Máte své děti v přátelích na Facebooku? Tak to rychle změňte! Proč?
- 7. června 2017 06:00
Dovolili jste dítěti, aby si udělalo profil na Facebooku, ale občas mu ho zkontrolujete, aby o tom nevědělo? Úplně špatně, tvrdí odborníci. Někteří z nich za chybu považují dokonce i to, když se rodiče ve virtuálním světě stanou přáteli svého potomka, a tím pádem vidí třeba to, jaké fotografie se mu líbí a jaká videa doporučuje ostatním. Rodiče by dětem neměli projíždět ani e-maily, i kdyby se potomek nakrásně přihlašoval u nich na počítači.
Fotky kamkoli radši ne, ale kontrolovat ti to nebudu
Autor: Shutterstock.comBojíte se, do čeho se dospívající potomek zaplete, s kým se bude bavit a koho nového pozná na internetu, kde tráví mnohem více času než debatami s vámi?
Pokud jsou váš syn nebo dcera v pubertě, hned tak se to nezlepší a vám zbývá jediné: důvěřovat jim. A občas s nimi – až budou v dobrém rozmaru – probrat rizika, která ve virtuálním světě hrozí, a rozmlouvat jim nápady jako například to, že se sejdou s někým, koho znají jen z webu a koho nezná osobně ani nikdo z jejich přátel.
Facebook je pro starý. Puberťáci si raději posílají nahé fotky! Co ještě dělají?
Máte své dítě v přátelích na Facebooku a myslíte si, jak máte jeho život na síti pod kontrolou? Velký omyl! Protože jednak nevidíte, s kým vším si…celý článek
Vysvětlete jim také, že není nejlepší nápad dávat kamkoli na web různé polonahé nebo opilecké fotografie. A to nejen kvůli tomu, že je může vidět i někdo, komu by je ukázat nechtěli, protože je prostě stáhne z jejich profilu. Ale také kvůli tomu, že by je na ně mohl někdo vytáhnout o pár let později, až se třeba budou někde ucházet o práci. Internet si toho dokáže pamatovat skutečně mnoho.
Z přátel vycouvejte
Autor: Shutterstock.comJedno byste však určitě dělat neměli: snažit se osobně kontrolovat, jak se dítě na webu, ať už na Facebooku nebo jiné sociální síti, chová.
A to buď tak, že se stanete jeho přáteli, a budete tak vidět, co třeba píše na Facebook, jaké fotky a videa sdílí, jaké se mu líbí vtipy a podobně, nebo rovnou tím, že mu projedete profil, když někde nechá například odložený mobil, protože na něm jsou děti často on-line neustále.
Psycholog Václav Mertin něco takového hodně důrazně nedoporučuje. „Rodiče nejsou kamarádi dítěte. Vůbec by se na seznam přátel na Facebooku přihlašovat neměli. A když už se tak stane, měli by hned vycouvat, a to nejpozději při prvním signálu něčeho, co se jim nelíbí,“ uvedl psycholog Mertin.
Tohle bys dědečkovi dělat neměl, Honzo
Autor: Shutterstock.comJen si to představte – vaše celkem milé dítě se na webu najednou projevuje tak trochu jako ramenatý hulvát, a navrch ještě zveřejnilo vtip, který si utahuje ze starších lidí. A to má v přátelích nejen vás, ale i svého dědečka!
Nemluvě už o tom, že můžete zjistit, že syn s oblibou kliká na fotky nahých dívek, zatímco dcera se popichuje hned s několika chlapci najednou.
Chcete mít spokojené a šťastné dítě? Dělejte těchto 5 věcí!
Harvardští psychologové odhalili pět tajemství, díky kterým budou vaše děti laskavé, hodné a empatické. Jaké jsou ty nejdůležitější věci, které jsou…celý článek
Jenže nedělali jste v jejich věku něco podobného, jen bez internetu? Samozřejmě – ten v sobě skrývá víc rizik než tlachání s partou spolužáků na rohu, ale podle psychologů by se rodiče měli snažit se s dětmi o nich spíše předem bavit jako o možné hrozbě, než aby si mysleli, že všechno zachrání neustálou kontrolou. Navíc to ani nemohou stíhat, protože děti mimo jiné používají i jiné sociální sítě vedle nejznámějšího Facebooku – oblíbená je například ta, jejímž prostřednictvím se posílají jen fotografie. Navíc mnozí teenageři používají Facebook především jako místo, kde si mohou on-line psát se svými kamarády.
Nevyzvídejte přes míru
Autor: Shutterstock.comPsycholog Václav Mertin v tom má každopádně jasno. Rodiče podle něj mají právo vědět o tom, kde zhruba se na webu jejich děti pohybují.
Podle něj se mohou rodiče potomka, zvláště pokud je na webu nováčkem, dovolit, poprosit ho, zda by jim svůj webový profil neukázal – a nabídnout mu například pomoc s nastavením soukromí. To se týká však dětí nejvýše plus minus desetiletých, po čtrnáctiletém už to nechtějte. Spíš si s nimi promluvte o tom, co by dělaly, kdyby je někdo na síti obtěžoval a chtěl po nich například telefonní číslo.
Mějte přitom na paměti jednu věc: pokud budete potomkovi jeho mobil nebo počítač projíždět tajně, dost možná to praskne. A vy tak ztratíte jeho důvěru.
Fotografka zachytila mateřství: Tohle je skutečnost, ne fotky z Instagramu!
Možná se vám tyhle snímky nebudou líbit tolik jako ty, které vídáte na Instagramu i jinde. Nejsou to žádné do detailu a posledního kousku oblečení…celý článek
Rodina, která šokovala: Rodí doma, kojí do pěti, žádné léky či škola, žádné pohlaví
Adele a Matt z britského Brightonu své okolí často šokují. Propagují porody doma, neoddělují placentu hned poté, co dítě přijde na svět, matka potomky…celý článek