Slyšeli jste o všímavém rodičovství? Znamená to zpomalit a mít k dětem blíž

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  23. února  2020 
   06:00

  Takzvané všímavé rodičovství, neboli mindful parenting, je forma výchovy, kdy věnujete záměrnou pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, aniž byste hodnotili a soudili. Všímavé je opak nevšímavosti.

  Co to znamená pro rodiče aplikovat všímavé (vědomé) rodičovství? Znamená to, že víte, kde jste, co si myslíte a jak se cítíte uvnitř i zvenčí. Všímavost je taky o pohledu na svět, aniž byste příliš kritizovali a hodnotili. Tak trochu to připomíná buddhistickou filozofii, ale proč ne? Myšlenka všímavého rodičovství existuje zhruba od roku 1997 a v zásadě aplikuje principy všímavosti na většinu situací ve vaší rodině.

 • Co je cílem všímavého rodičovství?

  Autor: iStock

  Cílem všímavosti v rodičovství je cíleně reagovat na chování nebo jednání vašeho dítěte a reagovat na ně jednoduše. Pěstování vašeho vzájemného vztahu tímto způsobem podle odborníků pomůže posílit vaše pouto a povede k dalším výhodám. Neznamená to ale, že všímavý rodič myslí vždy pozitivně. Rodičovství není vždy jen slunce a úsměvy. Praktikováním všímavosti se ale budete věnovat přítomnému okamžiku a nebudete si lámat hlavu traumaty z minulosti. A co je důležitější – budete mít pod kontrolou své reakce.

   

  Jako matka o sobě pochybuji, přiznala vévodkyně Kate v rádiu! Kvůli čemu?

  Jako matka o sobě pochybuji, přiznala vévodkyně Kate v rádiu! Kvůli čemu?

  Někdy máme pocit, že slavné ženy s dětmi, které jsou neustále na titulních stranách časopisů, jsou jiné. Že neprožívají totéž, co prožíváme my, normální…celý článek

 • Jaké dovednosti zahrnuje všímavé rodičovství?

  Autor: iStock

  ·      Naslouchání: To znamená, že budete skutečně naslouchat svému dítěti a sledovat ho. To samozřejmě může vyžadovat spoustu trpělivosti a praxe. Tohle naslouchání se vztahuje i na život kolem vás – vůně, zvuky.

  ·      Přijetí a nesouzení: Vaše pocity nebo pocity dítěte nebudete soudit. Co to znamená? Nevyjádření zahrnuje opuštění nerealistických očekávání vůči dítěti. Prostě je to, co je.

  ·      Emoční vědomí: Modelování emocionálního vědomí je klíčem k tomu, aby se vaše dítě učilo totéž. Vždy existují emoce, které ovlivňují situace, ať byly vytvořeny v minulosti nebo jsou krátkodobé.

  ·      Samoregulace: Znamená to, že nenecháte své emoce, aby vyvolaly okamžitou reakci, jako jsou křik nebo jiné automatické chování. Stručně řečeno – je třeba myslet před tím, než něco uděláte, abyste se vyhnuli přehnaným reakcím.

  ·      Soucit: Nemusíte souhlasit s činy nebo myšlenkami svého dítěte, ale všímavé rodičovství podporuje v rodičích, aby měli soucit. Jedná se o empatii a porozumění dítěti v konkrétní okamžik.

 • Výhody vědomého rodičovství

  Autor: iStock

  Existuje celá řada studií, které zkoumaly výhody spojené s rodičovstvím všímavosti. Pro rodiče to přináší snížení stresu, zmírnění poruch nálady, úzkosti a depresí. Jedna studie z roku 2008 zkoumala výhody pro těhotné ženy ve třetím trimestru (ano, prospěch můžete mít ještě před začátkem výchovy dětí). Ženy, které praktikovaly metodu všímavosti, byly méně úzkostné a měly méně často špatnou náladu. Další studie ukázaly, že všímavé rodičovství má pozitivní vliv na celou rodinu. Zvláště patrné to bylo v době dospívání dětí, kdy bývají vztahy v rodinách poměrně turbulentní.

   

  Dětský horoskop: Jak znamení ovlivňuje talent dítěte, komu jde fotbal a komu jazyky?

  Dětský horoskop: Jak znamení ovlivňuje talent dítěte, komu jde fotbal a komu jazyky?

  Nemusíte tomu stoprocentně věřit, ale i tak je zábavné přečíst si, jakou charakteristiku přisuzují podle astrologů hvězdy vašemu potomkovi. Jak se…celý článek

 • Další výhody pro děti a rodiče

  Autor: iStock

  ·      Všímavé (vědomé) rodičovství zlepšuje komunikaci mezi rodičem a dítětem.

  ·      Zmírňuje příznaky hyperaktivity a zlepšuje rodičovskou spokojenost.

  ·      Snižuje agresivitu, pocity deprese, úzkost a stres.

  ·      Celkově podporuje větší zapojení rodičů.

  ·      Posiluje pocit, že vychovávat vyžaduje méně úsilí.

   

  Proč mě nemají rádi? Jsem na nic! Rodiče s narcistickou poruchou děti ničí

  Proč mě nemají rádi? Jsem na nic! Rodiče s narcistickou poruchou děti ničí

  Každá máma a každý táta milují své ratolesti nade vše a chtějí pro ně jen to nejlepší. To je všeobecné mínění, které bohužel ale pokaždé neplatí. Jak…celý článek

 • Rozdíly oproti jiným stylům výchovy

  Autor: iStock

  Ptáte se, co tedy přesně odlišuje všímavé rodičovství od ostatních stylů výchovy? Nejde ani tak o to, co uděláte konkrétně, ale o to, abyste si prostě udělali čas. Pokud vám to připadá těžké, nebojte se. Je to určitě posun v myšlení, který může nějakou dobu trvat, než tomu porozumíte. Jiné rodičovské styly mají tendenci zaměřovat se na strategie, jak se vypořádat s určitým chováním či činy. Všímavé rodičovství je o krocích zpět a zpomalení.

  Jde o rozpoznávání vnitřních emocí nebo vnějších podnětů, které mohou mít v tuto chvíli nějaký dopad. A jde o přijímání pozitivních a negativních emocí. Vědomé rodičovství ctí zážitky z dětství a vyžaduje čas, abyste viděli svět i očima svého dítěte. Nemusíte ale měnit úplně celý svůj životní styl, jednoduše otevřete oči, doslova a obrazně. Buďte tady a teď. Dýchejte, přemýšlejte. Najděte to, co se děje právě teď, přímo před vámi.

   

  Jak vyjít s teenagerem? Zachovejte klid a trénujte sebekontrolu, radí psycholožka!

  Jak vyjít s teenagerem? Zachovejte klid a trénujte sebekontrolu, radí psycholožka!

  Puberta je noční můrou snad každého rodiče. V nejnovější studii se vědci zaměřili na to, jak dokážou matky a otcové dospívajících dětí ovládat své…celý článek

  16 slavných rodičů, kteří mají problémové děti. Drogy, alkohol a co ještě?

  16 slavných rodičů, kteří mají problémové děti. Drogy, alkohol a co ještě?

  Děti celebrit nemají tradiční dětství. Jsou obklopeny slávou a penězi od chvíle, kdy se narodily. Neměly by mít důvod si na něco stěžovat, ale bohužel…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku