Vědci nám to spočítali! Rodičům malých dětí chybí spánek dlouhých šest let

Vědci nám to spočítali! Rodičům malých dětí chybí spánek dlouhých šest let
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
28. února  2020 
 06:00

Po narození dítěte zažívají ženy spoustu emocí. Vedle těch pozitivních taky negativní, které jsou spojené zejména s narušením spánku. Nedostatek spánku matky trápí více než muže, a bohužel to netrvá jen pár měsíců. Nová studie zveřejněná v časopise Sleep uvádí, že spokojenost rodičů se spánkem i délkou spánku po porodu prudce poklesne. A trvá to tak až šest let!

Spousta žen na základě studie, kterou prováděli odborníci na University of Warwick ve Velké Británii, uvádí, že jejich spánkové vzorce se do normálu nevrátily ještě hodně dlouho, a to až do doby, kdy dítě začalo chodit do mateřské školy, nebo dokonce do školy! Podle studie ženy přišly v průměru o jednu hodinu spánku ve srovnání s tím, kolik spánku měly před těhotenstvím a porodem. Muži ztratili jen 15 minut spánku.

Sakari Lemola, docentka z univerzity ve Warwicku, to vysvětluje tím, že matky jsou pořád v roli primárních pečovatelek, kdežto otcové méně. Vedle toho vědci z německého institutu pro ekonomický výzkum zjistili, že kvalita spánku se u matek a otců neobnoví až do 6 let věku jejich potomka.

Čtyři až šest let po porodu matky naspaly za noc o 20 minut méně než v době, kdy otěhotněly. „Krátkodobé účinky porodu na rodičovský spánek jsou dobře známé. Naše studie to potvrdila. Bylo ale velmi nečekané objevit zkrácenou dobu spánku a špatnou spokojenost se spánkem ještě šest let po narození dítěte,“ dodala odbornice.

Dlouhodobý pokles v průměru o 20 minut není zásadním poklesem, ale přesto může unavit. Spánek pak byl více ovlivněn v případě prvorodiček, rodiče s více dětmi na tom byli lépe. „Přestože děti dávají rodičům převážně radost, je možné, že zvýšené nároky a povinnosti spojené s rolí rodičů vedou ke kratšímu spánku a ke snížení jeho kvality, a to až do šesti let věku dítěte,“ dodává Sakari Lemola. Výzkumnice uvedla, že bude zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné zjistit, jak se rodiče mohou vyrovnat s nedostatkem spánku a získat zpět své spánkové vzorce.

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku