Deset maličkostí, díky kterým si s miminkem budete ještě blíže!

Foto: iStock.com
Sdílej na facebooku
16. srpna  2018 
 06:00

Bonding není zdaleka jen o tom, že vám hned po porodu lékař položí dítě na břicho. K posílení vzájemného citového pouta stačí tyto malé, ale zásadní kroky. Existuje tisíc způsobů, jak si být s novou (a největší) láskou vašeho života nejblíže, jak to jen jde. Které to jsou?

Krmení

Ať už kojíte nebo dáváte mlíčko z lahvičky, chvíle krmení jsou vysoce intimním okamžikem a zdaleka při něm nejde jen o potřebné zaplnění bříška. Váš drobeček se chce potulit, přitisknout, cítit vaše teplo a vůni, slyšet tlukot vašeho srdce a pomazlit se dotekem kůže na kůži. Zklidní ho to a ukonejší.

Klokánkování

Používá se zejména pro předčasně narozené děti, dobře ale dělá všem miminkům. Nahé děťátko (jen s plenkou a v ponožkách) si přiložíte přímo na tělo, na hrudník a přikryjete vás oba svým oděvem. Přímý tělesný kontakt simuluje pocit bezpečí, který tak dobře zná z dělohy. Cítí příjemné teplo a dobře slyší tlukot srdce své maminky. Děťátko se tím zklidní, má stabilnější srdeční rytmus, pravidelně dýchá, méně pláče a lépe spí. Navíc tělesným kontaktem podporujete tvorbu mateřského mléka.

Z očí do očí

Během kojení nebo krmení z lahvičky udržujte nepřetržitě přímý oční kontakt se svým robátkem a něžně k němu promlouvejte. Pomůže mu to snadněji si pamatovat, kdo jste a co pro něj všechno znamenáte.

...

Masáž

Dopřejte mu jemnou masáž, bude přímo vrnět blahem. Masírování se může stát vaším nádherným společným rituálem. Nejedná se samozřejmě o klasickou masáž, spíše o jemné a něžné doteky, kterými si vzájemně předáváte láskyplné podněty, které miminka velmi citlivě vnímají. Ideální doba je po koupeli nebo chvíli před spaním, použít můžete některý z kvalitních přírodních olejů určených pro děti (např. levandulový). Doteky jsou důležité pro zdravý vývoj a dodávají pocit jistoty.

Plačící dítě neznamená, že jste špatná matka! Opakujte si to stokrát za den!

Plačící dítě neznamená, že jste špatná matka! Opakujte si to stokrát za den!

Můj první syn plakal skoro pořád. Možná to tak bylo, protože se narodil předčasně a byl citlivější, možná byl přetažený nebo měl hlad. Než jsem přišla…celý článek

Neberte telefon

Vaši kolegové, přátelé i příbuzní jistě pochopí, když nebudete stále k dispozici. Mobilní telefon odkládejte co nejčastěji mimo dosah a věnujte se naplno raději mazlení s děťátkem. Když s ním trávíte čas, zaměřte pozornost jen na něj, soustřeďte se na hru, povídejte mu, zpívejte, noste ho a houpejte ho. Zavolat zpět můžete i za pár hodin, svět se nezboří.

Zrcadlo, řekni mi…

Postavte se s děťátkem v náručí před zrcadlo a dívejte se do něj společně. Kojenec samozřejmě ještě nemá vyvinuté potřebné reflexy a neporozumí tomu, co vidí, to ale vůbec nevadí. Malé děti si moc rády prohlížejí lidské tváře a toto je jeden ze skvělých způsobů, jak se s nimi propojit. Nový zážitek a zábava v jednom!

Tlukot srdce

Vzpomínáte, jak jste byla nadšením bez sebe, když vám lékař v těhotenské poradně poprvé pustil v rámci sonografického vyšetření zvuk tlukoucího srdíčka vašeho nenarozeného miminka v bříšku? A jak jste pak doma nedočkavě pomocí zařízení Angelsounds přes své bříško každou chvíli „špehovala“, jak krásně mu bije? Zkuste to i nyní. Vychutnejte si sladký a uklidňující zvuk kdykoli během mazlení, přebalování nebo převlékání. Přitiskněte hlavu k jeho hrudníčku a užívejte si ten pocit absolutního štěstí.

Rozmazlujte tatínka

Udělejte pro svou drahou polovičku něco pozorného, milého nebo originálního. Uvařte dobrou večeři, upečte jeho oblíbený koláč a večer se společně podívejte na dobrý film. Že to s vaším potomkem nesouvisí? Ale ano, a více, než si myslíte. I když si to neuvědomujete, i nejmenší děti dokážou vnímat pohodu – nebo nepohodu – ve vztahu svých rodičů, vycítí vzájemnou náklonnost i případné napětí nebo nedorozumění.

První momenty po narození • VIDEO: 

Kašlete na tabulky

Sledujete pečlivě váhu, výšku i jednotlivé vývojové milníky svého dítěte? Porovnáváte jeho dovednosti s ratolestmi sousedek nebo kamarádek? Čtete si diskuse na internetu, kdy by mělo sedět nebo lézt – a ono přitom zatím nejeví ani tu nejmenší snahu? Zakažte si to! Každé dítko je individualita a vyvíjí se svým vlastním tempem, tak na něj nespěchejte a sebe zbytečně nestresujte. Nedívejte se zbytečně do budoucna, raději si naplno užívejte chvilky, které jsou tady a teď.

Pište si deník

Nelitujte času a veďte potomkovi deníček od prvních dní. Zapisujte si veškeré jeho pokroky, vtipné hlášky, zaznamenejte první slůvka i ztřeštěné nápady, datum prvního krůčku a tak dále. Záznamy doplňujte fotodokumentací s popisky a datem, přidat můžete pramínek ustřižených vlásků, první „abstraktní“ obrázek nebo otisk nožičky. Za patnáct let se u toho společně hodně nasmějete i dojmete.

Má smysl, aby matka s dítětem komunikovala už od početí? A jak na to?

Má smysl, aby matka s dítětem komunikovala už od početí? A jak na to?

Nemusíte věřit tomu, že dítě v děloze vnímá všechno, co se děje venku, ale ledacos se k němu nepochybně donese. Každopádně některé těhotné ženy mají…celý článek

11 nejčastějších věcí, na které se ptají novopečení rodiče

11 nejčastějších věcí, na které se ptají novopečení rodiče

Když se stanete poprvé rodiči, můžete se někdy při péči o kojence cítit v koncích. Proto je lepší nestydět se zeptat na všechno, v čem tápete a s…celý článek

8 podivných věcí, které nám dělaly naše matky, když jsme byli děti

8 podivných věcí, které nám dělaly naše matky, když jsme byli děti

Ano, je hodně zábavné (a také poučné) přemýšlet a dozvídat se o tom, co vše se během let v přístupu k výchově malých dětí změnilo, kolik rodičovských…celý článek

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku