Nejlepší knihy pro děti a mládež: Pět desítek tipů, které vás budou bavit
Chcete dětem pořídit nějakou knihu jen tak nebo už třeba pod stromeček? A váháte, jakou vybrat, protože nabídka je skutečně obrovská? Tady máte pomůcku v podobě výběru Nejlepší knihy dětem, který vám představí 52 českých knížek pro děti od batolat po teenagery, které vyšly v období od září 2016 do září 2017.
Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY již popáté vydávají přehled nazvaný Nejlepší knihy dětem. Je o tom, co v posledních měsících vzniklo na poli české knihy pro děti a mládež. Můžete ho brát jako doporučení kvalitní literatury pro rodinné čtení těm nejmenším i tipy na poutavá knižní dobrodružství pro starší děti. Nechybějí ani uvedení věku, pro jak staré děti se knihy hodí.
GALERIE: Nejlepší české knihy pro děti za uplynulý rok
Co zaujalo nás? Jde třeba o dvě novinky, jejichž autorem je vynikající výtvarník Petr Sís: Komodo pro děti od pěti let a Robinson pro sedmileté a starší čtenáře. Knihy přinášejí mnohem více, než slibuje pouhý název, nás vždycky baví autorovy dokonalé ilustrace a podmanivý děj, v němž se mísí fantazie se vzpomínkami na dětství i ozvěnami reálného světa tam venku. Obě knihy vydal Labyrint. Mají vaše děti fantazii? Pak by je mohly nadchnout Jinotaje opic jiného originálního výtvarníka, kterým je Petr Nikl. Autor v knize nakladatelství Meander nečekaným způsobem spojil atlas těchto zvířat s abecedou, kdy opice celkem patnácti druhů představují různá písmena, která autor v knize rovnou používá k vytváření krátkých textů.Jejich přečtení můžete vzít jako výzvu! Komu by se luštění nezdařilo, ať nalistuje obsah publikace. Další verše pak zařazené druhy poeticky upřesňují, a tím charakterizují kupříkladu outloně jávského („outloň nosí v jasné noci na srsti jed Jávu v srdci“) nebo makaka červenolícího („sněžný makak v lázni sní krápník vousů vyzvání“). Jinotaje opic jsou navíc krásným knihařským dílem.
Mapy světa i příběhy z Bible
Mají vaše děti fantazii, milují dobrodružství a cestování? Rozhodně doporučujeme originální dílo z produkce nakladatelství Baobab, kterým jsou Obrazy světa od známé autorky Terezy Říčanové. Zaujmou už formátem, v papírovém obalu najdete celkem čtrnáct originálních autorských map existujících i vysněných světů, které doplňuje paperbackový průvodce.K jejím hutně pojatým výjevům se můžete opakovaně vracet, můžete v nich bádat a pozorovat, dumat nekonečně dlouho a občas také listovat v samostatné knížce shrnující kulturní a literární souvislosti. Uplatní se v ní různé druhy paměti, bájných představ i vědeckých objevů.
Podobně nás v redakci nadchl i soubor malých knížek z nakladatelství Meander. Jde o knihy z edice MANAMANA, kterou dává dohromady Ivana Pecháčková. V podobě připomínající kdysi vyhledávané Pohádkové lístečky s adaptacemi folkloru všech kontinentů, teď však vypravené v pevné vazbě a se špičkovými ilustracemi se dětem i rodičům představují první knížky edice – konkrétně svazečky 1, 3, 9, 10, 14 a 18 plánovaného cyklu.
Smyslem řady, která v názvu upomíná na pokrm Izraelitů na útěku z Egypta (mana), je zpřístupnit židovsko-křesťanské základy evropské civilizace dětem éry kulturní globalizace. Jaké příběhy zatím vyšly? Stvoření světa – O potopě světa – Přechod Rudým mořem – Desatero přikázání – David a Goliáš – Jonáš a velryba. Každou knihu ilustrovala jiná výtvarnice. Ve výběru jsou i knihy pro nejmenší děti, například okouzlující publikace Byl jednou jeden domeček, jejíž autorkou je Marcela Konárková a kterou vydalo studio POP-PAP.Pozoruhodně podnětné leporelo z recyklovaného kartonu posiluje žádoucí tvořivost našich nejmenších. Poeticky se opírá o znění často citovaného lidového říkadla Byl jednou jeden domeček, které děti často dobře znají. Kouzlo publikace tkví ve zpracování materiálu i v uplatnění výtvarného nápadu: na každé straně je k mání vyřezaná ilustrace, jež poslouží k dobarvení stolu, květiny, ryby – podle toho, jak text říkanky pokračuje. Součástí čtvercové knížky poskytující významný hmatový zážitek se stalo i desatero šablon různých „vykreslovánek“ – předloh k dalším aktivitám začínajících malířů.
Do letošního katalogu Nejlepší knihy dětem spoluautoři zahrnuli kritikou i čtenáři oceňované tituly – najdeme mezi nimi například laureáty výročních cen v oblasti literatury pro děti a mládež Zlatá stuha a Magnesia Litera.
Jde třeba o knihu pro děti od 6 let Překlep a Škraloup, kterou napsali Tomáš Končinský a Barbora Klárová a kterou vydalo nakladatelství Albatros, nebo o publikaci nakladatelství Běžíliška nazvanou Hravouka oceněnou za text i ilustrace. Je určena pro děti od čtyř let, ale zabavíte s ní i batole, je nabitá informacemi a je krásná.Navíc k ní můžete dětem dopřát i povedenou hru na mobil či tablet, více informací najdete na www.hravouka.cz. Hrdinkou knihy je malá myška, text sestává hlavně z monologů a průpovídek, jimiž badatelka komentuje svá pozorování a nenápadně ponouká k nápodobě též čtenáře. Ti se tak stávají bezprostředními svědky zrodu neobvyklé příručky, jejíž ilustrace respektují naučný cíl. Nicméně najde se v nich prostor i pro komiks a humor.
Hravouka: kniha i hra pro předškoláky:
Autoři se v soupisu nejlepších knížek vždy snažili vybírat díla – dle svých slov – v mnoha ohledech nadprůměrná, výrazově i jazykově sebevědomá. Je zřejmé, že přístup ke kvalitní domácí literatuře pro děti a mládež je – možná více než kdy dřív – zásadní pro formování čtenářských schopností a budoucích individualit. Nový katalog Nejlepší knihy dětem uživatelům tuto navigaci usnadní.
Autory výběru Nejlepší knihy dětem jsou literární kritička Jana Čeňková přednášející na FSV UK, literární kritik, editor a překladatel pohádek Petr Matoušek a Milena Šubrtová, která problematiku literatury pro děti a mládež vyučuje na Masarykově univerzitě. Katalog se distribuuje do knihkupectví a díky spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) nově i do knihoven po celé České republice.