Potvrzeno! Matky si musí aspoň jednou ročně odpočinout od dětí! Co jinak hrozí?

I milující matka potřebuje oddych
I milující matka potřebuje oddych
Foto: istock.cz
Sdílej na facebooku
8. května  2019 
 06:00

Popravdě, k tomuto závěru nepotřebuji žádné vědecké důkazy či studie. Jako matka tří dětí, dnes již odrostlejších, moc dobře vím, že bez toho, že bych aspoň několikrát za rok zmizela z jejich dosahu, bych možná ani nepřežila. Je to trošku nadsázka, ale realita je taková. Matky s dětmi potřebují taky jiný stimul, ne jen mateřství. A zde je důvod proč.

Vědci zjistili, že mozek žen se změní, jakmile se žena stane matkou, a to v doslovném slova smyslu. Podle výzkumů se čtyři měsíce po porodu zmenšuje v mozcích matek množství šedé hmoty, zejména v oblastech zpracování sociálních signálů a reakcí na ně. To prý znamená, že mozek matek je mnohem víc specializovaný pro potřeby dětí. Studie byla zveřejněná v časopise Nature Neuroscience. A to nejsou jediné změny, ke kterým dochází v okamžiku, kdy se žena stane matkou na plný úvazek.

Jistě, jakmile jsou malé děti, stanou se ohniskem všeho dění a na potřeby matek už zbývá méně času. Ovšem to není důvod, proč by matky měly zapomenout na sebe sama a na svůj odpočinek. Mohlo by se zdát, že je to barbarství, opustit na chvíli svoje děti a dát si pauzu, ale vůbec to tak není. Matky nejsou špatné, když touží po odpočinku bez dětí.

Spánek lepší než sex, nákup bez dětí coby odpočinek. Tohle pochopí jen rodiče!

Spánek lepší než sex, nákup bez dětí coby odpočinek. Tohle pochopí jen rodiče!

Maminky jsou vlastně superženy. Činnosti, na které ostatní mají hodiny času, musí ony zvládnout během několika minut. A proto si váží maličkostí. Taková…celý článek

Únava z celodenní péče o děti a rodinu vede ke stresu a špatné náladě, která ovlivňuje celkovou atmosféru v rodině. Dovolená matky je tedy dobrá volba nejen pro matku samotnou, ale pro celou rodinu. Bude pak zvládat snadněji povinnosti kolem dětí, bude se častěji smát, bude odpočatá, plná síly a taky bude samozřejmě ráda, že je opět se svými dětmi.

Podle průzkumu, na který nedávno upozornil sever televizní stanice Fox News, mají pro sebe americké matky denně pouze 32 minut, a čas na svoje vlastní potřeby moc nezbývá. A půl hodina denně opravdu moc není. To nestihnete ani kadeřníka, pedikúru, nabarvit si vlasy nebo zajít na kafe s kamarádkou.

Tohle jsou reálná těla žen po porodu! V čem se liší od celebrit?

Tohle jsou reálná těla žen po porodu! V čem se liší od celebrit?

Většina žen po porodu není spokojená se svým tělem. Mnohé zaskočí, že se nikdy nevrátí do původního stavu, a že i když například shodí nabraná kila,…celý článek

Když jsem měla syny hodně malé, připadalo mi jako zázrak, když jsem mohla na chvíli vypadnout ven a být sama. Buďme upřímné – své děti milujeme bezpodmínečně, ale někdy jsme z nich unavené. Podle odborníků je tedy dobré odjet aspoň jednou za rok na dovolenou – bez dětí. Bude to mít pozitivní vliv na všechny vztahy v rodině.

Popravdě, když jsou naši blízcí daleko, začneme jim chybět a budou si nás více vážit. Rodina začne oceňovat to, co pro ni matky dělají a netrpělivě čeká na její návrat. V důsledku toho se mění postoj k povinnostem z „musí“ na „chtít“ a další snídaně pro děti bude připravená s radostí, protože nám to na dovolené chybělo. Čas odpočinku je i příležitost pro mámu, aby se zaměřila sama na sebe a přemýšlela o to, co chce. Kdy naposledy jste přemýšlela o stavu své mysli, a ne o tom, zda dítě nepotřebuje novou hračku/boty/čepici/koloběžku?

Pokud se o děti příliš staráte, v dospělosti jim to uškodí! Jak z toho ven?

Pokud se o děti příliš staráte, v dospělosti jim to uškodí! Jak z toho ven?

Čím více se budete dětem věnovat, tím hůř se budou mít jako dospělí. V tom lepším případě, v tom horším z nich rovnou vyrostou alkoholici a drogově…celý článek

Starostlivá máma se stará i sama o sebe! To samozřejmě neznamená, že utratíte rodinný příjem za nové šaty a luxusní dovolenou na Maledivách. Jednoduše si jen vezměte pár dní volno a přestaňte být na chvíli jen matkou, která myslí na to, co je potřeba doma udělat. Mámy si zaslouží dovolenou. A nemusíte se stydět za svou touhu na chvíli být bez dětí. Nic se jim nestane, postará se o ně partner nebo babička. Mimochodem – už jste někdy někam vyrazila bez dětí?

Jaké zásady by měli rodiče dodržovat? Podívejte se na VIDEO:

10 zásad dobrého rodiče • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku