7 frází, které přestaňte říkat dětem, pokud jim je 12 a více!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  14. července  2020 
   06:00

  Možná jste podobná slova slýchali sami, když jste byli teenageři. A moc dobře možná víte, jak taková slova někdy bolí víc než facka (ne že byste facky mohli beztrestně dávat). Jen si ale vzpomeňte na nějakou větu, kterou vám vaše máma nebo táta říkali, když jste dospívali. Proto byste neměli dělat stejnou chybu a dětem byste neměli říkat věty, které zejména v době dospívání bolí nejvíc.

  "Raději ses neměl narodit." Nebo: "Vypadni ode mě a neukazuj se tady, nechci tě ani vidět." Těch bolestných frází je celá řada. Některé z nich jsou možná úsměvné, jiné ale dokážou pěkně bodnout do srdce. Tyhle věty svým dětem, pokud jim je dvanáct a víc, rozhodně neříkejte!

 • Jestli to nevíš, peníze nerostou na stromě!

   

  Dospívající děti mají spousty přání a tužeb, zejména pokud jde o nové typy chytrých telefonů a podobně. Jistěže věci nejsou zadarmo a něco stojí a je jasné, že vaše dítě to musí vědět. Ovšem tyhle fráze k ničemu nevedou, akorát ho pěkně namíchnou. Lepší je učit dítě od raného věku hospodařit s penězi, učit ho znát jejich hodnotu. Naučte ho, jak se peníze vydělávají, co se pro to musí udělat a že je velmi snadné o ně taky přijít, když s nimi člověk inteligentně nehospodaří. Možná dokonce zvažte, že jim v určitém věku založíte vlastní účet v bance, existují junior účty určené právě pro adolescenty.

   

  Hospodyně u Kate a Williama: práce snů, nebo tvrdá šichta? Kolik platí?

  Hospodyně u Kate a Williama: práce snů, nebo tvrdá šichta? Kolik platí?

  Ještě před šesti lety tvrdila Kate s Williamem, že chtějí co nejmenší počet zaměstnanců a že nebudou potřebovat ani chůvu. Jak ale dnes už víme, spolehlivou…celý článek

 • To já, když jsem byl/a v tvém věku…

  Autor: istock

   

  Jak říká psycholožka Roseli Silva, do dnešní doby se prostě tahle věta nehodí ani náhodou. Tyto typy vět ztratily platnost, protože vzdělávání, a to i pokud jde o hodnoty a pozitivní disciplínu, kterou nyní rodiče dětem vštěpují, není stejné jako před 20 nebo 30 lety. V ideálním případě mluvte s dítětem jako rovný s rovným a dejte mu najevo, že všechno, co se učí, mu bude k užitku po celý život.

 • Přestaň už na sebe upozorňovat…

  Autor: iStock

   

  Poslouchejte a pozorně sledujte, co vám chce vaše dospívající dítě říct. Když budete pořád říkat, aby na sebe neupozorňovalo a raději mlčelo, zablokujete v něm možnost odhalit vám své důvody nebo argumenty. Mluvte s ním klidně a dávejte mu najevo, že jakýkoli problém nebo nepříjemnosti, které má, s ním rádi vyřešíte a proberete. Důležité je, aby dítě vědělo, že stojíte při něm.

   

  Co mámy na mateřské chtějí, aby jejich muži dělali častěji? Tohle!

  Co mámy na mateřské chtějí, aby jejich muži dělali častěji? Tohle!

  Na "mateřské" dnes zůstávají samozřejmě i tátové, ovšem mnohem víc to jsou ženy. A být mámou na mateřské je pro řadu z nich velká fuška, mnohem těžší,…celý článek

 • Bojíš se? Nemáš proč!

  Autor: istock

   

  Když neberete vážně důvody, které vedou dospívající dítě k tomu, že se trápí nebo se cítí smutně, může se pak cítit podřadně. Když je dětem dvanáct, jejich délka života se liší od té vaší, přitom se chtějí chovat jako dospělí, ale bohužel jim chybí dospělácké zkušenosti. Proto jako rodič musíte mít trpělivost, abyste jim porozuměli.

 • Raději ses neměl/a narodit…

  Autor: iStock

  Matky (nebo otcové)! Neříkejte, prosím, tuhle větu, které byste později mohli litovat. Když se vám narodilo dítě, byla to přece bezpodmínečná láska, která se nedá ničím vyčíslit. Je skutečná! Není snadné snášet výkyvy nálad, výkřiky, vzpoury a jiné chování, ale tuhle frázi nikdy nepoužívejte. Až se váš třináctiletý (čtrnáti-, patnácti-…) syn uklidní, zeptejte se ho, co mu je, a podpořte ho.

   

  Mami, já se bojím! Tohle je 6 největších dětských strachů

  Mami, já se bojím! Tohle je 6 největších dětských strachů

  Myslíte si, že se vaše dítě přece nemá čeho bát? Nečtete mu strašidelné pohádky, nepouštíte nevhodné filmy, nevyhrožujete mu polednicí, kontrolujete,…celý článek

 • Kéž by mi bylo, jako je dnes tobě!

  Autor: istock

   

  Chyba. Uvědomte si, že čas prostě nevrátíte a litovat toho, že vám není patnáct, je nesmysl. Nechte své dítě, aby žilo svůj život a po svém, zůstaňte po jeho boku, aby šlo správnou cestou, a v případě nutnosti ho jen podržte a podpořte. Nic víc nedělejte.

 • Co z tebe bude, když budeš takhle pokračovat?

  Autor: iStock

   

  Kdo je podle vás nejlepším příkladem pro vašeho dospívajícího syna (nebo dceru)? No přece vy, matka či otec. Nemusíte mu přece pořád předhazovat, co z něj bude, když přinese ze školy čtyřku, nebo dokonce pětku. Vždyť je to vaše krev, vidí vás a vidí, jak se chováte, co děláte a čím se živíte. Nebude to žádná tragédie. Je životně důležité, abyste naučili své potomky připravit se na život. Ani jim nesmíte vnuknout strach a obavy, že žijí ve světě rizika, a když nebudou opatrní, selžou. Veďte je a naučte je, že když budou poctiví sami k sobě, v životě se neztratí.

   

  Příšerné tchyně? 10 signálů, že mezi ně patří i ta vaše!

  Příšerné tchyně? 10 signálů, že mezi ně patří i ta vaše!

  Snachy bývají, pokud jde o maminky jejich mužů, poněkud háklivé, obezřetné, rychlé v soudech a někdy až příliš kritické! Mnohdy zbytečně, občas jsou…celý článek

  Máme oddělené ložnice a je to skvělé! Vážně, jaké jsou výhody?

  Máme oddělené ložnice a je to skvělé! Vážně, jaké jsou výhody?

  Umíte si představit, že byste měli s partnerem oddělené ložnice? Čtyřicetiletá Klára s manželem to tak má a trojnásobná maminka tvrdí, že jde o recept…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku