Proč se dítě mračí nebo se odvrací? Naučte se rozpoznat, proč to dělá!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  20. prosince  2017 
   06:00

  Vzpomínám, jak velkou bezmoc jsem pociťovala, když jsem u prvního syna nedokázala hned a správně určit, proč brečí, kroutí se nebo proč se ode mě odvrací. S třetím dítětem to už bylo mnohem jednodušší. Poznáte, co vaše dítě právě teď chce, i když ještě nemluví? Dá se to naučit!

 • Děti vyjadřují emoce už od narození

  Autor: iStock

   

  Profesorka psychologie Linda Acredolo, která přednáší na Kalifornské univerzitě a autorka knihy Baby signs, říká: „Děti se rodí se schopností vyjadřovat svoje emoce včetně spokojenosti i utrpení.“ Když se naučíme tyhle jejich znaky číst, dokážeme rychle reagovat na jejich potřeby. Pravda, ne všechny děti vysílají stejné signály a někdy trvá měsíce, než se na to vaše dítě naladíte. Některé zásady ale platí obecně.

   

  8 rodičovských předsevzetí, která se prostě nedají dodržet

  8 rodičovských předsevzetí, která se prostě nedají dodržet

  Než se mi narodil syn, měla jsem jasno ve spoustě věcí a před porodem přesně nalinkováno, co a jak bude probíhat. A hlavně – jistojistě jsem věděla,…celý článek

 • Přerušení očního kontaktu

  Autor: iStock

  Ne, neznamená to, že vás nemá rádo, ale potřebuje jen přestávku od očního kontaktu. Vždyť ani vy nevydržíte koukat hodinu někomu do tváře, aniž byste se na moment odvrátili. Někdy dítě dokonce otočí hlavu úplně na stranu a tváří se téměř nasupeně nebo si hraje s prstíky či začne pofňukávat. Dělá prostě cokoli, co přeruší kontakt s dospělým.

  Co dělat: Hlavně se nesnažte násilím přitáhnout jeho pozornost. Respektujte potřebu dítěte a trpělivě počkejte.

 • Úsměv a smích

  Autor: iStock

   

  První skutečný úsměv se obvykle objeví mezi šestým a osmým týdnem života. V tomto raném věku jsou úsměvy pravděpodobně signálem fyzické spokojenosti, tvrdí psycholožka Acredolo. Brzy se pak stanou úsměvy více kontrolované a děti se začnou usmívat nebo smát jen tehdy, kdy jsou kolem nich blízcí lidé.

  Co dělat: Když se na vás dítě usměje, vraťte mu úsměv a říkejte, jak je úžasné. I když ještě slovům nerozumí, je to pro něj vzkaz od vás, že úsměv je prima.


  Ani kluk, ani holka. Zpěvačka Pink vychovává dceru i syna bezpohlavně. Není jediná!

  Ani kluk, ani holka. Zpěvačka Pink vychovává dceru i syna bezpohlavně. Není jediná!

  Legendární zpěvačka má kariéru delší než dvě desetiletí. Stejně tak dlouho šokuje svými liberálními názory. I proto se zřejmě rozhodla, že své dvě…celý článek

 • Imitování a opičení

  Autor: iStock

  Nedá se nic dělat, ale je to tak. Pro naše děti jsme zrcadlo, v němž se odráží úplně všechno. Když byly děti malé, vždycky mě dostalo, když jsem udělala nějakou grimasu a ony ji zopakovaly. Jako malé opičky. Mezi třetím a šestým měsícem se většina dětí učí napodobovat výrazy matčina nebo tátova obličeje – překvapení, smutek, cokoli. Zhruba v devíti měsících se dítě dostává do nové situace, a když vidí, že je rodič například ve stresu, zvýší se i jeho úzkost a začne většinou plakat.

  Co dělat: Myslete na to a snažte se před dítětem skrývat hlavně negativní emoce. Raději se nadýchněte a vědomě uvolněte svaly v obličeji, abyste zmírnili napětí. Dítě chce mít jistotu, že je vše v pořádku.

 • Řeč těla - ruce

  Autor: iStock

  Studie naznačují, že asi 90 procent komunikace dětí je neverbálních. Děti na vás mluví tak, že bouchají pěstičkami o zem, když mají hlad, nebo se začnou vztekat, když jsou s něčím nespokojené. Jakmile se zklidní, ruce přestanou „mluvit“ a přestanou být v pohybu. Co dělat: Obvykle stačí, když dítě nakrmíte nebo jinak uspokojíte.


  Montessori hračky vs. láhev od vína. Jak se liší výchova prvního a druhého dítěte?

  Montessori hračky vs. láhev od vína. Jak se liší výchova prvního a druhého dítěte?

  Druhorozené děti nemají skoro žádné fotografie, říká se. A pokud ano, tak o poznání méně než děti prvorozené. Je to logické. S prvním dítětem je vše…celý článek

 • Propínání se

  Autor: iStock

  Už několik týdnů po narození se začnou děti vzpínat a propínat tělo, když cítí nepohodlí. Může to znamenat, že je tlačí bříško zvláště tehdy, když k tomu ještě začnou brečet. „Dítě se bude hýbat, kopat nohama a prohýbat se, protože se necítí dobře. Tím vším se snaží dostat do pohodlnější pozice,“ říká Michele Saysana, ředitelka dětského nemocničního programu na Lékařské fakultě v Indiana University.

  Co dělat: Dítě potřebuje změnu pozice, vezměte ho do náruče, poklepávejte ho po zadečku nebo zádech, dejte ho do kočárku a povozte ho, uvidíte sami, co pomůže.

 • Mačkání učí nebo mnutí očí

  Autor: iStock

   

  Děti si mnou oči nebo mačkají uši, když je něco svědí nebo jsou unavené. Uši jsou velmi citlivým orgánem a děti to moc dobře vědí. Co dělat: Změňte rutinu, dejte dítě spát nebo mu změřte teplotu. Jakmile má horečku, může jít o zánět středního ucha, a to je třeba řešit s lékařem.

   

  10 chytrých aplikací, které musí každý rodič znát. Usnadní vám život!

  10 chytrých aplikací, které musí každý rodič znát. Usnadní vám život!

  Mobilní telefony jsou běžnou součástí našich životů. Víte, že existuje celá řada šikovných aplikací, se kterými bude váš každodenní maminkovský život…celý článek

   

 • Rozhození rukama (Moorův reflex)

  Autor: iStock

   

  Hlasité zvuky, příliš jasné světlo – to všechno může vyvolat tzv. Moorův reflex, který se aktivuje právě v těchto situacích. Dítě rozhodí ruce a nohy do stran a následně je vrátí zpět. Obvykle pak začne taky plakat. Tento reflex je dětem vlastní už od narození a s věkem se ztrácí. Dětem to nijak neublíží, ale může vás to překvapit.

  Co dělat: Je to znamení, abyste se k miminku chovali co nejjemněji a tiše. Zhasněte světlo, vypněte rušivé zvuky a přikryjte dítě lehkou přikrývkou – takhle metoda je ideální pro děti do čtyř měsíců.

 • Pláč

  Autor: iStock

  No ano, když dítě pláče, je někdy velký oříšek přijít na to, proč. Pláč je nejlepší komunikační prostředek dítěte, kterým vám sděluje: mám hlad, jsem unavené, něco mě bolí, necítím se dobře, jsem frustrované nebo rozrušené. Po narození jsou všechny pláče dětí téměř stejné. Snažte se pečlivě naslouchat a hledat drobné rozdíly. Jak dítě roste, půjde vám to snadněji.

  Co dělat: Pokud pláče z hladu, nakrmte ho, pokud víte, že je najedené, dejte ho spát nebo ho přebalte. Vyzkoušejte všechny možnosti, brzo se naučíte pláč dekódovat.


 • Žvatlání

  Autor: iStock

  Kojenci začnou „mluvit“ zhruba ve dvou až třech měsících. Začnou odpovídat na váš smích, tón řeči. Blábolají, žvatlají, ozývají se souhlásky a samohlásky. Jejich hlas může vyjadřovat řadu emocí – štěstí, podrážděnost, protest, nadšení, dychtivost či spokojenost.

  Co dělat: Vyprávějte dítěti, co děláte, kde jste, kam jdete na procházku, že napouštíte vanu nebo že kolem letěl motýl. Povzbuzujte je, aby žvatlaly víc a užívejte si tyhle první nezapomenutelné rozhovory.

   

  Jak se vyvíjí zrak miminek a kdy vás vlastně poprvé uvidí? Podívejte se na VIDEO:

  Jak se skutečně vyvíjí zrak miminek a kdy vás vlastně uvidí? • VIDEO: 

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku