Jak děti naučit jíst nové jídlo? Zkuste osvědčené fígle!

 • Jak motivovat dítě ochutnat zeleninu? Zkuste některý z fíglů. Třeba soutěž o nejhlasitější křupnutí.
  Jak motivovat dítě ochutnat zeleninu? Zkuste některý z fíglů. Třeba soutěž o nejhlasitější křupnutí.
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  11. srpna  2019 
   06:00

  Možná to znáte. Do dvou let vám dítě snědlo prakticky cokoliv, jenže najednou si postavilo hlavu a odmítá zeleninu, ovoce a další jídla. Nejste v tom sami. Batolata bývají v tomto věku vybíravá a nechtějí jídla, která dříve jedla, nebo dokonce zbožňovala. Nemluvě o nových potravinách. Jak je naučit ochutnat a jíst nové jídlo? 

 • Jděte dítěti příkladem. Nenuťte ho!

  Mějte s dětmi trpělivost. A rozhodně je chvalte.

  Jak se učí batole? Přece od vás a lidí ve svém okolí. Jděte mu proto příkladem. Když vás dítě vidí, jak jíte zeleninu, pravděpodobně si ji dá také. Je tedy důležité, aby zelenina byla vždy součástí jídelníčku celé rodiny. Tak svému dítěti názorně ukážete, že je dobrá a chutná. Když ji navíc nakrájíte doprostřed stolu, aby si mohl každý posloužit, zvýšíte jeho zájem. A čím pestřejší a barevnější to bude, tím lépe.

  25 jídel, která děti nechtějí. Neuvěříte, proč jim nechutnají!

  25 jídel, která děti nechtějí. Neuvěříte, proč jim nechutnají!

  Nesmějte se! Donutit děti k jídlu je někdy nadlidský úkon. A jejich důvody, proč to či to nebudou jíst, jsou občas bizarní (a ano, trochu i úsměvné).…celý článek

  Nenuťte ho, aby si zeleninu dalo, to může být kontraproduktivní, spíše ho nechte, aby ochutnalo a prozkoumalo, co jemu chutná. Také mu rozhodně nepodbízejte tu, o které si myslíte, že by mu mohla chutnat. Nechte to na něm.

  A nebuďte zklamaní, pokud dítě novou zeleninu neochutná hned napoprvé. Nabídněte mu ji jindy, někdy to vyžaduje deset i více pokusů!

 • Zaveďte pravidelný režim. Hlavně žádné

  Pozor na uždibování mezi jídly.

  Batolata potřebují mít pravidelný režim hlavních jídel a svačin mezi těmito jídly. To znamená tři jídla a dvě až tři svačinky mezi jídly. Vyhněte se „uždibování“ nevýživných potravin mezi jídly, tím se snižuje chuť k jídlu, jak radí na webu NutriCHEQ, který podporuje zdravou výživu batolat. Pokud dítěti dovolíte, aby "uždibovalo" mezi jídly ("aby do sebe alespoň něco dostalo"), naučíte ho, že se může vyhnout hlavnímu chodu a pak si místo toho dát nějakou sladkost nebo něco malého.

 • Podávejte stejná jídla, jako jíte vy! Žádné alternativy

  Nemluvte rodičům do stravy dítěte.

  Tohle je častý nešvar rodičů. Dítěti nabízejí jen jídla, o kterých vědí, že je sní. A ostatní nabádají, aby to udělali taktéž. Jenže pokud dítěti nebudete podávat určité jídlo, protože ho někdy v minulosti odmítlo sníst, dosáhnete toho, že se toto jídlo nikdy v budoucnosti jíst nenaučí, varují na stránkách NutriCHEQ. Další chybou je podávání mléka v případě, že toho potomek moc nesnědl. "Přílišné množství mléka může vaše batole zaplnit a množství vyšší než 3 porce nebo 500 ml mléka denně jednoduše zabírá místo potravinám bohatším na železo, ovoci nebo zelenině, které se děti musí naučit mít rády," radí v příručce Moje batole je v jídle vybíravé. 

  Jaké rostlinné mléko byste dětem dávat neměli a proč?

  Jaké rostlinné mléko byste dětem dávat neměli a proč? • VIDEO: 

 • Motivujte, ale neuplácejte. A pozor na ty porce!

  Užívejte si společné stolování.

  Chvalte je! Batolata touží po pozornosti v jakékoliv podobě. Ale pozor, pokud jim budete věnovat pozornost jen tehdy, když se chovají špatně, celou situaci jen zhoršujete. A většinou právě to bohužel rodiče dělají – zdůrazňují, co děti nesnědly, než aby ocenili, že něco snědly (a pochválili je).

  Důležité také je děti do jídla nenutit. Vaše batole ví, kdy má hlad, a také samo nejlépe ví, kolik jídla potřebuje. "Nenuťte dítě dojídat, pokud nechce. Zkuste mu dát nejprve menší porci, a když si bude chtít přidat, pak mu přidejte," radí příručka Moje batole je v jídle vybíravé. Velký talíř jídla ho může navíc odradit. Dítě nepřemlouvejte ani ho  neuplácejte, aby jedlo. Zapomeňte na větu: "Když to sníš, dostaneš bonbon!" Tudy cesta nevede. Když nechce, talíř mu odneste a zkuste mu nabídnout jídlo později, případně mu za nějakou dobu dejte svačinu, která má po hlavním chodu následovat.

  Tahle jídla dětem nedávejte! Proč jim škodí?

  Tahle jídla dětem nedávejte! Proč jim škodí?

  Co by děti neměly nikdy jíst a pít? Nebo pokud možno výjimečně? Pokud vás napadá pizza, hranolky, pak máte určitě pravdu, ale těch potravin, které…celý článek

 • Stolujte společně. Žádné běhání!

  Užívejte si společné stolování. Když v rodině panuje dobrá nálada, děti jí lépe.

  Kultura stolování je velice důležitá. Udělejte ze společného jídla událost. Je dokázáno, že děti, které jedí ve společenské a šťastné atmosféře, toho snědí více. Naopak stres může u dítěte snížit chuť k jídlu. Také dobře funguje, když stolují s dalšími dětmi stejného nebo podobného věku, neboť se navzájem motivují a napodobují. Když jí jeden, přidá se i další.

  Rozhodně za dětmi neběhejte a také je nekrmte u televize nebo u toho, když si hrají. Děti se potřebují na jídlo soustředit a vědět, že jedí. Když odpoutáte jejich pozornost, zbavíte je možnosti učit se od ostatních, a oblíbit si tak nové pokrmy.

 • Zkuste různé fígle. Křupání a soutěžení

  Ochutnávání zeleniny může být i zábava.

  Pokud dítěti nešmakuje například zelenina, zkuste různé fígle. Podávejte mu zeleninu v barvě duhy, povídejte si o barvách, o tom, co se vám na ní líbí. Soutěžte o nejhlasitější křupnutí nebo nejlepší otisky zubů v zelenině, radí v příručce Moje batole odmítá zeleninu. Zkuste zeleninu nakrájet na tyčinky a podávat je se studenou omáčkou, vznikne tak skvělá svačinka.

  50 tipů na svačiny pro děti. Originální, zdravé a výborné na chuť

  50 tipů na svačiny pro děti. Originální, zdravé a výborné na chuť

  Nalákejte svoje děti na barevnost a zajímavé tvary a připravte jim snídaně, svačiny nebo oběd jinak než dosud. Dokonce i druhy zeleniny, které jim…celý článek

  Z vlastní zkušenosti vím, že vlastnoručně vypěstovaná zelenina či ovoce chutná dětem lépe. I takové dítě, které by se nad hráškem jinak ošklíbalo, je nadšené, když může zelené kuličky vylupovat z lusků, které si předtím natrhalo na zahrádce. Teď v zimě je to trochu složitější, ale můžete vzít třeba dítě na nákup a dovolit mu vybrat si zeleninu, jakou chce.

  Dej si džus, potřebuješ vitaminy: Které rady babiček o výživě neplatí?

  Dej si džus, potřebuješ vitaminy: Které rady babiček o výživě neplatí?

  Také jste strávili polovinu oběda ve školní jídelně vymýšlením strategie, jak pronést talíř s nedojedeným jídlem mezi učitelským dozorem a ještě uniknout…celý článek

  Dáváte potomkům tmavé pečivo? Chyba! 7 omylů o dětech a jídle

  Dáváte potomkům tmavé pečivo? Chyba! 7 omylů o dětech a jídle

  Zatímco někteří rodiče děti v jídle nijak neomezují a doufají, že z případných špeků vyrostou, jiní nutí už pětileté holčičky, aby si hlídaly, kolik…celý článek

  Tahle rostlinná mléka dětem nedávejte! Obsahují ztužené tuky a moc bílkovin

  Tahle rostlinná mléka dětem nedávejte! Obsahují ztužené tuky a moc bílkovin

  Kravské mléko dětem dávat nechcete, a proto jim kupujete mléka rostlinná? Pozor, zdaleka ne všechna se pro ně hodí. Některá instantní obsahují škodlivý…celý článek

   

/
Autor: kog
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku