Odvrácená stránka rodičovství: 5 matek se přiznalo k věcem, o kterých se nemluví

 • Odvrácená stránka rodičovství: 5 matek se přiznalo k věcem, o kterých se nemluví
  Dítě jsem si neměla pořizovat, i to si občas matky myslí. Nahlas to však přizná málokterá.
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  15. března  2020 
   20:00

  Lituji, že mám dítě. Kvůli dětem jsem přišla o přátele a o sny. Nesnáším děti. Přesně tato témata jsou tabu. Jakmile byste něco takového přiznala, společnost vás pravděpodobně odsoudí. Přesto tyto problémy existují, ne že ne. Rodičovství prostě není jen sluníčkové. A těchto pět žen ví své...

  Mít dítě? Nejlepší nápad na světě! Čím víc dětí, tím lépe. Náš vztah s partnerem je díky potomkům ještě lepší než předtím! A co když ne? 

  Přiznat něco podobného je tabu, selhání, které se v očích některých lidí neodpouští. Proto necháváme matky z tohoto článku v anonymitě, i když jejich totožnost známe. 

 • 1. Lituji, že jsem měla dítě

  První týdny a měsíce s miminkem bývají náročné!
  První týdny a měsíce s miminkem bývají náročné!
  Autor: iStock

  Dítě jsme neplánovali, otěhotněla jsem brzy, miminko jsem si ale nechala. Přesto občas lituji, že jsem to udělala. Prostě to nezvládám. Hlavně psychicky. Malá je moc hodná, usměvavá a já ji miluji. Ale neumím se z toho všeho radovat. Přijde mi, že nejsem mateřský typ. Pořád přemýšlím o tom, že jsem si "zkazila" život, jak mi říkali rodiče. Že jsem mohla studovat, pracovat, užívat si s partou kamarádů. Teď sedím doma a vařím příkrmy, peru a žvatlám na mimino. Peněz s partnerem moc nemáme, a tak ani nikam necestujeme. Dceru mi nikdo nepohlídá, protože rodiče stále pracují a o chůvě nemůžu ani přemýšlet, je pro nás moc drahá. O potratu jsem nikdy neuvažovala, ale teď prostě lituji, že jsem si miminko pořídila. Příteli to však nikdy nepřiznám. 

  Jana, 22 let

 • 2. Nesnáším ostatní děti

  Dítě na dětském hřišti.
  Dítě na dětském hřišti.
  Autor: iStock

  Po dětech jsem nikdy moc netoužila. Osud to chtěl jinak, a tak i já mám tříletou dceru, se kterou se stále učím komunikovat. S cizími dětmi je to horší. Neumím to s nimi. Strašně nerada chodím někam na hřiště nebo do dětských koutků. Děti mi prostě vadí. Dělají hluk, jsou uslintané a otravné. Už jsem se kolikrát přistihla, že se musím kontrolovat, abych na ně nazakřičela nebo se zle nepodívala. Dokonce i děti mých kamarádek mi připadají ukňourané, rozmazlené nebo vlezlé. Dcera společnost dětí miluje. Proto se opravdu musím velmi přemáhat, abych s ní na to hřiště šla. Jsem špatná matka? 

  Petra, 34 let

 • 3. Kvůli dítěti jsem přišla o přátele

  Užívejte si relax na pláži. Až bude dítě běhat, už si moc neodpočinete.
  Užívejte si relax na pláži. Až bude dítě běhat, už si moc neodpočinete.
  Autor: iStock

  S přítelem jsme si miminko moc přáli. Ovšem přišlo dřív, než jsme to čekali. Naši přátelé jsou bezdětní. V partě jsme první, kteří dítě máme. Když jsme jim tu radostnou novinu oznámili, byli všichni nadšením bez sebe. Zlom nastal, když se miminko narodilo. Bylo to v létě. Ostatní plánovali cestu na jih Evropy. Já byla v porodnici, kojila jsem a bylo mi líto, že nemohu jet taky. Pojedeme příště, řekli jsme si s přítelem. A radovali se z našeho synka. Ovšem žádné příště se nekonalo. Párkrát jsme s nimi vyrazili na víkend, ale nebylo to ono. Po večerech popíjeli a já je okřikovala, ať tolik nekřičí. Myslím, že holkám jsem připadala přecitlivělá. Ani téma jsme neměly společné. Zkrátka jsme se odcizily. Začala jsem proto kamarádit víc se sousedkou, která má děti. Dřív bychom si asi neměly co říct, teď máme společné téma. I tak je mi líto, že jsme se s přítelkyněmi odcizily. 

  Ivana, 27 let

 • 4. Musela jsem se vzdát svých snů

  Francouzští rodiče, kteří mají nespavá miminka, si najímají noční chůvy, aby se mohli vyspat.
  Francouzští rodiče, kteří mají nespavá miminka, si najímají noční chůvy, aby se mohli vyspat.
  Autor: iStock

  Nikdo nemá všechno, vím. A mít dítě znamená velkou oběť. Jenže já otěhotněla zrovna v době, kdy se mi slibně rozjížděla kariéra. Nečekaně. Jelikož už mi bylo šestatřicet let, neváhala jsem a rozhodla jsem se pro miminko. Přítel byl nadšený. Rodinu si přál, já ji odkládala. Aby ne, měli jsme se zrovna stěhovat do zahraničí. Práce snů, říkala jsem si. Teď mám půlroční dceru a mé místo v cizině obsadila má bezdětná kolegyně. Jsem šťastná, svou holčičku miluju a říkám si, že to tak mělo být. Jen občas zapochybuji. Zvlášť když si prohlížím fotografie, které kolegyně sdílí na sociálních sítích. Párkrát jsem kvůli tomu i brečela. Jsem doma, přebaluji dítě a přemýšlím o tom, co jsem mohla zažít a čeho jsem se musela vzdát. 

  Martina, 37 let

   

  Maminka natočila srdceryvný vzkaz synovi. Pak ho dala k adopci:

 • 5. Dítě narušilo náš vztah

  Rodičovství dá člověku pořádně zabrat. S kojencem musíte být ve střehu ve dne v noci a tak není divu, že maminky mívají často velký spánkový deficit. Možná právě proto teď někteří francouzští rodiče najímají noční chůvy, aby se mohli pořádně vyspat.
  Rodičovství dá člověku pořádně zabrat. S kojencem musíte být ve střehu ve dne v noci a tak není divu, že maminky mívají často velký spánkový deficit. Možná právě proto teď někteří francouzští rodiče najímají noční chůvy, aby se mohli pořádně vyspat.
  Autor: iStock

  Zpočátku to vypadalo idylicky. Na příchod miminka jsme se já a můj muž těšili oba. On se zapojoval do příprav, sestavil postýlku, vymaloval pokojíček, dokonce se mnou navštěvoval předporodní kurz. Po porodu přišel šok. Muž je jako vyměněný. Když přijde domů z práce, malou si sotva pochová. Většinou si sedne k počítači a nasadí sluchátka. Hodně chodí do hospod a s kamarády. Náš sexuální život je na bodu mrazu. Když se ho ptám, co se děje, říká, že nic. Začínám ho podezírat z nevěry. Abych pravdu řekla, moc bych se mu nedivila. Jsem nevyspalá, ztrhaná, stále mám pár kilo navíc a nemluvím o ničem jiném než o dítěti. Naposledy mi řekl, že je to pro něj nová situace a že zkrátka potřebuje čas se z toho vzpamatovat. Bojím se, že to nedopadne dobře a rozejdeme se!

/
Autor: kog
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku