Tahle rostlinná mléka dětem nedávejte! Obsahují ztužené tuky a moc bílkovin

Jaké rostlinné mléko byste dětem dávat neměli a proč?
Foto: Adam Balažovič/Supermámy
Sdílej na facebooku
1. března  2018 
 20:00

Kravské mléko dětem dávat nechcete, a proto jim kupujete mléka rostlinná? Pozor, zdaleka ne všechna se pro ně hodí. Některá instantní obsahují škodlivý ztužený tuk, jiná zase zbytečně moc bílkovin. Počítejte také s přidaným cukrem. 

Přibývá rodičů, kteří ve výživě dětí nahrazují kravské mléko rostlinnými alternativami. Nejde jenom o vegany, kravskému mléku se vyhýbají i někteří vegetariáni či lidé, jejichž děti mají na kravské mléko alergii.

Bohužel se však nedá říci, že je to jednoznačně dobré rozhodnutí, protože používání rostlinných alternativ má i svá rizika. Vedle nevýhody, kterou je zhruba trojnásobná cena za litr bílé tekutiny. Zatímco litr kravského mléka pořídíte za cenu kolem dvacetikoruny, litr mandlového stojí přes šedesát korun. 

9 tajemství sebevědomých a úspěšných dětí: Co musí dělat rodiče?

9 tajemství sebevědomých a úspěšných dětí: Co musí dělat rodiče?

Chcete, aby váš potomek byl zdravě sebejistý, šťastný a úspěšný? Zde jsou nejúčinnější způsoby, jak mu v tom pomoci. Přečtěte si, jak má vypadat výchova…celý článek

Rostlinná mléka mohou být vhodnou náhražkou, a to i pro děti, ale je potřeba zvolit kvalitní výrobek. "Například instantní výrobky vůbec doporučit nemohu, protože například ty prodávané pod jménem Zajíc obsahují zcela nevhodné ztužené tuky," vysvětlila Karolína Hlavatá, odbornice na výživu, která spolupracuje s iniciativou Vím, co jím. Tyto tuky jednak mohou přispívat ke zvýšení hladiny cholesterolu, což je problémem i u dětí, jednak podporují rozvoj různých místních zánětů. Tyto výrobky se podle ní nehodí pro děti ani pro dospělé. 

Příliš mnoho bílkovin škodí

Karolína Hlavatá hodnotila téměř dvě desítky rostlinných mlék pro náš web Supermámy.cz a ta značky Zajíc dopadla jednoznačně nejhůře. Pro děti Karolína Hlavatá nedoporučuje ani výrobky značky Topnatur – sójové ani kokosové mléko sice neobsahují ztužené tuky, ale jsou do nich uměle dodávány bílkoviny v množství, které by pro dětský organismus představovalo zbytečnou zátěž, například pro ledviny.  

Další výrobky už tak rizikové nebyly, ale stejně má smysl bedlivě číst složení na obalech. Pak si člověk například uvědomí, že mandlové mléko obsahuje jen dvě a půl procenta mandlí, že jeho hlavní složkou je voda a že mimo jiné obsahuje také poměrně dost cukru. 

Potřebují děti kravské mléko, nebo ne? Podívejte se na video:

Potřebují děti kravské mléko, nebo ne? • VIDEO: 

Odbornice na výživu Karolína Hlavatá má jasno. Rostlinná mléka, jako jsou mandlové, sójové nebo rýžové, děti pít mohou, ale měla by být pouze zpestřením jejich jídelníčku. A pokud má dítě na kravské mléko alergii? Pak zpozorněte dvojnásob, protože například sójová mléka se pro něj rozhodně také nehodí. V následujícím videu se dozvíte proč. 

Pozor, rostlinná mléka nenahradí mateřské nebo umělé mléko pro nejmenší děti • VIDEO: 

Test müsli tyčinek: Zdravá svačina pro děti? Ani omylem, obsahují moc cukru, tuku i soli

Test müsli tyčinek: Zdravá svačina pro děti? Ani omylem, obsahují moc cukru, tuku i soli

Někteří lidé považují müsli tyčinky za vhodnou svačinu pro děti a výrobci je také tak doporučují. Pocit, že cereálie jsou zdravé a na celé tyčince…celý článek

Dáváte potomkům tmavé pečivo? Chyba! 7 omylů o dětech a jídle

Dáváte potomkům tmavé pečivo? Chyba! 7 omylů o dětech a jídle

Zatímco někteří rodiče děti v jídle nijak neomezují a doufají, že z případných špeků vyrostou, jiní nutí už pětileté holčičky, aby si hlídaly, kolik…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku