Rodičovství v letech 1989 a 2019: Proč je to dneska mnohem lepší?

 • Všude hloupá hesla, povinné lampionové průvody a vymývání mozku ve škole? To už ne, díky
  Všude hloupá hesla, povinné lampionové průvody a vymývání mozku ve škole? To už ne, díky
  Foto: Profimedia.cz
  Sdílej na facebooku
  16. listopadu  2019 
   06:00

  Pamatujete? Počínaje sedmým listopadem vždycky vypukl Měsíc československo-sovětského přátelství? Mohli jste ho ignorovat, ale vezměte jed na to, že ve škole nám s ním tehdy vymývali hlavy horem dolem, nebylo úniku. Je to samozřejmě ve víru velkých dějin maličkost, ale jsme rádi, že naše děti to už dneska zažívat nemusí. A že je můžeme vychovávat tak, jak sami uznáme za vhodné. 

  Samozřejmě, změny ve společnosti se odrazily ve výchově i způsobem, který je přinejmenším diskutabilní. Třeba v tom, že jsme uvěřili ve svatou moc podnětů a někdy to s rozvojem dětí přeháníme. Někdy jsme také moc ambiciózní. A taky se o děti mnohem víc bojíme a někdy je nepustíme samotné do školy nebo na kroužek ani v deseti dvanácti letech. Ale plusy rozhodně převažují. 

 • Mnohem méně je bijeme, více je hladíme a to je jedině dobře

  Tělesné tresty vůči dětem jsou v Česku takovým tolerovaným domácím násilím

  Tuhle změnu považuju za zásadní a pro děti i i rodiče velmi prospěšnou. Dnes Češi své potomky potomky mnohem méně tělesně trestají a na druhé straně už pochopili, že mazlením a vlídností v raném věku se dítě nerozmazlí. A že mu do to dalšího života dá potřebnou sebejistotu, díky níž ustojí různé životní krize.

 • Neposíláme je vedle, zapojujeme je do světa dospělých

  Co dělají rodiče v různých zemích odlišně?

  Dá se to říci třeba takhle. Před nějakými dvaceti třiceti lety rodiče usilovali především o to, aby si dítě někde tiše v koutku hrálo a moc neotravovalo, dneska potomky běžně přibíráme k řešení rodinných záležitostí - plánujeme s nimi třeba to, kam se pojede na příští dovolenou. Podobně je bereme do muzeí, restaurací nebo na výstavy, kde čekáme, že se to bude líbit i těm, kdo tam dorazili bez dětí. 

 • Už žádné lampionové průvody

  Lampionový průvod na Den dětské onkologie 2018

  Do lampionových průvodů s dětmi chodíme jedině dobrovolně, třeba na svatého Martina nebo při nějakých slavnostních příležitostech. A šílen prvomájové průvody s mávátky a stupidními socialistickými hesly vzaly za své úplně. Průvody byly samozřejmě jen vrcholem indoktrinace, kterou bylo třeba celé školství nasáklé. 

 • Školu si můžeme vybrat nebo dokonce založit

  Můžeme si vybrat školu přesně podle naturelu dítěte nebo podle našeho přesvědčení a když žádnou takovou nenajdeme, můžeme školu dokocne sami založit, třeba s podobně nadšenými rodiči. Platí to i o školkách, můžeme si vybrat montessori stejně jako waldorfskou nebo třeba lesní. Starší děti mohou jezdit studovat do zahraničí v podstatě kam si vzpomenou. 

 • Pravda jako samozřejmost?

  Nemusíme s vlastními potomky hrát ponižující hru "tohle říkej jen doma, nikde ne ve škole nebo před lidmi". A celkově je moc fajn, že můžeme děti učit vyjadřovat své názory přímo a že není nutné číst z náznaků mezi řádky. Bavme se s nimi i o to společnosti, v jaké žijeme, o tom, co pro ni můžeme udělat my nebo oni - není to taková samozřejmost. 

 • Mnohem větší šance pro nemocné a postižené

  I děti s postižením mohou sportovat

  I když to tak z různých sbírek víček nemusí vypadat, celkově mají děti s postižením nebo nemocné mnohem větší šance, že se jim dostane potřebné péče. Zdejší medicína je na špičkové úrovni, případně mohou v mnoha případech zdravotní pojišťovny zaplatit péči v zahraničí. Navíc se je stát nesnaží uklidit někam do ústavů v ústraní, což se dělo. Děti s různými handicapy, například na vozíčku, mohou chodit do normálních škol.

 • Cestování je svoboda

  Milují vaše děti cestování?

  A samozřejmě, nesmíme zapomínat na cestování. Nevadí, že na něj vždycky nejsou peníze ani není třeba vždycky vyrazit na cestu kolem půlky světa, ale ta možnost tu je. Cestování není jen zábavná kratochvíle, dětem vyloženě prospívá, když vidí jiné země, jiná města, jiné kultury, lidi mluvicí jiným jazykem. 

 • Mnohem více přemýšlíme o jejich výchově

  Takhle vypadaly nejen Vánoce před třiceti a více lety, fotky z loňské výstavy Retro zima za socíku

  Dobře, možná je to povrchní, ale já jsem ráda, že na sobě moje děti nemusí nosit příšerné modely, jaké jsme v nějakých 80. letech coby malí nosili my. A ne, není nutné za ně vždycky dát spoustu peněz, second handy včetně internetových jsou skvělým zdrojem a další věcí, která tu před rokem 1989 nebyla. 

  Nemluvě o tom, jaký je dnes vběr knih nebo hraček. 

 • Lepší knížky, hračky, oblečení

  Vydavatelé knih o výchově mají žně. Protože dnešní rodiče snad více než kdy v minulosti neustále řeší, zda používají ty správné výchovné postupy. Existuje samozřejmě více doporučených trendů a tak jsou o nich otcové a zejména matky ochotny hodiny diskutovat na internetu. Příklad? Třeba správná reakce na to, pokud vás batole v afektu plácne. Vrátit mu to? Obejmout ho? Poslat ho za dveře? Vést s ním o tom debatu? Trendem je zejména respektující výchova, v níž rodič například dítěti neříká, co je správné a doufá, že na to potomek přijde sám.

  Co o vás prozradí, že už jste starší máma? Tohle budete dělat!

  Co o vás prozradí, že už jste starší máma? Tohle budete dělat!

  Herečka Brigitte Nielsen porodila loni koncem června své páté dítě. Nebylo by na tom nic tak divného, snad jen maličkost: Brigitte bylo tehdy čtyřiapadesát…celý článek

  Hospodyně u Kate a Williama: práce snů, nebo tvrdá šichta? Kolik platí?

  Hospodyně u Kate a Williama: práce snů, nebo tvrdá šichta? Kolik platí?

  Ještě před šesti lety tvrdila Kate s Williamem, že chtějí co nejmenší počet zaměstnanců a že nebudou potřebovat ani chůvu. Jak ale dnes už víme, spolehlivou…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku