Matky, které často sdílejí fotky dětí, trpí více depresemi!

...
...
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
10. května  2018 
 06:00

Zásobujete denně sociální sítě hromadou fotek svého miminka? Nevydržíte, aniž byste se nepochlubila s každým úsměvem, prvním zoubkem či krůčkem? Je váš instagramový účet nacpaný obrázky z rodinných oslav a výletů? Když večer váš andílek usne, tajně ho fotíte a úlovky okamžitě, s patřičně dojatým komentářem, sdílíte na Facebook? Pozor, podle posledních zjištění můžete propadnout stavům úzkosti a depresím!

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda mohou všechny ty roztomilé a dojímající obrázky kojenců, zahlcující sociální sítě, být také znamením něčeho jiného než dokonale šťastné matky?

Obrovský fenomén a rostoucí obliba sociálních médií má samozřejmě své obhájce i zaryté odpůrce. Jde jednoznačně o trend, který neodmyslitelně patří k našemu životu. A právě novopečené maminky jsou tou „nejakčnější“ skupinou, která v podstatě nepřetržitě zaplavuje online prostředí stovkami a stovkami fotografií svých dětí. A každý má na tuto skutečnost svůj názor, který vyjadřuje po svém – někdo tiše klikne na tlačítko „skrýt“ u každé fotografie sladkého nemluvněte, jiný si neodpustí pasivně agresivní komentáře nebo ironické příspěvky (většinou bezdětní „přátelé“ z Facebooku), ostatní prostě svět sociálních sítí zcela přehlížejí.

...

Nepodléhejte tichému nátlaku!

Vědci z americké Ohio State University zjistili, že může existovat přímá souvislost mezi tím, jak často a v jaké míře používají novopečené maminky prostředí sociálních médií ke sdílení fotografií a informací o svém dítěti, a jejich psychickým stavem.

Samotná studie se zaměřila na specifickou skupinu 127 matek. Všechny byly středoškolsky či vysokoškolsky vzdělané, zaměstnané na plný úvazek a ve velké většině vdané. Podle zjištění vědců sdílely na svém facebookovém nebo instagramovém profilu nejvíce fotografií svých miminek (často hraničící až s obsedantností) ty ženy, které ze svého okolí pociťovaly nejsilnější tlak na to, aby byly po všech stránkách „perfektní matkou“ a tomuto nátlaku svým chováním snadněji podléhaly. Studie sledovala jejich aktivitu na Facebooku a hodnotila, jak často každá z nich zveřejňuje obrázky své ratolesti a jak následně reaguje na komentáře k nim. O devět měsíců později se všechny maminky shromáždily a byly jim sděleny výsledky, aby samy sebe viděly v roli matky z jiného úhlu pohledu.

Lékař ukazuje, jak během chvilky uklidnit plačícího kojence • VIDEO: 

Facebook ničí sebedůvěru!

Výzkum jednoznačně ukázal, že matky, které „vysílají“ často na sociálních sítích, jsou mnohem náchylnější ke vzniku depresí (a to i mnoho měsíců po porodu) a postihují je ve větší míře také jiné psychické potíže – stavy úzkosti, nespavost, nízké sebevědomí a pošramocená sebedůvěra. Ze studie vyplynulo, že téměř každá žena (98 %) nějakým způsobem využívá sociální média k tomu, aby se pochlubila fotkami svých potomků. Zjistilo se také, že ženy, které vytvořily své profilové obrázky z fotografie svých dětí, se s rolí matky identifikovaly mnohem silněji a lépe než ty, které to neudělaly, a tvrdí, že dítě je v tuto chvíli skutečně středobodem jejich světa a centrálním bodem vlastní identity.

Děti vzkazují: Mami, tati, tyhle naše fotky na web fakt nedávejte!

Děti vzkazují: Mami, tati, tyhle naše fotky na web fakt nedávejte!

Fotografie na webu žijí vlastním životem. Cokoliv bylo publikováno, může být použito proti vám. I když to smažete. Určitě byste nezveřejnila fotku…celý článek

Sdílejte, ale s rozumem

Je přirozené a normální, že každá novopečená maminka, pyšná na své miminko, se s ním chce pochlubit, má potřebu sdílet rodinné štěstí. Také ale mnohem emocionálněji reaguje na jakýkoli komentář na fotografie, které sdílí. A tady může být kámen úrazu. Podle profesorky Sarah Schoppe-Sullivanové můžou být právě sociální sítě zdrojem negativních emocí, úzkostí a nepodložených obav. Pro příklad, maminka potřebuje od okolí získat pozitivní ohlasy, očekává nadšené komentáře a potvrzení toho, že dělá vše nejlépe. Jenže pokud se jí toho nedostane, může nastat problém. Psychicky ji rozladí, když nedostane dostatečný počet „lajků“ nebo povzbuzujících zpráv a její psychický stav, hormonálně stále rozladěný porodem nebo náročným obdobím šestinedělí, se může zhoršit. Doufala totiž v něco, co nenastalo. „Je skvělé a radostné sdílet obrázky nebo humorné zážitky s vaším miminkem, ale spoléhat na Facebook, jakožto zdroj vaší psychické pohody, dobré nálady a pocitu naplnění a uspokojení, to je riskantní cesta. Počet komentářů na sociálních sítích vám v žádném případě nepotvrdí vaše rodičovské schopnosti,“ dodává prof. Sullivanová.

Dítě jsem si neměla pořizovat, i to si občas matky myslí. Nahlas to však přizná málokterá

Důvod k zamyšlení

Autoři studie upozorňují, že výsledky samozřejmě nejsou vědecky podloženými a absolutně prokázanými fakty, chtějí ale, aby i další maminky věděly, že je dobré s rozumem korigovat své aktivity na sociálních sítích a nepodléhat tlaku ani nereálným očekáváním. Zveřejňování krásných, něžných, vzpomínkových fotografií, které toužíte sdílet se svými blízkými, je jedna věc, a uvěřit tomu, že palce nahoru od facebookových „přátel“ vám potvrdí, jak dobrým jste rodičem, je problém, který v některých případech může vést až k těžké depresi.

Poporodní deprese! Matka ukázala dvě rozdílné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!

Poporodní deprese! Matka ukázala dvě rozdílné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!

Pouhé dva snímky, které Kathy DiVincenzo uveřejnila na sociálních sítích, získaly neuvěřitelné množství lajků! Proč? Protože se nebála ukázat dvě tváře…celý článek

Tyhle fotky dětí nikdy nedávejte na sociální sítě! Proč?

Tyhle fotky dětí nikdy nedávejte na sociální sítě! Proč?

Žijeme ve světě, kde se to na Facebooku či Instagramu hemží vším možným. Zveřejňujeme snímky domácích mazlíčků, kulinářských výtvorů či fotky z dovolených.…celý článek

6 věcí, které byste měla vědět dříve, než zveřejníte první fotku svého dítěte!

6 věcí, které byste měla vědět dříve, než zveřejníte první fotku svého dítěte!

Propadnout kouzlu sdílení v prostoru nejrůznějších sociálních sítí je tak snadné! Rádi se na nich chlubíme svým životem, zážitky – leckdy i těmi nejintimnějšími…celý článek

 

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku