Jak poznáte, kdy je miminko přetažené a kdy brečí hlady

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  1. srpna  2017 
   06:00

  Někdy maminky tápou, co vlastně jejich dítě chce. Pořád brečí a ony už zkusily skoro všechno, a nic. Nebo přece jen nezkusily? "Čtení" vašeho miminka vyžaduje aktivitu uší, očí, prstů i nosu a je fajn, když se naučíte zlepšovat svou pozorovací schopnost. Dřív tak vyřešíte problém, který může nastat! Nabízíme vám průvodce od hlavy až k patě, který vám pomůže rozklíčovat ty nejdůležitější kojenecké problémy!

 • Únava nebo přetažení

  Autor: iStock

   

  Naslouchání: Když je dítě unavené nebo přetažené, začne nepravidelně, ale opakovaně vyvádět. Nezastavíte-li to, vystupňuje se to do přetaženého pláče – nejprve tři krátká zakňourání, pak silný pláč, pak dva krátké nádechy a dlouhý a hlasitý pláč. Když miminka zůstanou sama, obvykle se „upláčou“ k spánku.

  Pozorování: Unavené miminko bude mrkat a zívat. Když ho nedáte do postýlky, brzo se únava projeví prohýbáním zádíček, kopáním nohama a rozhazováním paží. Některé děti se můžou chytat za ucho nebo tvář a poškrábat se (to je reflex). Když ho máte v náručí, bude se kroutit a snažit se do vás jakoby „zavrtat“. Tvář bude při pláči červená.

   

  Ošklivá matka, hezká dcera? Nejhloupější mýty o těhotenství

  Ošklivá matka, hezká dcera? Nejhloupější mýty o těhotenství

  Kluk, nebo holka? Narodí se vlasatý, nebo plešatý? Bude to drobek, nebo cvalík? To všechno se údajně dá zjistit i bez ultrazvuku. Vybraly jsme ty nejzajímavější…celý článek

 • Potřeba změnit prostředí

  Autor: iStock

   

  Naslouchání: Miminko bude nabručeně vyvádět a zvuky budou spíše otrávené než plačtivé.

  Pozorování: Miminko, které chce změnit prostředí, se bude odvracet od předmětů, které pod ně položíte. Bude si hrát s prsty. Když se projevy zhorší i tehdy, když změníte pozici dítěte, je asi unavené nebo chce spát.

   

 • Bolest nebo větry

  Autor: iStock


  Naslouchání: Má-li kojenec zaražené větry nebo ho něco bolí, poznáte to podle nezaměnitelného křiku, který přichází nepozorovaně. Jak říká odbornice na výchovu dětí Tracy Hogg, dítě může mezi pláčem zadržet dech a pak začít nanovo.

  Pozorování: Tělo dítěte je napjaté a ztuhlé, což situaci ještě zhoršuje (prdíky nemůžou ven). Dítě si přitahuje kolena k hrudi, tvář je zkroucená výrazem, který doslova trhá srdce. Můžou mu vyvstávat žíly na spáncích. Jazyk se kroutí nahoru jako ještěrčin. „Všichni kojenci polykají vzduch, což vede k plynatosti. Během dne uslyšíte hluboko v jeho hrdle malé, pisklavé a škubavé zvuky, to je polykání vzduchu,“ říká Tracy Hogg.

   

  7 mateřských tabu: K čemu se matky přiznaly? Čínská polévka, křik na děti i den s DVD

  7 mateřských tabu: K čemu se matky přiznaly? Čínská polévka, křik na děti i den s DVD

  Když se člověk začte do některých webových diskusí matek, snadno propadne malomyslnosti. Mnohé matky jako by se předháněly v tom, která je dokonalejší.…celý článek

 • Hlad

  Autor: iStock


  Naslouchání: Velmi často maminky pláč dítěte vyhodnotí jako hladový. Pokud mají děti hlad, vydávají mírné zvuky podobné kašli hluboko v hrdle. Pak teprve nastoupí pláč. Nejdřív krátký, pak plynulý v rytmu „uaa“, „uaa“, „uaa“.

  Pozorování: Miminko si začne nepatrně olizovat rty a pak vyplázne jazyk až ke kořeni. Začne ho vystrkovat a hlavičku sklání na stranu, ruce si přitahuje k puse.

   

  Kde všude maminky své děti kojí? Podívejte se na naše VIDEO:

  Kde všude matky kojí své děti • VIDEO: 

   

 • Zima a chlad

  Autor: iStock


  Naslouchání: Miminko, kterému je zima, začne plakat v plné síle a spodní ret se bude chvět.

  Pozorování: Na pokožce miminka uvidíte malou husí kůži, dítě se může třást a mít studené dlaně, chodidla a nos. „U novorozence k tomu může dojít po koupání nebo během přebalování či oblékání,“ dodává Tracy Hogg, autorka knihy Tajemství klidného dítěte.

   

  Matka říká o nové přítelkyni svého ex: „Je úžasná bonusová máma pro mou dceru!"

  Matka říká o nové přítelkyni svého ex: „Je úžasná bonusová máma pro mou dceru!"

  Nikdy není snadné kombinovat rodiny, kde si každý z partnerů po rozchodu nebo rozvodu najde nové partnery. Někdy jsou kontakty nemožné, jindy snazší…celý článek

 • Horko

  Autor: iStock


  Naslouchání: Dítě, kterému je moc horko, bude vyvádět a kňourat. Bude se vám zdát, že těžce oddechuje. Pak začne nepříliš hlasitě plakat, a když k němu nepůjdete, pláč se zesílí.

  Pozorování: Když je miminku horko a potí se, má zrudlé tváře, dech není pravidelný a dýchá těžce. Na obličeji a trupu se mohou objevit červené skvrny. Kůže je lepkavá a zpocená.

   

 • Pocit osamění a touha po kontaktu

  Autor: iStock


  Naslouchání: Miminko začne broukat, broukání se pak změní v krátké „uaa“, které zní jako od kotěte. Pláč zmizí, jakmile dítě obejmete.

  Pozorování: Dítě se rozhlíží kolem sebe a snaží se vás najít. „Když zareagujete včas, možná ani nebude potřeba vzít dítě do náruče. Pohlazení po zádech a něžná slova fungují lépe, protože podporují samostatnost,“ říká Tracy Hogg.

   

  7 podivných věcí, kterých se děti bojí. Tomu snad ani neuvěříte!

  7 podivných věcí, kterých se děti bojí. Tomu snad ani neuvěříte!

  Možná vám následující seznam bude připadat komický, ale děti se opravdu bojí různých věcí. Podle našeho malého průzkumu je jejich největší noční můrou…celý článek

   

 • Vyprazdňování

  Autor: iStock


  Naslouchání: Během krmení miminko chrochtá nebo pláče.

  Pozorování: Když miminko kaká, vrtí se a tlačí, přestane obvykle sát. „Tahle gesta můžete zaměnit za hlad. Maminky se často domnívají, že dělají něco špatně,“ říká Tracy Hogg.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku