Nekojíte? I tak můžete se svým dítětem zažívat blízkost. Víme jak!

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  17. listopadu  2016 
   06:00

  Potřebuje novorozeně pro příjemné a důležité spojení s matkou nutně jen kojení? Naštěstí ne! I děti krmené umělým mlékem si užijí tělesné blízkosti až až. Jen vědět, jak na to.

   

 • Co všechno hraje roli

  ...

  Teplo rodičovské náruče, slyšitelný tlukot srdce, klidný hlas a vůně dělá s malým miminkem divy: cítí se bezpečně, spokojeně a dobře. Právě tohle spojení neboli tzv. bonding je pro novorozence na začátku jeho života to nejdůležitější. A že je ochuzeno o takovou blízkost, protože není kojené? Odborníci tvrdí, že to vůbec nevadí. Stačí jen dodržovat několik zásad, které to nejmladšímu členu domácnosti vynahradí.

 • Příjemné usazení

  ...

  Příjemné a pohodlné místo přináší i vnitřní klid. Čím to, že při bondingu dochází k fyzickému uvolnění? Odpověď je jednoduchá: mnohem snadněji dochází k citlivému dialogu mezi dítětem a matkou, když si jsou tak blízko.

  Takže: pohodlně se usaďte, dítě podepřete vlastním tělem, přikryjte sebe i dítě dekou, aby vám bylo teplo, nebo se zachumlejte do polštářů a v klidu pozorujte dítě, jak saje mlíčko z flašky. Pusťte si k tomu třeba i relaxační hudbu a hlavně buďte v klidu. A skutečně u toho nelustrujte novinky na telefonu.

 • Co takhle polštář?

  ...

  Dobrá podpora v náručí maminky (nebo tatínka) a pod nohama měkký polštář – tak se dítě rozhodně cítí v bezpečí. A pokud i po vypití celé flašky ještě chvíli dumlá savičku, dopřejte mu to. Je to totiž hluboce uklidňující. Krmení totiž není v takovém případě jen příjem kalorií a důležitých nutričních látek. Je to také čas pro blízkost, hýčkání i mazlení.

 • Dívejte se

  ...

  Magická hranice ostrosti vidění u novorozenců je dvacet až dvacet pět centimetrů. Většina rodičů to ví intuitivně a kojení této vzdálenosti naprosto odpovídá. Proto i při krmení z flašky dbejte na tento fakt.

  Dítěti vaše dostatečná blízkost umožní si vás bez stresu prohlédnout do detailů. Miminka už automaticky při sání vyhledávají oči své maminky, proto takové krmení plné blízkosti využijte ke vzájemné komunikaci.

  Kojení jako něžné pouto mezi matkou a dítětem • VIDEO: 

  Abyste s dítětem měli blízké pouto, nemusíte ho kojit. Co dalšího i s lahví zkusit? 

/
Autor: red
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku