Tohle nosí štěstí! 11 silvestrovských tradic pro vaši rodinu z celého světa!

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
27. prosince  2019 
 06:00

Do konce roku už mnoho času nezbývá. Možná se i vy těšíte na silvestrovskou noc a začátek nového roku. Existuje spousta způsobů, jak nový rok začít. Můžete prožít divokou noc někde venku na večírku, můžete strávit poklidný večer doma se svými blízkými, můžete se dívat na filmy nebo číst knížky. Ať už se ale rozhodnete jakkoli, způsob, jakým začnete rok 2020, vyberte co nejmoudřeji, protože víte, co se říká: "Jak na Nový rok, tak po celý rok."

Ve skutečnosti některé kultury věří, že to, co děláte přesně o půlnoci, ovlivní váš život, štěstí, bohatství a lásku po zbytek roku. Podívejte se, jak oslavují konec roku a začátek nového různé země napříč světem. Někde vyhánějí z domova zlé duchy a zvou domů ty dobré, jiné zvyky jsou bizarní nebo bláznivé. Žádné z nich ale neuškodí, tak je můžete zkusit taky.

Po půlnoci snězte dvanáct kuliček hroznového vína

Ano, přesně 12, přesně tolik, kolik hodin odbijí hodiny. Tenhle zvyk mají ve Španělsku – a jedna kulička hroznového vína znamená jeden měsíc nového roku. I když to možná nepřinese štěstí, aspoň začnete nový rok s čerstvou chutí v ústech a zdravě.

Polibte někoho, koho milujete

Je pravděpodobné, že o tomhle zvyku jste už slyšeli: když hodiny odbijí půlnoc, měli byste líbat někoho, koho milujete. Podle Washington Post je tento zvyk vypůjčen z anglického a německého folklóru. Uvádí se, že „první osoba, s níž člověk přijde do kontaktu po půlnoci, určí osud celého roku“. Proto si svého partnera, kterého políbíte, dobře vyberte!

Do nového roku skočte

Podle časopisu Travel and Leisure stojí v Dánsku lidé na židlích a „skočí“ do prvního ledna přesně o půlnoci, aby z domu vyhnali zlé duchy a měli celý rok štěstí. Pozor, ať nezničíte židli.

K večeři na Nový rok si dejte hoppin' John

Tohle tradiční rýžové jídlo s hráškem a rýží se podává v jižní části Spojených států amerických. Připravuje se z černého hrášku, vepřového masa a rýže, nakrájené cibule a slaniny. Říká se, že každý, kdo 1. ledna tohle jídlo sní, bude šťastný po celý nový rok. U nás máme podobnou tradici, pro změnu konzumujeme čočku. Luštěnina je svým tvarem podobná mincím a ten, kdo si ji prvního ledna dopřeje, toho se po zbytek roku budou držet peníze.

Zabalte si kufr

Ve skutečnosti nic nemusíte samozřejmě balit. V Kolumbii lidé na Nový rok berou do ruky prázdné kufry a procházejí se kolem svého domu nebo bloku, v němž žijí. Proč? Tenhle zvyk jim zaručí, že celý rok budou cestovat.

Holení nohou: Kdy by s tím vaše dcery měly začít?

Holení nohou: Kdy by s tím vaše dcery měly začít?

"Je mi 11 let a mám černé chloupky na nohou. Ostatní ve třídě se mi smějí. Mámy jsem se jednou zeptala, jestli bych se neměla začít holit, ale prej…celý článek

Rozbijte prasátko z máty peprné

Ve státě New York prodávají před Vánocemi speciální prasátko z máty peprné v růžové barvě. Peprmintové prasátko, místní cukrovinka o velikosti prasečí nohy, se stalo neobvyklou novoroční tradicí. Prasátko se položí na stůl a každý člověk vezme do ruky kladivo a pořádně jím prase udeří, aby se rozbilo. Každý kousek si pak ti, kdo sedí u stolu, schovají. Přinese jim totiž v novém roce štěstí a prosperitu.

Otevřete okna i dveře

Jak jinak byste měli nechat odejít starý rok a přivítat nový rok? Na Filipínách mají tradici, že se na Silvestra otevírají okna nebo dveře, protože věří, že z domů a bytů odejde negativní energie a dobrá energie vstoupí.

Pečlivě si vyberte spodní prádlo

Některé země, zejména v Latinské Americe, věří, že barva vašeho spodního prádla vám v příštích dvanácti měsících může přinést dobré věci. Žluté a zelené spodní prádlo prý přináší bohatství, červené zase lásku a bílé spodní prádlo přináší mír a pohodu.

A pusu babičce? Ne! Nechtějte po dětech polibky ani objímání příbuzných

A pusu babičce? Ne! Nechtějte po dětech polibky ani objímání příbuzných

Vánoce a jiné svátky či rodinná setkání jsou často dobou dobrého jídla, tradic a zábavných příběhů i láskyplných okamžiků. Jsou taky dobou, kdy se…celý článek

Oblékněte se do bílé a přeskočte sedm vln

V Brazílii sice taky záleží na tom, jaké spodní prádlo na sobě máte, ale přednost má bílá barva, která symbolizuje štěstí a mír. Pokud se můžete vydat na pláž, můžete zvýšit své štěstí tím, že zamíříte k vodě a přeskočíte sedm vln. Za každou vlnu si můžete přát jedno přání.

Vylijte vodu z okna

V Portoriku se domnívají, že vylití kbelíku s vodou z okna odvádí zlé duchy. Pokud se vám to zdá nespravedlivé vůči lidem, kteří by mohli procházet kolem pod okny, Portorikánci také sypou cukrem chodníky kolem svých domů, aby dovnitř pozvali štěstí.

Popel k šampaňskému

V Rusku si každý napíše přání na příští rok, spálí papír a popel hodí do sklenice se šampaňským a pak ho před půlnocí vypije. Místo toho, abyste pálili přání, můžete všichni zapsat si svá přání nebo cíle na papír, ten dát do nějaké sklenice, zavřít ji a uložit na celý rok. Za rok na Silvestra pak vezmete sklenici, přečtete si to, co jste napsali, a zhodnotíte, jak daleko jste pokročili.

 

Vozíte děti v autě v zimní bundě? Je to smrtelně nebezpečné, už to nedělejte

Vozíte děti v autě v zimní bundě? Je to smrtelně nebezpečné, už to nedělejte

Zkuste příště zapomenout na to, že děti do auta posadíte v zimní bundě. Protože by je to mohlo stát zdraví, či dokonce život. Když na sobě totiž mají…celý článek

Talent dítěte podle hvězd: Beranům půjde fotbal, Pannám hudba, Střelcům řečnění

Talent dítěte podle hvězd: Beranům půjde fotbal, Pannám hudba, Střelcům řečnění

Můžete to brát jako legraci, můžete to brát jako vážnou věc. Zábavné to může být v každém případě. Vyroste z vašeho dítěte úspěšný sportovec nebo spíše…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku