Pět největších mýtů o Vánocích s miminkem! Znáte je?

 • Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  22. prosince  2018 
   06:00
  Nejkrásnější svátky v roce jsou pro každou mámu obvykle spojeny s celou řadou povinností, otravnými domácími pracemi, nákupem hromady dárků a také nedostávající se pomocí. Ale i tak to stojí za to, ovšem s malým kojencem jen v případě, že nemáte žádné plány a očekávání!
 • Šťastné a veselé!

  ...

  Samozřejmě není pochyb o tom, že tento sváteční čas je kouzelný, obzvláště pokud máme štěstí a podaří se bílé Vánoce. „Pokud bych ale měla být zcela upřímná, momentálně v době plné shonu, nakupování, tlačenic v obchodech, vaření, pečení, úklidu, zdobení a k tomu nepřetržitého pronásledování naší dvouleté dcery (trochu těžkopádného, jelikož jsem právě znovu těhotná) mi tato část roku připadá přece jen o něco méně úžasná. A dárky pod stromečkem jsou jen malou náplastí za tu několikatýdenní honičku a stres,“ přiznává šestatřicetiletá Aneta, maminka malé Emičky a jedenáctiletého Lukáše.

 • Všechno je jinak!

  ...

  Jasně, v okamžiku, kdy se stanete rodiči, změní se vám celý svět, tedy i způsob a zajetý stereotyp, jak trávíte Vánoce. Dostanou ale zároveň naprosto jiný rozměr. Nabídnou vám jedinečnou příležitost sledovat, jak se rozzáří oči vašich ratolestí při pohledu na jejich první vánoční stromek, vidíte, jak poprvé kousnou do cukroví, které jste po večerech upekla, jste u toho, když se vaše miminko na celé kolo chechtá šustícímu papíru při rozbalování dárků a následně ho se zaujetím cupuje na miniaturní kousíčky, když se bezhlavě zamiluje do nové hračky…

  Realita vánočních svátků novopečených rodičů je taková, že na svůj nákupní seznam a už tak dost dlouhý soupis úkolů musí přidat plínky, ubrousky, krmení, koupání, procházky na čerstvém vzduchu, uspávání a vaření „mrkviček“. Mít dítě samozřejmě vedle toho znamená častější nákupy (a dražší), více jídla, více dárků, více fotokalendářů nebo fotoknih pro prarodiče a také vyšší riziko, že někdo onemocní, případně shodí nazdobený stromeček či se přidusí rybí kostí. Poklidné a šťastné Vánoce v kruhu rodinném jsou krásná věc, pokud vás ale čekají ty úplně první s nově narozeným členem domácnosti, nemějte raději přehnaná očekávání. Několik zkušených maminek, které již o tom vědí své, sepsalo pět nejnaivnějších představ a mýtů. Na rovinu, dost tvrdě! Nevěřte jim, nespoléhejte na ně a nebudete zbytečně zklamaná.

  Nepovedené vánoční fotky dětí: Představy versus realita. To se nepovedlo!

  Nepovedené vánoční fotky dětí: Představy versus realita. To se nepovedlo!

  Fotoagentury stejně jako sociální sítě a reklamy jsou plné rozkošných momentek, na kterých malé děti pózují s vánočními ozdobami a světýlky. Vždycky…celý článek

 • Mýtus č. 1: Příbuzní nám budou oporou

  ...

  Ha! Skutečně věříte tomu, že příbuzní, přátelé a známí oželí zrovna o svátcích kus svého klidu a pohodlí a pohrnou se k vám pomáhat s ukňouraným miminkem, kterého třeba zrovna trápí kolika? Možná trávíte svátky s rodiči, prarodiči, sourozenci nebo bratranci a sestřenicemi, buďte si ale jistá, že ve velké většině nehodlají vyměňovat plenky, brázdit s kočárkem okolí a utěšovat plačícího kojence. Chtějí si ho na chvilku pochovat a pomazlit, jenže jen v případě, že je zrovna v dobrém rozmaru. Běda, jakmile začne mít hlad, zakřičí nebo se nedejbože pozvrací. To budou všichni nezvykle zaneprázdněni a vás by i s vaším uzlíkem nejraději vykázali z místnosti, jen aby už byl klid. Pokud máte velké štěstí, přece jen se najde někdo, kdo vyskočí a pomůže s nějakou tou „špinavou“ prací (většinou maminka nebo sestra). Ale raději s tím nepočítejte.

 • Mýtus č. 2: Užijete si hovor s dospělými

  ...

  Jste na mateřské, celé dny trávíte ve společnosti nemluvněte, maximálně prohodíte pár slov se sousedkou odvedle nebo pokladní v supermarketu a už se nemůžete dočkat, že na rodinných oslavách se dosyta vypovídáte? Konečně se zase zapojíte do hovorů dospělých, při kterých se přetřásají jiná témata než ta mateřská? Velký omyl! Pokud máte prvního potomka, budete nejspíše oba středem všeobecného zájmu a vyhřívat se na výsluní pozornosti. Ale ouha, jestliže jde o druhou, nebo dokonce třetí ratolest! To už zdaleka tak velká atrakce není. Prvorození jsou zkrátka vždy mnohem zajímavější, pak už se jen „historie opakuje“. „Minulý rok o Vánocích bylo nejmladšímu synovi pět měsíců. Pamatuji se, že na rodinném setkání u mé mámy jsem v podstatě celé odpoledne seděla v ložnici a kojila nebo uspávala malého křiklouna, který zrovna trpěl bolestmi bříška. A z obýváku jsem neustále slyšela, jak se všichni výborně baví a smějí. Tak mě to frustrovalo, že jsem málem prokopla skříň, měla jsem chuť křičet. Ne kvůli tomu, že se cítím izolovaná a nemůžu být vedle s nimi, ale proto, že se za mnou ani nikdo nepřišel podívat nebo se mě zeptat, jak to vypadá a co se děje,“ vzpomíná trojnásobná máma, čtyřicetiletá Lenka.

 • Mýtus č. 3: Nikdo ode mě nic neočekává

  Každé miminko mladší tří měsíců musí při teplotě 38 °C a vyšší do nemocnice nebo k doktorovi.

  Vážně si myslíte, že jste jako novopečená maminka „hájena“? Nespoléhejte na to, většina lidí si něco takového jako to, že vám moře času zabere běhání kolem kojence, vůbec nepřipouští a neuvědomuje. Ano, pravděpodobně vás nikdo nepožádá, abyste přichystala slavnostní večeři o čtyřech chodech pro osm lidí, ani se po vás nebude chtít pečená husa se třemi druhy knedlíků na Štěpána. Nestyďte se „nechat pozvat“ k babičkám, tetičkám nebo švagrové a nabídněte jim, že přinesete vánočku, cukroví (objednané z cukrárny) nebo štrúdl, který je poměrně rychlý, stihnete ho pohodlně upéct mezi kojením a přebalováním. Vyptává se zvědavá tchyně, kolik jste zvládla druhů cukroví? Sousedka se podivuje, proč negruntujete jako smyslů zbavená? Zakažte si výčitky i špatné svědomí! Důležitá jste v první řadě vy a vaše rodina. Budujte si vlastní tradice a rituály, a pokud místo mytí oken dáte přednost rodinnému výletu do přírody, hurá do toho!

  Zpomalte! Na Vánoce nemusíte mít všechno perfektní • VIDEO: 

 • Mýtus č. 4: Manžel mi pomůže, jsme přece dva

  ...

  Pokud už máte starší dítě, pravděpodobně vás toto tvrzení dost pobaví. Opravdu věříte, že váš muž dobrovolně převezme na svá bedra péči o dítě a domácnost? Existují sice i takoví, kteří se bez řečí vzdají sledování oblíbené detektivky, fotbalového zápasu, výletu na kole s kamarády i firemního večírku, aby místo toho vykoupali a uložili dítko, případně vyřídili velký rodinný nákup, není jich ale mnoho. „Samotné je to nikdy nenapadne, že by měli přiložit ruku k dílu. Takže i za cenu, že jsme pak oba frustrovaní a otrávení a občas to skončí hádkou, zahájila jsem frontální útok a začala svému muži úkoly přidělovat. Kdybych měla čekat, až se toho ujme z vlastní vůle, nezměnilo by se nic. Teď sice remcá, ale funguje,“ směje se Klára, maminka čtyřletých dvojčat. Takže, chcete něco změnit? Nespoléhejte na to, že „vysíláte“ varovné signály, v naší duši muži číst nedokážou, potřebují vše slyšet přímo a na rovinu! Až pak většinou pochopí souvislosti!

 • Mýtus č. 5: Naše děťátko bude nadšené

  ...

  Je samozřejmé, že novopečení rodiče jsou obvykle u vytržení a horlivě natěšení na první Vánoce se svým dítětem. A bláhově se domnívají, že si je jejich benjamínek neskonale užije. Neužije! Miminku je srdečně jedno, jak vypadá stromeček, jestli je napečeno a zda jste stihli vše patřičně dokonale vycídit a nazdobit. I šišlající a rozněžňující se návštěvy jsou mu fuk. Veškerý šrumec, těšení a tajemtví kolem Ježíška si dokáže naplno uvědomovat a užívat si až dítko starší tří let, tak ještě chvilku vydržte. A pokud vaše sedmiměsíční ratolest nebude na vše kolem reagovat tak nadšeně, jak jste si vysnila, nebuďte smutná.

  Jak zábavně zabalit míč nebo plyšáka pod stromeček

  Jak zábavně zabalit míč nebo plyšáka pod stromeček

  "Milý Ježíšku, přál bych si míč, se kterým se hrálo mistrovství světa 2018." Míč udělá dětem většinou radost, menší už tomu, kdo ho musí zabalit. Jak…celý článek

  Kolik dárků je akorát? Když jich je moc, dítě stresují a radost stejně nemá

  Kolik dárků je akorát? Když jich je moc, dítě stresují a radost stejně nemá

  Coby rodiče děláme občas chyby. Jednou z nich je, když svým dětem koupíme pod stromeček příliš mnoho dárků, abychom jim udělali radost. A pak se divíme,…celý článek

  Takhle doopravdy vypadají Vánoce s malými dětmi! Skutečný život, žádná reklama

  Takhle doopravdy vypadají Vánoce s malými dětmi! Skutečný život, žádná reklama

  Máte doma malé dítě, které čekají jeho první nebo druhé Vánoce? Možná byste udělali nejlépe, kdybyste mu pod stromeček dali nějaké ty prázdné krabice,…celý článek

   

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku