Jak se ženy tváří při porodu? Fotky plné bolesti a velkého odhodlání

Chvilku před tím, než se stanou matkami. Umělec fotil tváře žen v konečné fázi porodu, vznikly neuvěřitelně emotivní snímky.
Foto: Moa Karlberg
Sdílej na facebooku
7. listopadu  2017 
 06:00

Tyto snímky zachycují vše: bolest, nadšení, úzkost, sílu i odhodlání. Jsou na nich tváře žen, které jsou v konečné fázi porodu. Zachytil je švédský fotograf Moa Karlberg, který proces narození dokumentoval ve Švédsku a v Tanzánii. A i proto je jeho série fotografií tolik zajímavá. 

Asi málokterá žena touží být focena během porodu. A to ani v případě, že by fotograf snímal pouze její obličej. Tyto ženy do toho šly a i díky nim vznikla série fotek s názvem Hundred Times The Difference. 

Neuvěřitelné snímky vznikaly ve dvou odlišných prostředích a jsou o to zajímavější. Ve Švédsku, kde většina žen rodí v nemocnicích, kde mají po ruce personál a všechny lékařské přístroje, a v Tanzánii, kde polovina porodů probíhá stále v prostředí, kde často chybí základní hygienické vybavení pro porod. 

Fotograf Moa Karlberg měl svůj fotoaparát neustále u sebe a ve finále zachytil jen výraz rodičky. Ale i z něj se dá vyčíst mnohé. Podívejte se do galerie. 

Navzdory obrovským životním rozdílům mezi Švédskem a Tanzánií jsou výrazy žen velice podobné, což překvapilo i samotného autora.

Průběhy porodů se však diametrálně liší. Švédky rodí v hygienickém prostředí nemocnice, leží na bílém prostěradle, hraje jim hudba a vedle nich je manžel, který je hladí, uklidňuje a pomáhá jim dýchat, žena má navíc vlastní pokoj s koupelnou a vanou.

Umělec fotil tváře žen v konečné fázi porodu, vznikly neuvěřitelně emotivní snímky.

V Tanzánii žena, která se chystá porodit, leží na rezavém lůžku pokrytém látkami, které si s sebou sama přinesla, voda tu neteče, a i kdyby tekla, nebyla by pitná. Pokud se ji chce na toaletu, má k dispozici kbelík. Není tu s nimi žádný člen rodiny, jen na dalších třech lůžkách rodí jiné ženy.

Ve Švédsku mohou rodící ženy křičet jak chtějí, často mají pokoj jen pro sebe. Když už jsou na pokraji sil, využijí tišicích léků nebo kyslíku, v Tanzánii takovou možnost nemají. Pokud rodičky sténají, sestry je napomenou, ať jsou potichu. Musí sebrat veškerou sílu na finále porodu. 

A je tu ještě jeden fakt, který se vším popsaným souvisí: riziko úmrtí matky během porodu je v Tanzánii stokrát vyšší než ve Švédsku. A i když čísla mírně klesají, hlavně díky zahraniční pomoci, nejsou stále příznivá. 

Otcové jsou u porodu důležití

Otcové jsou u porodu důležití. • VIDEO: 

 

Velké díky sestrám a porodním asistentkám. Takhle pečují o rodící ženy

Velké díky sestrám a porodním asistentkám. Takhle pečují o rodící ženy

První hodiny po porodu nebývají nejjednodušší. Euforii střídá vyčerpání. Žena je unavená, často i zraněná, zároveň se musí postarat nejen o sebe, ale…celý článek

To chtělo odvahu! Ženy ukázaly, jak vypadalo jejich tělo po porodu

To chtělo odvahu! Ženy ukázaly, jak vypadalo jejich tělo po porodu

Tyto fotografie jsou skutečné. Jsou na nich ženy, které mají po porodu nevzhledné spodní prádlo s obrovskou vložkou, na břiše jizvy nebo strie a neustále…celý článek

Je to síla! Porod z naprosté blízkosti. Takhle jste ho ještě neviděli

Je to síla! Porod z naprosté blízkosti. Takhle jste ho ještě neviděli

"Měla jsem tu čest a účastnila jsem se nejúžasnějšího zázraku světa. Zázraku zrození," napsala na svůj blog fotografka z Londýna, která si říká Ania…celý článek

 

 

 

Sdílej na facebooku
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku