16 potravin, které musí vaši teenageři jíst. Jinak jim hrozí tohle!

Co všechno by měli jíst?
Foto: istock.cz
Sdílej na facebooku
10. ledna  2020 
 06:00

Pizza, těstoviny, občas burger? Pokud váš teenager jí zrovna takhle, asi už si od vás vyslechl svoje. Přemluvit tuhle věkovou kategorii k tomu, aby jedla zdravěji, je skoro boj s větrnými mlýny. Ale nemusí hned jíst klíčky, cílem je hlavně to, aby strava byla vyvážená. Co by teenagerům na talíři v žádném případě chybět nemělo? 

Nekonečné hory jídla, neustálé postávání před ledničkou, nebo naopak přísné diety a obavy z každého kilogramu navíc. To je klasický dospívající. Co by měl v jídelníčku mít, aby se dobře vyvíjel?

A co by tedy určitě neměl vynechávat? Podívejte se do naší GALERIE

Dá se říci, že mezi zhruba jedenáctým a sedmnáctým rokem prochází dětský organismus bouřlivým dospíváním a růstem – nejdříve do výšky, pak postava mohutní. A týká se to jak chlapců, tak dívek, takže obě pohlaví potřebují jíst hodně, více než dříve. U dívek tato potřeba nastává dříve, většinou mezi dvanáctým a třináctým rokem. U chlapců o rok i o dva později. Pravda je, že pak už mají kluci více svalů, a jejich tělo tak samo o sobě spálí více energie než dívčí. Ale znamená to spíš, že by chlapci měli jíst více než obvykle, ne to, že by holky měly držet diety.

Jez jako ten, kým se chceš stát, vyzývá video. Eatkarus to dokázal!

Jez jako ten, kým se chceš stát, vyzývá video. Eatkarus to dokázal!

Některé reklamní kampaně jsou tak vtipné, že se samy šíří skrz internet jako virální hit. To se teď stalo novému videu německého řetězce Edeka, jehož…celý článek

Velká chuť k jídlu vede v dospívání k častým návštěvám fast foodů. Do těla tak dostávají zcela nepřiměřené množství nevhodných tuků a příliš mnoho nekvalitních sacharidů v podobě zejména bílého pečiva a hranolků. Tělo jim to možná chvíli odpustí, ale dříve nebo později se efekt objeví v podobě tuku na břiše. K němu pak do značné míry přispívají i zcela prázdné kalorie v sladkých či energetických nápojích. Těm by se přitom měli vyhnout zcela.

Zrychlení růstu nastává u dívek asi v 10 letech, u chlapců ve 12,5 roku. U chlapců je růst ukončen mezi 17. až 18. rokem, u dívek kolem 15 let života (13 až 18 let). Dívkám se přitom významně zvyšuje množství podkožního tuku a formuje se pánev, u chlapců dochází k nárůstu svaloviny a růstu kostí do délky. Potřeba přívodu energie u děvčat je však nižší než u chlapců. V průměru kolem 2200 kcal/den (chlapci 2500–3000 kcal/den).

Kde se berou obézní teenageři?

Co děti v tomto věku nejvíce potřebují? Intenzivní růst vyžaduje hlavně kvalitní bílkoviny, které jsou důležité pro nárůst svaloviny. Růst kostí u dětí zvyšuje potřebu vápníku až na 1200 mg/den. Což je zhruba litr mléka. U dívek je vedle vápníku důležité také železo, neboť o něj organismus přichází při menstruaci a jeho nedostatek vede k anémii. Často jim také chybí kyselina listová. Obě pohlaví mívají také málo vitaminů B, C a A.

Velkým problémem dospívajících je stále se zvyšující počet obézních. To souvisí nejen s fast foody, sladkým pitím, ale i s nedostatkem pohybu. Kila navíc pak často způsobují problémy v kolektivu a mohou vést k extrémním dietám a k poruchám příjmu potravy, jako jsou obávané anorexie a bulimie. Vyvážený jídelníček, dostatek pohybu a také příklad v rodině jsou přitom nejlepším lékem. Ne vždy ale zabere.

Rodičovský omyl! 10 jídel, která nejsou pro děti tak zdravá, jak myslíte

Rodičovský omyl! 10 jídel, která nejsou pro děti tak zdravá, jak myslíte

Chcete, aby vaše dítě jedlo zdravě, ale nepřeháníte to? Jen se vždycky snažíte mu nabídnout to, co považujete za zdravější variantu? Pozor na to, dost…celý článek

Batole málem zemřelo kvůli popcornu, matka si to stále vyčítá

Batole málem zemřelo kvůli popcornu, matka si to stále vyčítá

Křupavá, voňavá a hodně nebezpečná dobrota, tolik oblíbená u dětí každého věku, způsobila málem obrovskou rodinnou tragédii!celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Alžběta Javorková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku