První boty pro dítě: Kdy je pořídit a jak je vybrat?

 • První boty pro dítě: Kdy je pořídit a jak je vybrat?
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  21. dubna  2017 
   06:00

  První krůčky vašeho dítěte jsou v jeho životě bezesporu velká událost. S ní ale přichází velký a důležitý úkol – vybrat správné první botičky. Co by měly splňovat?

 • Pravidlo číslo jedna, není kam spěchat

  ...

  Ano, je to tak, neutrácejte zbytečně stokoruny, či dokonce tisíce za krásné roztomilé botičky, mohou totiž děti ve vývoji i zbrzdit, protože je při chůzi omezují. Než se děti rozchodí, měly by ideálně lézt po neklouzavém povrchu. Jenže to je v dnešní „bezkobercové“ době téměř utopie, proto dětem pořiďte punčocháče s protiskluzovou úpravou na kolenou a chodidlech. Capáčky nedávejte dětem ani do kočárku, děti v nich nožičky opírají a nevhodně je tak namáhají. V tomto věku je obzvlášť důležité, aby se pohybovaly přirozeně.

 • Dvakrát měř

  Jak vybrat boty pro nejmenší děti? • VIDEO: 

  Podívejte se na video, jak vybrat boty pro děti

  Vaše dítě už chodí, a tak můžete vyrazit na nákup opravdových bot. Nejdůležitější je správná velikost. Nejdříve tedy nožičku změřte, ideálně tak, že dítě postavíte na papír a nožičku obkreslíte. Pravděpodobně u toho budete potřebovat asistenci druhé osoby, protože batole nejspíš nebude spolupracovat. K délce obkresleného chodidla připočítejte 12 mm, a takto velký by měl být vnitřní prostor boty.

 • Na čem kromě velikosti záleží?

  ...

  Správnou velikost máte, takže co dalšího byste měli při výběru bot sledovat? Rozhodně materiál. Bota by měla být lehká, pružná a měkká na došlap. Měla by mít pevnou podrážku, která je pod patou vyšší. Boty by měly být na zavazování tkaničkami nebo na suchý zip . Mají být kotníčkové, na tom se dneska už odborníci shodnou. Materiály vybírejte přírodní, aby dobře větraly, i malá dětská nožička se dost potí.

 • Nikde bez vyzkoušení

  ...

  I když máte nožičku dítěte změřenou, raději ho nechte boty zkusit a projít se v nich. Velikost může být správná, ale každá bota je jinak šitá, a pokud bude dítěti v botách nepříjemně, může to špatně ovlivnit chuť k chůzi i její kvalitu. Navíc například dítě s vysokým nártem ne každé boty obuje, i když délka sedí. Pokud není bota dobře zpevněná, může dítě nohu nesprávně zatěžovat a „šmajdat“. V horším případě špatně zvolená bota způsobí ploché nohy nebo jinou deformaci.

 • Pravidelně kontrolujte

  Metoda, jak zavázat tkaničky co nejsnadněji • VIDEO: 

  A jeden trik s tkaničkami jako bonus 

  Děti rostou jako z vody a s nimi logicky i jejich nožičky. Nedivte se tedy, že nákup bot budete muset opakovat poměrně často. Rozhodně jejich včasný nákup nezanedbejte, malé boty mohou způsobit spoustu obtíží, které se mohou rozvinout až v dospělosti. Sledujte také, jak jsou boty opotřebované, můžete odhalit špatný styl chůze. Máme na mysli například to, když jsou například boty sešlapané jen na jedné straně nebo když děti nedošlapují na paty. Při takovém zjištění se o dalším postupu poraďte s fyzioterapeutem.

  10 důvodů, proč vadí, když svoje potomky příliš chráníme

  10 důvodů, proč vadí, když svoje potomky příliš chráníme

  Otcové a matky se dnes o své děti nejspíše mnohem více bojí, a proto jsou opatrnější než předchozí generace. Příčina? Třeba zvyšující se průměrný věk…celý článek

  Jak rostou děti Anny Geislerové, Leony Machálkové či Ivety Bartošové? Podívejte se!

  Jak rostou děti Anny Geislerové, Leony Machálkové či Ivety Bartošové? Podívejte se!

  Zatímco některé celebrity se snaží, aby se jejich děti před objektivy moc neobjevovaly, jiné je prezentují jako nedílnou součást svého života a běžně…celý článek

/
Autor: Radka Pilzová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku