Jak úspěšně vycházet s toxickým expartnerem? Tohle pomůže!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  3. ledna  2020 
   06:00

  Rodičovství po rozvodu může být někdy velmi obtížné, zvláště když jeden z těch dvou dělá vše ještě složitější. Dramata, obviňování a pomluvy, manipulace a neustálé posouvání limitů. Společné rodičovství s toxickou osobou může být velmi frustrující. Jak můžete být dobrým rodičem, udržovat své psychické zdraví a zajistit, aby děti měly normální vztah aspoň k jednomu z rodičů, pokud jste rozvedení?

  Dopady rozvodu mohou být pro děti devastující, ale pokud chcete být dobrým rodičem, znamená to někdy vzdát se toho, s kým nevycházíte. Co je dobré vědět o rodičovství, když je jeden z rodičů toxickou osobou?

 • Přijměte, co nemůžete změnit, a ovládněte to, co můžete

  Autor: iStock

  Uvědomte si, že nikdy nemůžete změnit svého expartnera. Bez ohledu na to, jak moc by se měl (podle vašeho názoru) změnit, nechte to plavat – je to jeho věc. To, co můžete a musíte ovládat, je váš vlastní život a vaše reakce. Pokud musíte spolupracovat s komplikovaným ex, víte, že vás dokáže vždycky naštvat. Proto potřebujete odhodlání a klid, abyste si udrželi svou důstojnost a abyste zůstali dobrým rodičem.

   

 • Rozpoznejte dynamiku a způsob, jakým se „hraje“

  Autor: Shutterstock

  Jak probíhají interakce s vaším ex? Existují rozpoznatelné vzorce vaší komunikace? Máte strach, který se spustí okamžitě po první větě? Jsou tyhle obavy založeny na logice a realitě? Co můžete udělat, abyste přerušili nezdravou dynamiku a nasměrovali vše směrem, který vás bude chránit? Pamatujte, že děti a vaše duševní zdraví jsou to hlavní. A jediný člověk, kterého můžete ovládat, jste vy sami.

 • Nastavte nové hranice

  Autor: iStock

  Opět je to o vás a o tom, jak se chystáte zapojit (nebo ne) do jednání se svým ex. Nedovolte, aby vás vyprovokoval. Nedovolte, aby z vás udělal návnadu. Sundejte ze stolu defenzivu a emocionální reakce. Nastavte nové časové parametry pro komunikaci a stůjte si za nimi. Omezte komunikaci, pokud nefunguje. Použijte třeba jen e-mail, tím předejdete sporům. Můžete taky zvážit zablokování svého bývalého na sociálních sítích. Je na vás, abyste nastavili své hranice, když váš bývalý začne přehodnocovat vaše rozhodnutí.

   

  10 důvodů, proč jsou páry s dětmi ve skutečnosti šťastnější než páry bez dětí

  10 důvodů, proč jsou páry s dětmi ve skutečnosti šťastnější než páry bez dětí

  Možná se domníváte, že když nemáte děti, jste mnohem svobodnější, a tak nějak si to víc užíváte. Ovšem jsou bezdětné páry šťastnější? Podle odborníků…celý článek

 • Neodpovídejte okamžitě

  Autor: iStock

  Samozřejmě budete muset se svým bývalým jednat jménem svých dětí, ale jinak kromě společného rodičovství mezi vámi asi moc nezbylo. Máte moc a právo si vybrat, kdy a jak se zapojíte. Pokud váš bývalý říká nebo píše něco, co vám okamžitě spustí adrenalin do žil, nadechněte se a chvíli to nechte být. Udělejte si svou vlastní „reakci“ ve své hlavě, a teprve až budete v klidu, odpovězte. Vhodná je taky časová prodleva, abyste mohli reagovat na cokoli přiměřeně. Nejste ničí sluha ani nemusíte stát v pozoru, když váš bývalý partner zavelí.

 • Veďte si deník

  Autor: Shutterstock

  Nemusíte vše pokaždé oznamovat a opakovat. Jen tiše a důsledně dělejte to, co je nutné. Veďte si například deník vyhrazený pro dokumentaci časů, dat, komunikace, porušení dohod, nezaplacených alimentů a podobně. Tyto informace jsou pouze pro vaše oči – dokud je nebudete potřebovat později například v právním prostředí. Mít důkaz vás může uchránit před spoustou špinavých lží a před výměnou frází typu "řekl...", "řekla...".

   

  5 nebezpečných chyb, které jako rodiče děláte. A možná si to ani neuvědomujete!

  5 nebezpečných chyb, které jako rodiče děláte. A možná si to ani neuvědomujete!

  Většiny přešlapů a omylů se v roli rodiče dopustíme z lásky. Divné? Ani trochu. Jsme totiž přesvědčeni, že děláme všechno pro to, aby se naše děti…celý článek

 • Nereagujte na všechno

  Autor: iStock

  To, že na vás bývalý tlačí, abyste musela na něco odpovědět, neznamená, že se musíte skutečně zapojit. Soustřeďte se na to, co je podstatné pro dítě. Není třeba pokračovat v manželských svárech nebo se vzájemně oslabovat. Nechte něco být a raději buďte s dětmi nebo s někým, komu můžete důvěřovat. Společné rodičovství s toxickým expartnerem může vyžadovat, abyste se snažili udržet komunikaci věcnou, logickou a pragmatickou. Zaměřte se na děti a jejich potřeby. Fantazii typu „společná dovolená s ex a dětmi na Havaji“ nechte hollywoodským filmařům.

   

  5 věcí, které příští rok určitě s rodinou vyzkoušejte!

  5 věcí, které příští rok určitě s rodinou vyzkoušejte!

  Dáváte si předsevzetí, že zhubnete, budete trpělivější a méně chaotická, a tiše počítáte s tím, že pokud vám to vydrží do února, bude to úspěch? Máme…celý článek

  Elon Musk nechá dítě, aby si samo vybralo pohlaví! Kteří rodiče to dělají stejně?

  Elon Musk nechá dítě, aby si samo vybralo pohlaví! Kteří rodiče to dělají stejně?

  Miliardář a vizionář Elon Musk se stal pošesté otcem. K synům z předchozího vztahu přibylo dítě, kterému s jeho matkou – je jí zpěvačka Grimes – dal…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku