Tyhle chyby dělá spousta žen, které poprvé porodily! Mohou být nebezpečné!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  19. července  2019 
   06:00

  Dnešní novopečené matky mají na rozdíl od svých prababiček úžasné možnosti, pokud jde o sbírání informací o tom, jak by se měly co nejlépe starat o své novorozené dítě. Existují weby o těhotenství a porodu, mateřství, on-line blogy pediatrů a psychologů, maminkovská fóra a samozřejmě názory babiček. Často si však tahle doporučení vzájemně odporují. Jak to má tedy žena všechno vědět a udělat to nejsprávnější?

  Následující „chyby“ bývají u mladých novopečených matek nejčastější. A dopouštět se jich samozřejmě mohou i matky, které už nějaké dítě mají a jen tyto chyby opakují. Podle pediatrů jsou některé z nich dokonce rizikové a nebezpečné. Některé zase zbytečné.

   

 • Překrmování dítěte

  Autor: istock

   

  Věděla jste, že dítě můžete překrmit? A to dokonce i kojené dítě! Pokud dítě pláče, ne vždy to znamená, že má hlad. Pláč může znamenat cokoli dalšího, třeba jen potřebu vidět mámu. Velmi často se novopečené matky snaží při prvním zaplakání dítě utišit prsem nebo lahví, což může vést k překrmení a následně k nepohodlí v bříšku. To se projeví například ublinkáváním nebo zvracením. Nejkratší interval mezi krmením by měl být asi 1,5 hodiny a nejdelší přes den 3,5 hodiny – do šesti týdnů věku. Kojit nemá cenu déle než 20 minut, nejvíc toho dítě vypije stejně během prvních pěti minut.

   

  Je lepší být svobodná matka! Máma čtyřleté dcery má jasno, s mužem žít nechce

  Je lepší být svobodná matka! Máma čtyřleté dcery má jasno, s mužem žít nechce

  Kdo by v životě neslyšel aspoň jeden krásný příběh o lásce, na jejímž konci je svatba a štěstí až do smrti. Ovšem z nějakého důvodu se už velmi často…celý článek

 • Nedostatečné množství mléka

  Autor: iStock

   

  Mateřské mléko je pro dítě bezesporu nejlepší potrava, a to z mnoha důvodů. Ovšem ať si laktační poradkyně říkají, že rozkojí každou ženu, některé ženy jednoduše nemají vnitřní uspořádání pro kojení dobře nastavené (nemají dostatečně vyvinuté mléčné žlázy, tudíž se v nich nemůže tvořit dost mléka). To potvrzuje i lékařka Miroslava Skovajsová. Není pak divu, že tyto ženy, které mermomocí chtějí své dítě kojit, strádají a jsou ve stresu, protože to nejde. A může strádat i dítě, které má naopak zase mléka málo. Pláče, a může být dokonce dehydrované. Mějte v tomto případě po ruce lahvičku s kojeneckým mlékem, a pokud si nejste jistá, zda nemá dítě hlad, zkonzultujte to s pediatrem.

 • Zbytečné odstřikování a krmení z lahve

  Autor: iStock

   

  Je samozřejmě jasné, že když někam plánujete na pár hodin odejít, mléko si pro jistotu odstříknete, co kdyby náhodou... Ovšem pokud pouze mléko odstřikujete, protože vaše dítě nechce pít z prsu, a dáváte mu permanentně vaše odstříkané mléko z lahvičky, brzo si na to dítě zvykne a prs bude odmítat už neustále. Obecně to není nijak nebezpečné, ale sání ze savičky je jednodušší, a je pro dítě tedy snazší si na savičku zvyknout. Navíc odstřikování vede ke snižování laktace.

   

  Proč je lepší mít dítě po 40? A proč raději ne? Tyhle výhody i rizika musíte znát

  Proč je lepší mít dítě po 40? A proč raději ne? Tyhle výhody i rizika musíte znát

  Mít dítě v pozdějším věku je stále častější. A to z nejrůznějších důvodů. Kariéra, nespolehlivý či nevhodný partner, touha žít sama nebo prostě nedostatek…celý článek

 • Moc oblečené a zabalené dítě

  Autor: iStock

   

  Ještě nedávno se věřilo, že je prospěšné dítě pořádně zabalit, abyste ho udrželi v teple, protože je zvyklé na teplo z mateřské dělohy. Dnes už to neplatí, přehřátí je pro dítě horší než chlad, a navíc se tím zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence. Pediatři doporučují udržovat teplotu kolem 22 stupňů Celsia, pro noční spaní by měla být nižší, kolem 18 stupňů. V létě je to asi těžké dodržet, takže myslete i na vhodné oblečení. Rozhodně dítě nepřikrývejte několika dekami, nedávejte mu ani polštáře, čepičky a podobně. To dítě opravdu doma v postýlce nepotřebuje. A jak zjistíte, zda není dítě přehřáté? Dotkněte se jeho bříška, mělo by být teplé, ale ne horké. Červené tváře a intenzivní pocení jsou také signálem přehřátí, nikoli zdravého prospívání.

 • Sterilizace všeho kolem dítěte

  Autor: iStock

   

  Zvláště starší generace si myslí, že děti by se měly koupat téměř ve vařící vodě, že vše, co jim dáte do pusy, byste měla desetkrát vysterilizovat (zejména lahve a hrníčky!) a že celý byt, ve kterém se dítě pohybuje, byste měla minimálně 3x denně vysávat a vytírat, aby se nedejbože dítě nepotkalo s nějakou bakterií. Spousta rodičů se dokonce zbaví domácích mazlíčků, aby jejich novorozené děti měly co nejvíc sterilní prostředí. A to je samozřejmě chyba. Dnes už je prokázáno, že přílišná sterilita nepodporuje imunitní systém dětí, a dokonce mu škodí. Dítě je pak přecitlivělé a přehnaně reaguje na cokoli. Podle studie provedené v dětském centru Johns Hopkins jsou děti, které se v prvním roce života setkají s domácími bakteriemi a srstí domácích zvířat, méně náchylné k alergickým reakcím nebo vzniku astmatu. Po prvním roce života už však kontakt s kočkami nebo psy není tak přínosný.

   

  Končí éra rodičů-helikoptér! Přicházejí „sekačkoví“ rodiče! Jsou ještě horší!

  Končí éra rodičů-helikoptér! Přicházejí „sekačkoví“ rodiče! Jsou ještě horší!

  Pravděpodobně jste už slyšeli o rodičích typu helikoptéra, případně o rodičích s vrtulí, kteří to s péčí o své potomky přehánějí. V uplynulých týdnech…celý článek

 • Nesprávné použití kočárku

  Autor: iStock

   

  Víte, jak správně tlačit kočárek na přechodu nebo po silnici, kde není chodník? Nebo jak nastupovat do výtahu či dveří metra s kočárkem? Správně byste měla vzít dítě do náručí a takto vejít do výtahu – jakmile jdete s kočárkem, může se stát, že dveře výtahu se zablokují, právě když strčíte kočárek dovnitř. Podobné pravidlo se týká přecházení silnice s kočárkem. Rodiče obvykle tlačí kočárek před sebou, ale podle odborníků to je nebezpečné. Kočárek je mnohem nižší než auto a řidič ho nemusí vidět kvůli jiným autům. Kočárek by měli tedy rodiče tlačit po svém boku, ne před sebou.

   

  Jaké důvody mívá kojenec k pláči? Jsou to tyhle! Podívejte se na naše VIDEO:

  7 důvodů dětského pláče. Pomůžeme vám je rozeznat • VIDEO: 

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku