Nejlepší knihy pro děti a mládež: Pět desítek tipů, které vás budou bavit

Nejlepší knihy dětem
Foto: Nejlepší knihy dětem
Sdílej na facebooku
26. října  2017 
 06:00

Chcete dětem pořídit nějakou knihu jen tak nebo už třeba pod stromeček? A váháte, jakou vybrat, protože nabídka je skutečně obrovská? Tady máte pomůcku v podobě výběru Nejlepší knihy dětem, který vám představí 52  českých knížek pro děti od batolat po teenagery, které vyšly v období od září 2016 do září 2017. 

Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY již popáté vydávají přehled nazvaný Nejlepší knihy dětem. Je o tom, co v posledních měsících vzniklo na poli české knihy pro děti a mládež. Můžete ho brát jako doporučení kvalitní literatury pro rodinné čtení těm nejmenším i tipy na poutavá knižní dobrodružství pro starší děti. Nechybějí ani uvedení věku, pro jak staré děti se knihy hodí. 

GALERIE: Nejlepší české knihy pro děti za uplynulý rok

Co zaujalo nás? Jde třeba o dvě novinky, jejichž autorem je vynikající výtvarník Petr Sís: Komodo pro děti od pěti let a Robinson pro sedmileté a starší čtenáře. Knihy přinášejí mnohem více, než slibuje pouhý název, nás vždycky baví autorovy dokonalé ilustrace a podmanivý děj, v němž se mísí fantazie se vzpomínkami na dětství i ozvěnami reálného světa tam venku. Obě knihy vydal Labyrint

Petr Nikl • Jinotaje opic (8+)
Autor: nejlepsiknihydetem.cz
Mají vaše děti fantazii? Pak by je mohly nadchnout Jinotaje opic jiného originálního výtvarníka, kterým je Petr Nikl. Autor v knize nakladatelství Meander nečekaným způsobem spojil atlas těchto zvířat s abecedou, kdy opice celkem patnácti druhů představují různá písmena, která autor v knize rovnou používá k vytváření krátkých textů. 

Jejich přečtení můžete vzít jako výzvu! Komu by se luštění nezdařilo, ať nalistuje obsah publikace. Další verše pak zařazené druhy poeticky upřesňují, a tím charakterizují kupříkladu outloně jávského („outloň nosí v jasné noci na srsti jed Jávu v srdci“) nebo makaka červenolícího („sněžný makak v lázni sní krápník vousů vyzvání“). Jinotaje opic jsou navíc krásným knihařským dílem. 

Mapy světa i příběhy z Bible

Mají vaše děti fantazii, milují dobrodružství a cestování? Rozhodně doporučujeme originální dílo z produkce nakladatelství Baobab, kterým jsou Obrazy světa od známé autorky Terezy Říčanové. Zaujmou už formátem, v papírovém obalu najdete celkem čtrnáct originálních autorských map existujících i vysněných světů, které doplňuje paperbackový průvodce. 

K jejím hutně pojatým výjevům se můžete opakovaně vracet, můžete v nich bádat a pozorovat, dumat nekonečně dlouho a občas také listovat v samostatné knížce shrnující kulturní a literární souvislosti. Uplatní se v ní různé druhy paměti, bájných představ i vědeckých objevů.

Podobně nás v redakci nadchl i soubor malých knížek z nakladatelství Meander. Jde o knihy z edice MANAMANA, kterou dává dohromady Ivana Pecháčková. V podobě připomínající kdysi vyhledávané Pohádkové lístečky s adaptacemi folkloru všech kontinentů, teď však vypravené v pevné vazbě a se špičkovými ilustracemi se dětem i rodičům představují první knížky edice – konkrétně svazečky 1, 3, 9, 10, 14 a 18 plánovaného cyklu.

Smyslem řady, která v názvu upomíná na pokrm Izraelitů na útěku z Egypta (mana), je zpřístupnit židovsko-křesťanské základy evropské civilizace dětem éry kulturní globalizace. Jaké příběhy zatím vyšly? Stvoření světa – O potopě světa – Přechod Rudým mořem – Desatero přikázání – David a Goliáš – Jonáš a velryba. Každou knihu ilustrovala jiná výtvarnice. 

Ve výběru jsou i knihy pro nejmenší děti, například okouzlující publikace Byl jednou jeden domeček, jejíž autorkou je Marcela Konárková a kterou vydalo studio POP-PAP

Pozoruhodně podnětné leporelo z recyklovaného kartonu posiluje žádoucí tvořivost našich nejmenších. Poeticky se opírá o znění často citovaného lidového říkadla Byl jednou jeden domeček, které děti často dobře znají. Kouzlo publikace tkví ve zpracování materiálu i v uplatnění výtvarného nápadu: na každé straně je k mání vyřezaná ilustrace, jež poslouží k dobarvení stolu, květiny, ryby – podle toho, jak text říkanky pokračuje. Součástí čtvercové knížky poskytující významný hmatový zážitek se stalo i desatero šablon různých „vykreslovánek“ – předloh k dalším aktivitám začínajících malířů.

Tohle sedí! Mateřství přesně tak, jak vypadá doopravdy

Tohle sedí! Mateřství přesně tak, jak vypadá doopravdy

Pilot stíhačky? Manažer velké firmy, krotitel dravé zvěře nebo snad prezident? To jsou možná náročné profese, ale rodiče malých dětí to možná…celý článek

Do letošního katalogu Nejlepší knihy dětem spoluautoři zahrnuli kritikou i čtenáři oceňované tituly – najdeme mezi nimi například laureáty výročních cen v oblasti literatury pro děti a mládež Zlatá stuha a Magnesia Litera.

Jde třeba o knihu pro děti od 6 let Překlep a Škraloup, kterou napsali Tomáš Končinský a Barbora Klárová a kterou vydalo nakladatelství Albatros, nebo o publikaci nakladatelství Běžíliška nazvanou Hravouka oceněnou za text i ilustrace. Je určena pro děti od čtyř let, ale zabavíte s ní i batole, je nabitá informacemi a je krásná.

Navíc k ní můžete dětem dopřát i povedenou hru na mobil či tablet, více informací najdete na www.hravouka.cz. Hrdinkou knihy je malá myška, text sestává hlavně z monologů a průpovídek, jimiž badatelka komentuje svá pozorování a nenápadně ponouká k nápodobě též čtenáře. Ti se tak stávají bezprostředními svědky zrodu neobvyklé příručky, jejíž ilustrace respektují naučný cíl. Nicméně najde se v nich prostor i pro komiks a humor.

 Hravouka: kniha i hra pro předškoláky:

Hravouka: kniha i hra pro předškoláky • VIDEO: 

Autoři se v soupisu nejlepších knížek vždy snažili vybírat díla – dle svých slov – v mnoha ohledech nadprůměrná, výrazově i jazykově sebevědomá. Je zřejmé, že přístup ke kvalitní domácí literatuře pro děti a mládež je – možná více než kdy dřív – zásadní pro formování čtenářských schopností a budoucích individualit. Nový katalog Nejlepší knihy dětem uživatelům tuto navigaci usnadní.

Autory výběru Nejlepší knihy dětem jsou literární kritička Jana Čeňková přednášející na FSV UK, literární kritik, editor a překladatel pohádek Petr Matoušek a Milena Šubrtová, která problematiku literatury pro děti a mládež vyučuje na Masarykově univerzitě. Katalog se distribuuje do knihkupectví a díky spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) nově i do knihoven po celé České republice.

20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy

20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy

Jaká je první otázka, kterou položíte svému dítěti, když se vrátí ze školy? Jestli je to obligátní "jak to dnes šlo?", jen těžko můžete očekávat jinou…celý článek

Jitka Čvančarová vyvezla syna Theodora Christiana. Jak se jmenují děti českých celebrit?

Jitka Čvančarová vyvezla syna Theodora Christiana. Jak se jmenují děti českých celebrit?

Babyboom mezi tuzemskými celebritami pokračuje. A jako by se předháněly nejen v plození dětí, ale i v originalitě jmen, jaká jim dávají. Některá už…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku