za výjimečnou pomoc

„Své děti za běžnou pomoc neodměňuji, ale když za mě umyjí všechna okna, odměním je,“ říká redaktorka Majka a podobně na tom je i redaktorka Ivana: "Dětem za pomoc v domácnosti běžně neplatím – myslím si, že každý v rodině by měl mít nějaké povinnosti a jejich splnění by mělo být samozřejmostí. Pokud jim platím, pak jen za mimořádné úkony, respektive za práce nad rámec dohodnutých povinností. Sumu přizpůsobuji věku dítěte – u starších dětí kolem 50 Kč na hodinu." A přesně tak to radí také odborníci: za mimořádnou a velkou pomoc si děti zaslouží adekvátní odměnu, která ale nemusí být jen finanční. Co takhle místo stokoruny, kterou jim vrazíte do ruky, vyrazit v ušetřeném čase raději do kina, na procházku nebo třeba na pizzu?

Co v pěti, co v deseti letech: Jak naučit děti hospodařit s penězi

Co v pěti, co v deseti letech: Jak naučit děti hospodařit s penězi

Věřili byste, že častěji mluvíme s dětmi o sexu než o penězích? Průzkumy přitom ukazují, že každé předškolní dítě by mělo mít o penězích obecné povědomí…celý článek

Kapesné: Kolik peněz děti doopravdy potřebují a kolik jim máte dávat?

Kapesné: Kolik peněz děti doopravdy potřebují a kolik jim máte dávat?

Dáváte dětem kapesné? To je celkem obvyklé. Ale bavíte se s nimi o penězích a tom, jak s nimi hospodařit? To je totiž stejně důležité jako vyplácení…celý článek

Mami, chci větší kapesné!

Mami, chci větší kapesné!

Naučte své děti, že peníze nepadají z nebe a že je důležité umět s penězi hospodařit. Máme pro vás pár rad, jak to děti naučit.celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku