Chcete mít tlusté a líné děti? Jednoduše nevstávejte z gauče

 • Chcete mít tlusté a líné děti? Jednoduše nevstávejte z gauče
  Povalováním na gauči ještě nikdo nezhubnul. Ani děti.
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  6. března  2019 
   06:00

  Rodiče jsou pro děti vzorem, k němuž vzhlížejí a který přirozeně napodobují. Jestliže dospělí tráví hodně času vysedáváním u televize, nelze čekat, že z jejich potomků vyrostou nadšení sportovci. Pokud však dokážou začlenit do rodinného programu pohybové aktivity, ušetří si v budoucnu u dětí spoustu starostí nejen s leností, ale i s obezitou.

   Aby bylo jasno, když dítě část dne stráví u počítače nebo na gauči s mobilem v ruce, neztloustne. Dokonce ani tehdy ne, když na celou rodinu padne únava nebo nemoc a uděláte si "pyjama day" u televize, dokonce s popcornem a brambůrky. Důležité je, jak moc se hýbete jindy. 

  Každopádně, tady máte pár tipů k zamyšlení. 

  • Děti by se měly hýbat aspoň tři hodiny denně.
  • Podle průzkumů dnes chybí v Česku pravidelný pohyb asi 80 procentům dětí.
  • Na rozdíl například od Skandinávie u nás ubývá dětí, které do školy chodí pěšky nebo jezdí na kole – což je běžné třeba ve Finsku nebo Norsku.
  • Až 25 procent žáků se ve škole neúčastní tělocviku a nosí do školy nejrůznější omluvenky.
  • Děti, které si odmala nezvykly na pohyb, ho vnímají jako nepříjemný, a tělocvik ve škole je tedy pro ně velmi stresující.
  • Až 80 procent dětí trpících obezitou se jí už nikdy v budoucnu nedokáže zbavit.

   

 • Počítač? Klidně, ale pak půjdeš ven

  Autor: iStock

  „Každý rodič by měl vědět, že nejlepší je vést děti k pohybu hned odmalička a jít jim i v tomto směru příkladem. Jen tak mohou získat správné návyky a brát pohyb jako přirozenou součást života. Naopak vidí-li děti doma jako normu povalování se na gauči a koukání na televizi, jen těžko se dá očekávat, že se samy rozhodnou dělat věci jinak,“ říká Kristýna Přibylová, zakladatelka dětských tělocvičen Monkey´s Gym, která je sama trojnásobnou maminkou, takže se může podělit i o své vlastní zkušenosti. „U starších dětí se mi osvědčilo nastavit pevná pravidla a těch se držet – například dovolit půlhodinu sezení u počítače, a tu pak kompenzovat hodinou strávenou pohybem venku.“

  Pravidla dohodnutá s dětmi pomohou podle ní předejít zdlouhavému přemlouvání, dohadování se a dítě se naučí, že zdravý životní styl není nepříjemný trest, ale samozřejmá a přirozená součást života.

 • "Když on je prostě línej"

  Povalováním na gauči ještě nikdo nezhubnul. Ani děti.
  Povalováním na gauči ještě nikdo nezhubnul. Ani děti.
  Autor: istock.cz

  Určitě je pravda, že někteří rodiče mají větší práci přimět své potomky ke sportu než jiní. Některé děti jsou totiž skutečně od přírody lenivější. „Vždycky jsem trochu záviděla kamarádce, jejíž dvouletá holčička vždy seděla v parku vedle ní na lavičce, zatímco já honila našeho stejně starého Petříka po hřišti a neměla chvilku klidu,“ vypráví 31letá maminka Pavlína z Berouna.

  Malá Áňa prý odmítala vystoupit z kočárku a chtěla se jen vozit. „Až teď, po třech letech, když jsem je znovu potkala, jsem pochopila, že to vůbec nebylo a není v pořádku. Kamarádka je z dcery nešťastná, protože i když je zcela zdravá, odmítá prý byť jen popoběhnout a její váha se v 5 letech blíží ke 30 kg,“ uzavírá mladá maminka.

  Je to tak, i vlohy a chuť k pohybu dostáváme do vínku, ale právě proto je důležité začít s pohybovými návyky hned odmala. Máte-li tedy doma dítě, které přirozeně inklinuje k pohodlí a nabývání kil, je podle Kristýny Přibylové nutné zkoušet různé metody motivace a hledat, co na našeho malého „lenochoda“ zafunguje.

 • Rozběhněme se společně s dětmi

  Při volbě vhodné motivace záleží samozřejmě na věku dítěte – nejlepší je začít se zábavným pohybem už od útlého věku (1 až 2 roky). Na radost ze cvičení si děti přirozeně zvyknou, a když se nám podaří překonat období vzdoru, kdy se jim třeba nebude úplně chtít, tak máme do budoucna alespoň z části vyhráno.

  Předškoláci budou šťastní, když jim věnujeme svůj čas a budeme s nimi závodit v běhu, skoku do dálky či házení na cíl nebo jezdit na kole, kolečkových bruslích či si s nimi půjdeme společně zaplavat do bazénu.

  U školou povinných pak můžeme zkoušet různé kroužky a moderní sportovní odvětví, díky nimž bude náš školák držet krok se stejně starými vrstevníky. Patří sem například oblíbené lezení na horolezecké stěně, skákání na trampolíně nebo jízda na koni.

 • Peníze jsou často jen výmluva

  Zvláště u posledně jmenované sportovní disciplíny, kterou je jízda na koni – ale i u jiných módních sportů, například tenisu či hokeje – může ze strany rodičů zaznít argument, že jde o příliš finančně náročnou zábavu, která by narušila rodinný rozpočet.

  Kristýna Přibylová k tomu podotýká: „Je sice pravda, že většina sportů stojí peníze, ale lze určitě najít aktivity, které rodiče nezruinují. Mám pocit, že peníze často slouží jen jako výmluva. Existují třeba různé kroužky atletiky při základních školách, kam děti docházejí 2x týdně na trénink. Ty stojí okolo tisíce korun na pololetí. V dnešní době je navíc mnoho způsobů, jak v případě finanční nouze obstarat dětem starší sportovní vybavení. Především jde ale o naši zodpovědnost a ochotu věnovat se dětem a být jim i při sportování dobrým příkladem – vždyť společné procházky, běhání nebo hrátky na hřišti či v přírodě jsou zcela zadarmo, platíme za ně jen svým časem.“

/
Autor: red
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku