5 důvodů, proč děti doopravdy potřebují zavinovačku

Trik: jak dokonale zabalit a uklidnit kojence
VIDEO: Facebook
Sdílej na facebooku
22. ledna  2018 
 06:00

Na její používání existuje spousta protichůdných názorů, podle lékařů je ale pravda taková, že miminka většinou zavinování milují a pro novopečené maminky představuje zavinovačka šikovného a praktického pomocníka při manipulaci s kojencem.

Samozřejmě i v tomto případě platí, že každé dítě je jiné a ani zavinování není samospasitelnou metodou, která vám spolehlivě zajistí klidné a spokojené miminko, za vyzkoušení ale nic nedáte. Klidně se může stát, že první potomek bude zavinovačku zbožňovat a jeho mladší sourozenec se naopak rozhodne vzpouzet a bude se snažit z uzlíku hlava nehlava vyprostit.

Pomůže s adaptací

Devět měsíců bylo nenarozené miminko zvyklé na těsné a teplé prostředí dělohy. Slyšelo tlukot srdce i hlas maminky a to vše mu navozovalo pocit bezpečí. Po porodu se náhle ocitne ve zcela cizím, neznámém prostoru plném rušivých vjemů, které ho mohou zneklidňovat a děsit. Na tento „velký“ svět si musí postupně zvyknout. Proto již v porodnici vám pravděpodobně sestřičky donesou novorozence zabaleného jako „vánočku“ a naučí vás, jak ho správně s pomocí plenky do této pozice uvázat. Ručičky se nechávají záměrně uvnitř, a to hlavně z důvodu, aby se mimoděk, během svých nekoordinovaných pohybů a máchání ručkama kolem sebe, miminka nepoškrábala nehtíky v obličeji. Pokud si nejste jistá, zda je zavinování pro vaše dítě vhodné, poraďte se s pediatrem a nechte si ukázat, jak na to. Zvláštní způsob zavinování vyžadují děti s potížemi při vývoji kyčlí nebo ty, které trpí novorozeneckou kolikou.

Uklidní a utiší

Zavinování je jednou z nejstarších a nejpřirozenějších metod ke zklidnění plačícího miminka. Máte doma malého křiklouna nebo dráždivé děťátko, které vyžaduje neustálé chování v náručí? Zkuste ho pevně zavinout. Navodíte mu tím příjemný pocit, který důvěrně zná již z maminčina bříška, a snadněji se uklidní. Přestane ho děsit volný prostor a také pohyby jeho vlastních rukou, které ještě neovládá. Proto se miminka zavinují s ručičkama podél těla. K tomuto účelu můžete použít velkou klasickou čtvercovou plenu. Použijte takovou, která je vyrobena z prodyšného přírodního materiálu, nejlépe čisté bavlny nebo bambusu. Ptáte se, jak dlouho je vhodné miminka zavinovat? Teorií existuje celá řada, tu nejlepší dobu ale zřejmě poznáte sama, jelikož děťátko vám samo začne dávat najevo, že už se mu svázání nelíbí. Obecně se dá říci, že pokud už miminko bez potíží usne bez zavinovačky, a navíc se dokáže samostatně přetočit na bříško, je na čase dopřát mu volný prostor.

...
...
Autor: iStock

Lepší spánek

Zavinovačka najde své uplatnění při ukládání dítěte do kočárku, při nejistých začátcích kojení a samozřejmě při spánku. Ano, díky omezenému pohybu novorozenci klidněji a lépe spí. V noci se totiž mohou často budit díky tzv. Moorovu neboli objímacímu reflexu, kdy je vyleká nekoordinovaný pohyb jejich vlastních ručiček a nožiček. Tomu pevné zavinutí zabrání. Pokud vaše miminko spinká v zavinovačce, vyhýbejte se těm z těžkých, neprodyšných materiálů, dítě by se mohlo během noci nebezpečně přehřát. Vhodné nejsou ani kousky s nejrůznějšími aplikacemi, kraječkami nebo různými „cancoury“, které by se mohly během spánku dostat na obličej kojence. A pozor, nesvazujte příliš těsně, určitá volnost pohybu by měla zůstat zachována. Další alternativou je také využít pro noční spaní takzvaný spací pytel nebo vak.

Uleví mamince

Máte doma nervózní, ukňourané miminko, které spustí pláč pokaždé, když se pokusíte odložit ho z náruče? Pokud se v noci často budí, je nedostatečně odpočinuté a celý den pak následně plačtivé a podrážděné. Jako první krok zkuste pevné zavinutí během spánku. Další praktickou stránkou zavinování je snadnější kojení. V zavinovačce je děťátko klidné, nešermuje kolem sebe ručičkama, je dokázáno, že se snadněji přisává a pije bez častých přerušování. A samozřejmě, což ocení zejména maminky – začátečnice, se zamotaným uzlíkem se snadněji manipuluje, než se získá jistota a osvojí se rutina při přenášení, krmení a přebalování. Odpadá tím stres vystrašených maminek, že jim třeba novorozenec vyklouzne z rukou.

5 typů dětí: Poznejte, jaký kojenec se narodil zrovna vám. Co na něj platí?

5 typů dětí: Poznejte, jaký kojenec se narodil zrovna vám. Co na něj platí?

Poznáte, jestli je vaše dítě mrzuté, protože má hlad, nebo protože potřebuje přebalit? Víte, kdy je ospalé, nebo má všeho už plné zuby a potřebuje…celý článek

Novorozenecká kolika: Jaké jsou příznaky a co na ni zabírá?

Novorozenecká kolika: Jaké jsou příznaky a co na ni zabírá?

Bolesti bříška, zvláště v podvečer, trápí nemalou část miminek. Nebo to tak alespoň vypadá podle toho, jak pláčou a jak obtížné je utěšit je. Přesně…celý článek

10 věcí, které lidé vůbec netuší o novorozencích, a pak se diví

10 věcí, které lidé vůbec netuší o novorozencích, a pak se diví

Existuje spousta věcí, na které byste měla dát pozor, až přijedete s miminkem domů z porodnice. Tyhle vám ale vrásky dělat nemusí, i když to možná…celý článek

Jak zabalit uzlíček? Velkou čtvercovou plenu rozprostřete nakoso na postel, přehněte horní roh dolů asi 15 centimetrů. Miminko položte na plenku tak, aby jeho ramínka byla na stejné úrovni jako okraj přeložené pleny. Levou ručičku dejte zlehka k tělíčku, přetáhněte přes ni levý okraj pleny až k hrudníku a zafixujte cíp napravo pod zádíčky. Uchopte spodní okraj pleny, přetáhněte ho přes tělíčko a cíp založte na hrudníku nebo pod pravým ramenem. Nakonec pak přiložte druhou ručičku k tělíčku a přetáhněte pravý cíp pleny přes hrudník a založte cíp pod zádíčky na levé straně.

Lékař ukazuje, jak během chvilky uklidnit plačícího kojence. • VIDEO: 

VIDEO: Jak během chvilky utišit plačícího kojence? Lékař ukazuje, jak na to.

Zajistí pocit bezpečí

Zavinování bývá zpravidla skvělou metodou pro předčasně narozená miminka, u kterých pediatři doporučují v prvních týdnech pevné zavinutí, včetně ručiček, které jim věrně supluje prostředí známé z dělohy. Cítí se příjemně, jako by dál byla v maminčině bříšku. Než miminko zavinete, mělo by být nakrmené, odříhnuté a také čerstvě přebalené. Pro nedonošená miminka se prodávají speciální elastické zavinovačky, kam dítě prostě jen zasunete. V noci vám hodně usnadní práci, když potřebujete přebalit, jednoduše odhrnete spodní část, a když máte hotovo, zase stáhnete zpět dolů. Později tyto zavinovačky můžete navíc snadno přetvořit ve spací vak. Pozor na módní „stylové“ rychlozavinovačky se suchými zipy, ty se hodí většinou jen pro parádu nebo krátké přenášení miminka například z vany do postýlky nebo z domova do auta.

12 nejhorších věcí, kterými nás štvou prarodiče

12 nejhorších věcí, kterými nás štvou prarodiče

Tak aby bylo jasno: prarodiče jsou obvykle skvělí. Možná dělají něco jinak než my, ale milují naše děti nade vše a děti je zbožňují taky. Ovšem někdy…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku