Děti jsou hloupější a nemocnější než dřív. Proč?

 • Bez pohybu nedochází u dětí ke správnému vývoji mozku a ostatních tělesných orgánů.
  Bez pohybu nedochází u dětí ke správnému vývoji mozku a ostatních tělesných orgánů.
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  19. června  2017 
   06:00

  Nikoho asi nepřekvapí sdělení, že se děti málo hýbou. Předškoláci a děti na prvním stupni ještě jakžtakž, dospívající už skoro vůbec. Pro řadu rodičů bývá varovným signálem až obezita dítěte – dokud se nehýbe a zůstává štíhlé, nechává je situace v klidu. Pohyb ale není potřeba jen kvůli tomu, aby děti netloustly. Bez pohybu nedochází u dětí ke správnému vývoji mozku a ostatních tělesných orgánů, dítě má oslabenou imunitu a v neposlední řadě je náchylnější k depresím a psychickým problémům. Víte, kolik pohybu denně potřebuje podle lékařů školák?

 • Aspoň tři hodiny týdně, prosím vás!

   

  ...

  Děti se hýbou čím dál tím méně, to je známý fakt. Ještě v 70. letech doporučovali doktoři školákům 5 – 6 hodin pohybu denně, dnes už jsou vděčni i za tři. Mnozí rodiče pohyb neřeší, dokud dítě není obézní. Obezita a s ní spojené choroby ale nejsou jediným rizikem, které nedostatek pohybu přináší. Bez pohybu nedochází u dětí ke správnému vývoji mozku a ostatních tělesných orgánů, dítě má oslabenou imunitu a v neposlední řadě je náchylnější k depresím a psychickým problémům.

 • Pohyb není jen pro tlouštíky

  ...

  „Jedním z velkých mýtů je, že pohyb je potřeba jen pro toho, kdo chce hubnout nebo řeší hmotnost,“ říká na úvod Ing. Petr Havlíček, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju. „Není to pravda. Strava a pohyb jsou dvě složky, které významně a rovnocenně rozhodují o tom, zda člověk bude zdravý, nebo nemocný.“ Některé věci člověk neovlivní – genetické vybavení nebo prostředí, ve kterém žije. „Ale životní styl, tedy to, co jíme a jak se hýbeme, přímo ovlivňuje to, jestli jsme zdraví, nebo nemocní, v plné polovině případů.“

   

 • Zoufalství na druhém stupni

  dítě

  Problém je ovšem v tom, že i když lidé možná tuší, že pohyb je prospěšný, v realitě se to nijak neodráží. Podle posledního průzkumu, který si dělala iniciativa Vím, co jím mezi 4710 žáky z Prahy, Jihočeského a Středočeského kraje, téměř polovina dětí tráví u počítače 2 a více hodin denně. Podle údajů WHO se jakžtakž ještě hýbou děti na prvním stupni – denně se pohybové aktivitě věnuje alespoň čtvrtina jedenáctiletých dětí. U patnáctiletých je to už ale jen pouhá pětina. Již dávno také neplatí, že děti na venkově se hýbou více než ty z města nebo že „o víkendu to doženou“.

 • Jeden kroužek nestačí

  ...

  Příčiny jsou jasné: Ubývají místa, kde se děti mohou spontánně hýbat, rodiče se bojí děti pouštět samotné ven a také na ně nemají dostatek času a děti odvádějí od pohybu technické vymoženosti dnešní doby – od počítačů po chytré telefony. „Bez rodičů a jejich příkladu to ale nepůjde,“ říká Petr Havlíček.

  Problém je, že leckdy ani rodiče netuší, kolik pohybu by školák denně potřeboval, a mají pocit, že jeden kroužek týdně stačí. To je ale málo. Jak si správně nastavit denní dávku pohybu, vysvětluje na takzvané pohybové pyramidě PaedDr. Jan Tupý: "Základem pohybových aktivit by měl být pohyb nízké intenzity, kterým by děti měly strávit 60 až 90 minut denně." Započítat si přitom mohou nejen cestu do školy a nákupy, ale i hru na hudební nástroj a domácí práce.

  Druhé „patro“ tvoří činnosti střední intenzity, mezi které patří rychlá chůze, jízda na kole nebo bruslích v nenáročném terénu, koulovačka a hry, u kterých se děti příliš nezadýchají. Těm by se žáci měli věnovat minimálně 40 až 60 minut denně.

 • Ať si dají pořádně do těla!

  Vyzkoušejte kontinuální snímky.

  Vytrvalý běh, soutěže, vytrvalostní plavání nebo v zimě jízdu na lyžích v náročnějším terénu počítáme do intenzivního pohybu. Toho by děti měly mít nejméně 20 až 30 minut denně.

  Jako špičku pyramidy si pak můžeme představit sprint, běh do kopce nebo rychlé plavání. Tedy pohyb, u kterého se výrazně zpotíme a zadýcháme. Díky vysoké intenzitě stačí opakovaný pohyb po dobu 10 až 20 sekund. Každopádně mezi pokusy by mělo následovat vydýchání cca 1 až 2 minuty.

  10 dětských zlozvyků, které spolehlivě vytočí každého rodiče. Co s nimi?

  10 dětských zlozvyků, které spolehlivě vytočí každého rodiče. Co s nimi?

  Nikdo není dokonalý, každý z nás má nějaký ten zlozvyk. I děti. Dloubou se v nose, fňukají a skáčou dospělým do řeči. Sestavili jsme žebříček nejčastějších…celý článek

  „Celkem by se tedy měly děti hýbat nejméně 3 hodiny každý den – takto se to zdá velmi málo. Realita ale ukazuje, že mnoho dětí nezvládá ani to. Stačí dlouhé sezení ve škole, cesta domů autobusem nebo tramvají, výtah a počítač,“ shrnuje pohybovou pyramidu PaedDr. Tupý.

  Dobrou zprávou je, že děti samotné strava a zdravý životní styl zajímají. I proto připravila iniciativa Vím, co jím a piju projekt Fandíme zdraví, v rámci kterého se snaží propagovat správnou výživu a dostatek pohybových aktivit žáků základních škol. Program nabízí informace a workshopy nejen pro vedení škol, zřizovatele, pedagogy, ale také pro kuchařky, vedoucí školních jídelen a v neposlední řadě pro žáky. V programu je ve školním roce 2016/2017 zapojeno celkem 8259 žáků z 15 škol z hl. m. Prahy, Středočeského kraje a Jihočeského kraje.

 • 6 tipů, jak vybrat dítěti sport

  ...

  • Výběr přizpůsobte přáním, schopnostem a zájmům dítěte.
  • Důležité je, aby dítě sport bavil a chodilo na tréninky rádo; vyzkoušejte proto klidně více aktivit.
  • Pokud si nejste jisti, zvolte všeobecnou přípravu (např. atletiku).
  • Pro předškoláky je nejvhodnější všeobecně rozvíjející disciplína (např. Sokol).
  • Navštivte sportanalytika, který na základě jednoduchých pohybových testů poradí, k čemu má dítě předpoklady.
  • Přihlédněte k finančním a časovým možnostem rodiny.

  Proč je sport pro děti tak důležitý? Podívejte se:

  Proč děti potřebují pohyb? • VIDEO: 

  Udělali byste to taky? David Beckham líbá dceru Harper (5) na rty

  Udělali byste to taky? David Beckham líbá dceru Harper (5) na rty

  Předem bychom chtěly říct, že nám na chování Davida Beckhama vůči dcerce Harper nepřijde nic divného. Na fotce z dovolené v Tanzanii, kterou zveřejnil…celý článek

  Umělec fotil porod syna. Skutečně emotivní a živočišné snímky!

  Umělec fotil porod syna. Skutečně emotivní a živočišné snímky!

  Zděšené a nechápavé pohledy. Přesně tak reagovali lidé, když jim nastávající otec a oceňovaný umělec Buki Koshoni sdělil svůj záměr: fotografovat celý…celý článek

/
Autor: Irena Sládečková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku