Stala jste se matkou a ztratila jste některé kamarádky? Tohle je příčina!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  20. července  2019 
   06:00

  Jakmile porodíte dítě, změní se celý váš život. A je to samozřejmé. Mateřství změní i vaše přátelské vztahy. Než jste měla dítě, určitě jste hodnotila kamarádky, které už děti měly, a možná jste si mnohdy říkala, že své děti používají jako omluvu nebo výmluvu pro jakékoli změny plánů. Téměř nikdy si tyhle mámy nestěžovaly na to, že rodičovství je někdy dřina, a vy jste vídala pouze krásné fotografie plné rodinného štěstí, které postovaly na Facebooku.

  Domnívala jste se tedy, že mít dítě není vůbec žádný problém a že to je vlastně brnkačka. Proto jste nechápala, proč zrušily schůzku s vámi, proč vám nezavolaly zpět nebo proč neodpověděly na vaši esemesku. Teď máte své vlastní dítě a víte proč! A už taky dobře víte, že některé přátelské vztahy prostě a jednoduše kvůli tomu, že máte dítě a ti druzí ne, ochladnou, změní se, nebo dokonce zaniknou. Zní vám to povědomě? Co všechno je najednou jinak?

   

 • Už prostě netolerujete nesmysly jako dřív

  Autor: istock

   

  Když máte dítě, najednou nemáte žádnou potřebu ani touhu zabývat se prkotinami, lžemi, dramaty nebo zbytečnými útoky, jako to bylo dřív. A nemáte ani čas, nejen potřebu! Kdo kdy kde co, omluvy a tajnosti, blbosti všeho druhu včetně toho, že zase nebyla k sehnání ta růžová rtěnka nebo že se zase nevejde do těch kalhot. Je mi to líto, ale máte-li dítě, začnou vás zajímat jiné věci a spousta těch, které vás bavily, už najednou považujete za podřadné nebo stojí někde až na konci vašeho seznamu.

   

  Můžete mě odsoudit, ale tohle prostě pro dceru neudělám!

  Můžete mě odsoudit, ale tohle prostě pro dceru neudělám!

  Že jsem zbytečně přísná, nekompromisní a malicherná? Nemyslím. Dnešní děti mají všechno ve srovnání s dobou, kdy jsme vyrůstali my, velmi snadné. Až…celý článek

 • Někdy nezvednete telefon nebo zavoláte až později

  Autor: iStock

   

  Opravdu to není tak, že byste s kamarádkami nechtěla mluvit, ale snažíte se prostě a jednoduše ušetřit čas, takže voláte nejdřív tam, kam si myslíte, že je to nejdůležitější (pediatr, máma, sestra…). Není to tak, že byste nechtěla zavolat zpátky, ale doslova a do písmene nemáte víc než pětiminutové okno mezi kojením a přebalením nebo přípravou jídla a dalším přebalením, případně další aktivitou. Myslíte, že to je legrace? A i když jsou děti větší, je to v podstatě totéž, jen v bleděmodrém. Vážně to není v tom, že na své kamarádky kašlete, jednoduše NENÍ ČAS.

 • Odmítáte často návrhy na setkání, kafe či kino

  Autor: istock

   

  Svobodné kamarádky to asi nepochopí, ale změny plánů na večer jsou prostě v okamžiku, kdy se stanete matkou, zcela normální. Důvodem je to, že se chcete (a potřebujete) fakt pořádně vyspat. Spánek je totiž vzácná komodita, kterou nemá snad žádná máma zadarmo. Kradete si minuty na to, abyste si aspoň na chvilku zdřímla. Nebo děti onemocní a vy je jednoduše nechcete nechat doma večer samotné s tátou (ne že by nezvládl se o ně postarat, ale vy to tak prostě cítíte).

   

  Je lepší být svobodná matka! Máma čtyřleté dcery má jasno, s mužem žít nechce

  Je lepší být svobodná matka! Máma čtyřleté dcery má jasno, s mužem žít nechce

  Kdo by v životě neslyšel aspoň jeden krásný příběh o lásce, na jejímž konci je svatba a štěstí až do smrti. Ovšem z nějakého důvodu se už velmi často…celý článek

 • Dáváte přednost dětem před kamarádkami

  Autor: iSTock

   

  Nemůžete si pomoct, ale i když máte své kamarádky ráda, tak když si musíte vybrat, vyberete si své děti. Když navíc ještě pracujete, čas, který trávíte s dětmi, je čím dál vzácnější. Není divu, že ho chcete věnovat radši rodině. Samozřejmě že kamarádky jsou taky důležité, ale máte-li šanci jít na představení vaší pětileté dcery nebo fotbalový zápas desetiletého syna, nebo na dámskou jízdu s kamarádkou – kam půjdete? Hlavně nelžete a nestyďte se, pokud zvolíte děti (nebo naopak kamarádky).

   

  Nechráníte své dítě před světem až moc? Proč byste to neměli přehánět?

  Nechráníte své dítě před světem až moc? Proč byste to neměli přehánět?

  Výchova, při níž rodiče až moc hlídají své dítě, aby nespadlo, nezranilo se, nespálilo se, při níž za dítě všechno vyřizují a zařizují, není v důsledku…celý článek

 • Neakceptujete neshody týkající se výchovy

  Autor: istock

   

  To je asi nejhorší efekt, který vás může zasáhnout, jakmile se stanete matkou. Posuzovat a kritizovat není dobré pro nikoho, ale pokud syn vaší kamarádky začne mlátit vaši dceru na pískovišti a ona neřekne ani slovíčko, aby synovi vysvětlila, že tohle se nedělá, tak to prostě není „cool“. A víte, co se pak stane, když se tohle opakuje milionkrát? Jednoduše vypnete. Konec. Děti se spolu sice můžou i nadále kamarádit, ale přátelé by se měli chovat jako přátelé.

  Jaké zásady by měli rodiče dodržovat? Jsou to tyhle, podívejte se na video:

  10 zásad dobrého rodiče • VIDEO: 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku