Jak ovlivňuje váš temperament výchovu vašich dětí? Víc, než si myslíte!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  29. ledna  2020 
   06:00

  Jste sangvinik, cholerik, melancholik nebo flegmatik, kterého nic nerozhází? Každý jsme jinak nastavený a náš temperament je tvořen vlastnostmi, s nimiž jsme se narodili. Jen těžko můžeme změnit základní nastavení. Věděli jste ale, že váš temperament hraje hlavní roli v tom, jak budete vychovávat své dítě?

  Podle odborníků je právě temperament považován za jeden z pěti stěžejních faktorů, které určují účinnost výchovy. Temperament ovlivní, jak přísní, nebo naopak tolerantní budete při výchově, a taky hraje roli v tom, jak moc tolerantní budete vy jako rodič při konkrétním chování dítěte.

 • Vlastnosti, které tvoří váš temperament

  Autor: istock

   

  Citlivost: Jak jste citliví na hluk, pachy, zvuky, chuť a doteky? Kolik nepohodlí zažíváte při hlasitých zvucích a jak tolerujete jiná nepohodlí?

  Úroveň aktivity: Jak moc jste během dne aktivní: baví vás střídat aktivity, nebo dáváte přednost sedavé činnosti?

  Intenzita: Kolik energie vkládáte do toho, co děláte? Jak silně reagujete, když jste naštvaní nebo se hádáte?

  Pravidelnost: Baví vás plánovat a dodržovat plány? Nebo jste raději spontánní?

  Přizpůsobivost: Jak zvládáte změny? Umíte skočit rovnýma nohama do nové situace, nebo potřebujete čas, abyste novou situaci posoudili?

  Pozornost: Jak dlouho udržíte pozornost a jak snadno se rozptýlíte?

  Persistence: Jak dlouho vydržíte u jednoho úkolu? Přesouváte se často z jedné činnosti do druhé, aniž byste předchozí ukončili?

   

  Blafy z porodnice podruhé! Tohle musely jíst naše čtenářky

  Blafy z porodnice podruhé! Tohle musely jíst naše čtenářky

  Když si někdo přečte doporučení, co by měla jíst matka krátce po porodu, bude pak nejspíš šokován tím, co jim skutečně servírují zdejší porodnice.…celý článek

 • Jaký je váš temperament? Porovnejte ho s dítětem

  Autor: istock

   

  Při zkoumání faktorů, které tvoří temperament, si představte, že každý z nich je na stupnici od jedné do pěti. Je pravděpodobné, že v některých oblastech se možná budete blížit k extrémnímu konci spektra, nebo budete někde uprostřed. Hlavním důvodem, proč je důležité pochopit svůj temperament, je to, že vám to může pomoci porovnat ho s temperamentem svého dítěte.

  Přizpůsobení svého temperamentu temperamentu dítěte vám pomůže rozpoznat oblasti, ve kterých se shodnete, a naopak oblasti, v nichž můžete bojovat. Pamatujte, že váš temperament není sám o sobě ani dobrý, ani špatný. Je to prostě soubor vlastností, s nimiž jste se narodili. Nemůžete změnit temperament svůj ani svého dítěte, ale jakmile si budete vědomi všech aspektů, můžete zvládat lépe obtížné situace.

 • Co když jsou vaše temperamenty podobné?

  Autor: istock

   

  Určitě to má své výhody, ale taky nevýhody. Například pokud máte oba podobnou úroveň aktivity, bude to pravděpodobně spíše výhoda a shodnete se. Na druhou stranu – pokud máte oba ve svých reakcích podobnou intenzitu, můžete skončit v prudkých hádkách a neshodách. Emoční reakce můžou být taky nakažlivé, takže když jste fakt naštvaní a vaše dítě má podobný temperament, může to vyvolat jeho větší rozrušení.

   

  Jak často říkáte dětem ne? Pozor na to, může to ublížit i dospívajícím

  Jak často říkáte dětem ne? Pozor na to, může to ublížit i dospívajícím

  Ať už jste rodiče liberální nebo autoritativní, je pravděpodobné, že se při výchově nevyhnete slůvku ne. Pokaždé, když dítě něco chce, ale vy mu to…celý článek

 • Co když jsou temperamenty protikladné?

  Autor: istock

   

  I zde existují výhody a nevýhody. Představte si rodiče, který dává přednost spontánní výchově dítěte, to ale ve skutečnosti potřebuje pevnou strukturu a rutinu. To může vést k problémům s chováním, protože dítě bude pravděpodobně úzkostné a rozrušené, když nebude znát vaše plány dopředu. Protiklady se ale mohou někdy vyrovnávat a být ku prospěchu. Například rodič, který je velmi přizpůsobivý, ale vychovává dítě, které je velmi rigidní, může dítěti pomoci při přizpůsobování se činnostem tím, že mu bude ukazovat trpělivost. Každopádně v obou případech je vhodné vypracovat výchovnou strategii, kterou uzpůsobíte vašim temperamentům.

   

  Retro vychytávky pro děti: Cože? Takhle vypadaly první autosedačky či golfky!

  Retro vychytávky pro děti: Cože? Takhle vypadaly první autosedačky či golfky!

  Mnohé produkty, které dnes rodiče běžně používají, považujeme za naprosto přirozené a ani nás nenapadne, že třeba před sto lety nic takového neexistovalo.…celý článek

  Proč některé děti nesnášejí pochvalu a komplimenty? Tohle může být důvod!

  Proč některé děti nesnášejí pochvalu a komplimenty? Tohle může být důvod!

  Většina dětí se tetelí radostí a hrdostí, když je rodiče pochválí nebo když jim někdo složí upřímnou poklonu. Ovšem některé děti komplimenty ze srdce…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku