A pusu babičce? Ne! Nechtějte po dětech polibky ani objímání příbuzných

A pusu babičce? Ne! Nechtějte po dětech polibky ani objímání příbuzných
Vážně ho raději nenuťte
Foto: istock.cz
Sdílej na facebooku
14. prosince  2019 
 06:00

Vánoce a jiné svátky či rodinná setkání jsou často dobou dobrého jídla, tradic a zábavných příběhů i láskyplných okamžiků. Jsou taky dobou, kdy se dávají dárky a na oplátku někteří dospělí očekávají, že je děti budou objímat, líbat a dotýkat se jich. Ovšem každý může mít jinou představu o fyzické náklonnosti. A někdy takové objetí může být pro malou holku nebo kluka velmi nepříjemné.

Pamatuji se, jak mi bylo vrcholně nepříjemné, když mi ve dvanácti všichni během narozenin podávali ruce a chtěli mě líbat na ústa. Nesnášela jsem to a tvrdě odmítala. Proč by měli? Jsem snad nějakým dlužníkem a za dárky jim to dovolím? Naštěstí jsem měla kolem sebe rozumné dospělé. Stačilo jednou naznačit hranice, za které jsem je nechtěla pustit, a už to znova nedělali.

Rodiče a další dospělí by měli vědět, že dětí bychom se neměli dotýkat bez jejich souhlasu. Některé děti po objetí touží a nevadí jim to, druhým to vadí už od raného věku. I děti mají právo odmítnout polibek nebo dotek, a to i od osoby, kterou milují. A na nevhodný fyzický kontakt by se měly naučit říkat „ne“.

Jillian Childres je psycholožka a pediatrička, matka tříletého syna. Ten nedávno odmítl polibek na rozloučenou od jedné z kolegyň. Zeptala se syna: „Proč se nejdeš rozloučit?“ Zavrtěl hlavou a řekl, že ne. „Nikdy bychom neměli děti nutit, aby se jich dospělí mohli dotýkat, když to samy nechtějí,“ říká psycholožka. Totéž tvrdí psycholog Scott Andrea Bastiani Archibald. „Souhlas se může zdát dospělým zbytečný, protože jde přece o děti. Ale i děti mají právo na souhlas, či nesouhlas.“

Zvláště dívky by se měly včas dozvědět od rodičů, že existují hranice, přes které nikoho nepustí, a že budou očekávat respekt po celý život. Tyhle včas nastavené hranice mohou mít vliv na to, jak se budou později dívky cítit a jak budou vnímat své vlastní tělo.

Dejte dcerám, ale i synům prostor, aby se sami rozhodli, komu a kdy prokážou svou náklonnost. Samozřejmě že spousta dětí touží přirozeně obejmout a políbit členy rodiny či přátele, ale jestli se jen náznakem objeví zdrženlivost, nechte je být, ať klidně odmítnou. Existuje spousta dalších způsobů, jak projevit uznání, vděčnost a lásku, které nevyžadují fyzický kontakt. Někdy postačí úsměv či vzdušný polibek – to, co jim vyhovuje nejvíc.

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku