Vývoj řeči ve dvou letech: Kolik slov by dítě mělo umět? | Supermámy

Kterých pětadvacet slov by mělo umět dvouleté dítě? Tahle to jsou!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  8. března  2017 
   06:00

  Nejste si jistí, zda je vývoj řeči u vašeho dvouletého dítěte v pořádku? Je to velmi individuální, ovšem jak říká profesorka Leslie Rescorla z kliniky na zámořské Bryn Mawr College, nedávný výzkum, který provedla, odhalil pětadvacet slov, která batolata v tomto věku nejvíce používají. Která slova seznam obsahuje?

 • Pětadvacítka nejpoužívanějších slov

  Máma, Táta, Dítě, Mléko, Šťáva, Pít, Ahoj, Pa, Ne, Pes, Kočka, Míč, Nos, Oči, Banán, Sušenka, Auto, Horký, Děkuji, Prosím, Koupat, Bota, Čepice, Víc, Pryč.

  Podle profesorky Leslie Rescorla je na seznamu obzvláště pozoruhodné to, že to jsou základní slova, která se nejčastěji používají při interakci s okolním světem. Pokud tedy vaše dvouleté dítě tahle slova nepoužívá, poraďte se s dětským lékařem. Existuje mnoho důvodů, proč se řeč batolete nevyvíjí v typické rychlosti – problémy se sluchem, mechanikou či příznaky autistického spektra. Nebo je prostě vaše dítě pomalejší a ještě chvíli potrvá, než se rozmluví.

   

  3 jednoduché tipy, jak rozmluvit batole

  3 jednoduché tipy, jak rozmluvit batole

  Možná vám jde z vašich potomků hlava kolem, ale možná byste rádi, aby mluvili trochu více a lépe. Jak jim v tom pomoci? celý článek

 • Slovní zásoba dvouletých batolat

  ...

  Začátkem druhého roku obvykle dítě dokáže označovat předměty, které ho v jeho okolí nejvíc zajímají. Dokáže taky pojmenovat některé činnosti, spojuje slova v krátké věty. Vyslovuje názvy osob, zvířat – hlavně podstatná jména a slovesa. Jeho slovník výrazně roste. Pomalu mizí dětský žargon, některé děti dovedou skloňovat a časovat. Slovníček čítá kolem 50 až 300 slov. Hodně dětí ale aktivně jazyk nepoužívá, i když rozumí téměř všemu. Umí používat „já“ a „moje“ a zápor obvykle tvoří tak, že ke kladné větě přidají slůvko „ne“: "Víc mlíka ne." "Kája hají ne." A podobně.

   

  Opožděná řeč? 5 znaků, podle kterých poznáte, zda vaše dítě není pozadu

  Opožděná řeč? 5 znaků, podle kterých poznáte, zda vaše dítě není pozadu

  Pokud vaše tříleté dítě nemluví nebo má velmi malou slovní zásobu, netvoří věty a není mu skoro rozumět, může jít o opožděný vývoj řeči. Na druhou…celý článek

 • Jak pomoct dítěti v rozvoji řeči

  Dítě se vrhlo na dort k prvním narozeninám • VIDEO: 

  • Opakujte a rozšiřujte jeho věty, abyste dítě ujistili, že jste mu rozuměli.

  • Vysvětlete a zopakujte, co má dítě na mysli. „Táta boty." – "Ano, to jsou tátovy boty."

  • Nepoužívejte dlouhé věty a souvětí, dejte přednost krátkým a jednoduchým větám. Používejte jednoduchou gramatiku.

  • Dívejte se na věci, o kterých mluvíte, mluvte o tom, co vidíte a slyšíte (třeba ukažte na obrázek v knize).

  • Každý den použijte nějaké nové slovo, aby dítě mohlo dělat pokroky.

  • Za každé nové slovíčko dítě vždy pochvalte.

   

  Bohyně kojení: Líbí se vám kontroverzní a přitom něžné fotky?

  Bohyně kojení: Líbí se vám kontroverzní a přitom něžné fotky?

  Fotografka Ivette Ivens je velkou příznivkyní kojení, a to včetně kojení na veřejnosti, které část lidí odsuzuje. Ona se na takovou kritiku rozhodla…celý článek

  Tohle jsou nejkrásnější a nejdojemnější porodní fotky roku 2017

  Tohle jsou nejkrásnější a nejdojemnější porodní fotky roku 2017

  Bolest, někdy trvající celé hodiny, vyčerpání a pak obrovská radost. Přesně takové situace včetně různých něžných momentů zachycují následující fotky,…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Tohle všechno vědí sociální sítě o vašich dětech! Šokovalo to i je …

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku