Rodiče dostali úkol: Dejte jednomu z dětí peníze. Které dítě vybrali a proč?

Rodiče dostali úkol: Dejte jednomu z dětí peníze. Které dítě vybrali a proč?
Foto: iStock.com
Sdílej na facebooku
8. listopadu  2017 
 06:00

Otázku, zda mají rodiče jedno dítě raději než to druhé (nebo třetí, čtvrté), řeší lidé od nepaměti. Většina rodičů bude až do smrti tvrdit, že miluje všechny stejně. Ovšem je to pravda? Nedávný výzkum zkoumal téměř čtyři sta rodin a došel k závěru, že matky preferují dcery a otcové syny. A co vy, taky máte svého favorita?

Mám tři syny a už mnohokrát jsem dostala tuhle otázku: Hele, fakt nemáš někoho z nich raději? A taky mi tuhle otázku často kladou samotné děti: Mami, že ty máš raději bráchu?

Asi takhle. Miluji je všechny tři stejně, ale vzhledem k rozdílnosti jejich povah musím přiznat, že v určitém okamžiku mám vždycky blíže k jednomu z nich. Neznamená to ale, že bych ty další dva milovala méně, protože další den v jiné situaci budu preferovat zase někoho jiného. Každý z nich má své kouzlo, kvůli kterému ho miluji. Vždyť jsou to moje děti! 

Rodiče mají své favority

Teď nám dal za pravdu i výzkum, který provedli odborníci v rámci čtyř samostatných experimentů v USA a Indii, aby zohlednili kulturní rozdíly mezi rodinami. Výsledky studie byly publikovány v časopise Journal of Consumer Psychology a jsou velmi zajímavé.

Již dřívější studie dokázaly, že rodiče mají mezi dětmi své favority, ovšem nejnovější výzkumy naznačují, že rodiče mají navíc tendenci upřednostňovat děti podle pohlaví. Matky prý dávají přednost dcerám, otcové synům. Tahle předpojatost vůči pohlaví je prý dána podvědomě, aniž bychom si to uvědomovali.

V jednom z experimentů řekli vědci každému rodiči, že dostane poukázku na pětadvacet dolarů a že s ní má naložit podle svého vlastního uvážení a darovat ji jednomu ze svých dětí. Většina matek darovala poukázku dcerám, zatímco otcové ji dali synům. Stejný výsledek následoval i u dalších experimentů.

„Znamená to jen, že někdy se prostě více zaměřujeme na dítě, které je nám více, nebo naopak méně podobné nebo které vykazuje rysy, které nám nejsou sympatické ani v nás samotných,“ tvrdí výzkumníci. Na druhou stranu 90 procent účastníků studie uvedlo, že s dětmi zacházejí stejně bez ohledu na pohlaví. Jak to máte doma vy? Preferujete jedno dítě před druhým, nebo se všemi zacházíte naprosto totožně?

 A jak děti zvládají první setkání se sourozenci? Podívejte se na video!

Jak děti zvládají první setkání se sourozenci. • VIDEO: 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku