16 potravin, které musí vaši teenageři jíst. Jinak jim hrozí tohle!

Co všechno by měli jíst?
Foto: istock.cz
Sdílej na facebooku
10. ledna  2020 
 06:00

Pizza, těstoviny, občas burger? Pokud váš teenager jí zrovna takhle, asi už si od vás vyslechl svoje. Přemluvit tuhle věkovou kategorii k tomu, aby jedla zdravěji, je skoro boj s větrnými mlýny. Ale nemusí hned jíst klíčky, cílem je hlavně to, aby strava byla vyvážená. Co by teenagerům na talíři v žádném případě chybět nemělo? 

Nekonečné hory jídla, neustálé postávání před ledničkou, nebo naopak přísné diety a obavy z každého kilogramu navíc. To je klasický dospívající. Co by měl v jídelníčku mít, aby se dobře vyvíjel?

A co by tedy určitě neměl vynechávat? Podívejte se do naší GALERIE

Dá se říci, že mezi zhruba jedenáctým a sedmnáctým rokem prochází dětský organismus bouřlivým dospíváním a růstem – nejdříve do výšky, pak postava mohutní. A týká se to jak chlapců, tak dívek, takže obě pohlaví potřebují jíst hodně, více než dříve. U dívek tato potřeba nastává dříve, většinou mezi dvanáctým a třináctým rokem. U chlapců o rok i o dva později. Pravda je, že pak už mají kluci více svalů, a jejich tělo tak samo o sobě spálí více energie než dívčí. Ale znamená to spíš, že by chlapci měli jíst více než obvykle, ne to, že by holky měly držet diety.

Velká chuť k jídlu vede v dospívání k častým návštěvám fast foodů. Do těla tak dostávají zcela nepřiměřené množství nevhodných tuků a příliš mnoho nekvalitních sacharidů v podobě zejména bílého pečiva a hranolků. Tělo jim to možná chvíli odpustí, ale dříve nebo později se efekt objeví v podobě tuku na břiše. K němu pak do značné míry přispívají i zcela prázdné kalorie v sladkých či energetických nápojích. Těm by se přitom měli vyhnout zcela.

Zrychlení růstu nastává u dívek asi v 10 letech, u chlapců ve 12,5 roku. U chlapců je růst ukončen mezi 17. až 18. rokem, u dívek kolem 15 let života (13 až 18 let). Dívkám se přitom významně zvyšuje množství podkožního tuku a formuje se pánev, u chlapců dochází k nárůstu svaloviny a růstu kostí do délky. Potřeba přívodu energie u děvčat je však nižší než u chlapců. V průměru kolem 2200 kcal/den (chlapci 2500–3000 kcal/den).

Kde se berou obézní teenageři?

Co děti v tomto věku nejvíce potřebují? Intenzivní růst vyžaduje hlavně kvalitní bílkoviny, které jsou důležité pro nárůst svaloviny. Růst kostí u dětí zvyšuje potřebu vápníku až na 1200 mg/den. Což je zhruba litr mléka. U dívek je vedle vápníku důležité také železo, neboť o něj organismus přichází při menstruaci a jeho nedostatek vede k anémii. Často jim také chybí kyselina listová. Obě pohlaví mívají také málo vitaminů B, C a A.

Velkým problémem dospívajících je stále se zvyšující počet obézních. To souvisí nejen s fast foody, sladkým pitím, ale i s nedostatkem pohybu. Kila navíc pak často způsobují problémy v kolektivu a mohou vést k extrémním dietám a k poruchám příjmu potravy, jako jsou obávané anorexie a bulimie. Vyvážený jídelníček, dostatek pohybu a také příklad v rodině jsou přitom nejlepším lékem. Ne vždy ale zabere.

Sdílej na facebooku
Autor: Alžběta Javorková

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku