VIDEO: Takhle kojenci sají mateřské mléko. 7 důvodů, proč se kojení vyplatí

Kojení má nesporné výhody: ať už zdravotní, sociální, ekonomické i ekologické.
Kojení má nesporné výhody: ať už zdravotní, sociální, ekonomické i ekologické.
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
15. ledna  2018 
 06:00

O kojení jste toho nejspíš slyšela už mnoho. Takže určitě víte, že má mnoho výhod nejen pro dítě, ale také pro matku. A ač není občas snadné, je tou nejlepší volbou. Proč se tak vyplatí? Tady je sedm výhod kojení, a to zdravotních, ekologických i ekonomických.

1. Perfektně vyvážená strava

Mateřské mléko je vlastně takový perfektně namíchaný koktejl. Obsahuje všechny složky nezbytné pro zdravý růst a vývoj miminka – bílkoviny, cukry, vitaminy a minerální látky. To vše ve vyváženém poměru. Má jednu velikou výhodu oproti mléku umělému: plně se přizpůsobuje vyvíjejícímu se trávicímu systému dítěte. Vašemu děťátku stačí jako přirozený zdroj živin do půlroku věku.

Kojení v prvním týdnu: 4 věci, které potřebujete vědět

Kojení v prvním týdnu: 4 věci, které potřebujete vědět

Kojení je přirozené a nic na něm není. Jen přiložím miminko k prsu a je to. Tohle si myslí mnoho čerstvých maminek. Ano, někdy to jde opravdu samo,…celý článek

2. Ochrana proti nemocím

Kojení také funguje jako přirozená ochrana před různými nemocemi, zejména před průjmy, infekcemi dýchacích cest a záněty středouší. Studie prokazují, že kojené děti jsou méně náchylné k rozvoji alergií. Mateřské mléko snižuje riziko vzniku astmatu a cukrovky, navíc také chrání dítě před obezitou. Studie z let 2008 až 2011 ukázala, že při preventivní prohlídce v šesti měsících věku jen u tří procent dětí výlučně kojených byla zjištěna nadváha a u jednoho procenta obezita. Efekt byl zřejmý i při ukončení výhradního kojení. 

3. Snižuje riziko náhlého úmrtí novorozence (SIDS)

Nejnovější studie, kterou provedli lékaři na Lékařské fakultě Univerzity ve Virginii, došla k závěru, že nejlepší prevencí proti náhlému úmrtí kojence (SIDS) je právě kojení. Vědci zjistili, že kojení po dobu alespoň dvou měsíců snižuje riziko úmrtí až o polovinu! A co je pozitivní: nemusíte prý kojit výhradně, abyste tuhle výhodu získala. Pomáhá prý jakékoli množství mateřského mléka.

Kojení aspoň dva měsíce snižuje riziko náhlého úmrtí o polovinu! Tvrdí to nejnovější studie!

Kojení aspoň dva měsíce snižuje riziko náhlého úmrtí o polovinu! Tvrdí to nejnovější studie!

SIDS neboli syndrom náhlého úmrtí kojence děsí nejednoho rodiče. Uložíte dítě do postýlky a ráno ho najdete mrtvé. Skutečný důvod odborníci zatím zcela…celý článek

4. Nejlevnější způsob 

Co si budeme povídat, i tohle je veliká výhoda. Kupování umělého mléka chtě nechtě zatíží rodinný rozpočet. Za velké balení mléka zaplatíte až tři sta korun. Pokud kojíte, ušetříte také za lahvičky a savičky. A v neposlední řadě je to i velice pohodlné. Obzvláště v noci odpadá únavná příprava stravy. Mléko máte vždy po ruce, navíc v ideální teplotě. 

Podívejte se na animaci, jak kojenci sají mateřské mléko:

Jak kojenci sají mateřské mléko • VIDEO: 

5. Ekologičtější varianta

Už jsme to zmínily v předchozím bodu, ale pokud kojíte, nepotřebujete žádné lahvičky a savičky (které tak logicky nemusíte ani umývat). Zároveň také nemusíte kupovat umělá mléka a balenou kojeneckou vodu, tudíž neprodukujete téměř žádný odpad. Na webu Popsugar.com uvádějí, že každý milion dětí na umělém mléku vyprodukuje 150 milionů kontejnerů odpadu a většina skončí na skládce. 

ČTĚTE TAKÉ: 10 mýtů o kojení

6. Spaluje kalorie 

Kojení má mnoho benefitů také pro samotnou ženu. Díky kojení rychleji spaluje kalorie, a jednoduše se tak zbaví přebytečných kil. Pokud mléčné žlázy ženy vyprodukují 600 ml mléka, žena tím spálí 400 kalorií. I díky tomu se žena rychleji vrátí do formy a získá váhu, kterou měla před porodem.

Důležité je však dbát také na stravu. Kalorický příjem kojící ženy by měl být alespoň o 500 kalorií denně vyšší oproti běžnému stavu. Ve stravě by měly být dostatek bílkovin, ideálně z mléčných výrobků, libového masa či vajec, dále množství kvalitních tuků, které jsou značně energetické a jsou klíčové při vstřebávání vitaminů. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Problémy s kojením? 7 potíží, které vás mohou potkat. A jak je řešit?

7. Prevence rakoviny prsu a vaječníků

Kojení také snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků. Podle studie granadské univerzity kojení po dobu jednoho roku snižuje riziko vzniku rakoviny prsu o přibližně 4,3 % (za každý rok). Ženy, které kojily, mají menší pravděpodobnost, že onemocní osteoporózou, tedy řídnutím kostí.

Mezi nesporné výhody kojení patří i posílení citového pouta s dítětem. Dále hormony vyplavované při kojení podporují rychlejší zavinutí dělohy po porodu. Pokud však z nějakého důvodu kojit nemůžete, nezoufejte. I tak můžete se svým dítětem zažívat blízkost. Víme, jak na to. Více se dozvíte ZDE. 

Nekojíte? I tak můžete se svým dítětem zažívat blízkost. Víme jak!

Nekojíte? I tak můžete se svým dítětem zažívat blízkost. Víme jak!

Potřebuje novorozeně pro příjemné a důležité spojení s matkou nutně jen kojení? Naštěstí ne! I děti krmené umělým mlékem si užijí tělesné blízkosti…celý článek

Proč je někdy kojení tak těžké a kolik žen kojit skutečně nemůže

Proč je někdy kojení tak těžké a kolik žen kojit skutečně nemůže

Tři až čtyři procenta. Tolik je podle odborníků žen, které skutečně nemohou kojit, protože mají tak problematické bradavky nebo potíže s tvorbou mléka,…celý článek

Vzkaz zoufalé kojící mámy: stačila láhev umělého mléka a syn mohl žít

Vzkaz zoufalé kojící mámy: stačila láhev umělého mléka a syn mohl žít

Jillian Johnson musela projevit velikou odvahu. Celých pět let se odhodlávala zveřejnit svůj smutný příběh. Ale nakonec to udělala. Aby pomohla…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: kog

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku