Co rozhodně neříkejte ženě, která podstupuje umělé oplodnění?

Dávejte si velký pozor, co říkáte ženě, které se nedaří otěhotnět
Dávejte si velký pozor, co říkáte ženě, které se nedaří otěhotnět
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
10. května  2018 
 06:00

Otěhotněla jste přirozenou cestou? To máte veliké štěstí. Mnoho žen v touze po dítěti podstoupí umělé oplodnění. Jedna z žen, která se pro IVF rozhodla, popsala, jak moc je to bolestivá zkušenost. Hlavně po psychické stránce. A přátelé a rodina by proto měli být hodně pozorní na to, co ji říkají a na co se ptají. 

"V loňském roce jsem vydržela IVF, říkám vydržela, protože slovo "podstoupit" přesně nevystihuje, co všechno tento proces obnášel," píše na webu Popsugar.com Melissa Willets. 

Podle jejího názoru je to opravdu bolestivá a emocionálně vyčerpávající zkušenost. Žena, která podstupuje IVF, o sobě pochybuje a často není tak silná, jak to vypadá. Její tělo zažívá hormonální bouři a ona často pláče. Proto by si rodina a přátelé měli uvědomit, co této ženě říkají. Melissa radí neříkat tyto fráze: 

1. "To vyjde, uvidíš!" A jak to víte? Nic není stoprocentní. Doposud to nefungovalo, tak co když nevyjde ani tohle. 

2. Nevyprávějte příběhy jiných žen, které podstoupily IVF, a jak jim to vyšlo nebo nevyšlo. Každá situace je jiná. 

3. "Otěhotněla jsem úplnou náhodou!" Tohle nechce slyšet někdo, kdo se o početí zoufale pokouší už několik let. Opravdu to bolí...

4. "Pokud to má vyjít, tak to vyjde! Pokud ne..." Jako pardon, ale pokud do sebe cpete hormony, tak opravdu chcete, aby to vyšlo!

Jak otěhotnět co nejrychleji? Tady je 12 rad, některé vás možná překvapí

Jak otěhotnět co nejrychleji? Tady je 12 rad, některé vás možná překvapí

Zatímco se téměř celý život snažíte, abyste neotěhotněla, jakmile se pro početí rozhodnete, přála byste si, abyste byla "v tom" hned. Jenže ono to…celý článek

5. "Slyšela jsem, že IVF způsobuje rakovinu!" Opravdu, tohle mi někdo řekl! Taky jsem nechápala!

6. "Chtěla jsem také podstoupit umělé oplodnění, ale pak jsem zjistila, že jsem těhotná!" Prosím, ušetřete mě! Snažím se nežárlit, ale nejde to. A ještě ty hormony...

7. "Co když to nevyjde?" Taky mě to napadlo, ale opravdu nevím, co udělám, když se mi nepodaří otěhotnět. Nejspíš to zlomí mé srdce!

8. "Aspoň, že už máte jedno dítě!" Sekundární neplodnost je také bolestivá. A pokud už máte jedno dítě, neznamená to, že vás nemůže ranit, že se vám nedaří znovu otěhotnět. Může, protože nebudete mít velikou rodinu, o které jste vždy snila. 

9. Vím, že je to prakticky nemožné, ale zkuste se vyvarovat radostných novinek o narození dítěte na sociálních sítích. "Je opravdu těžké vidět tyhle příspěvky. Plakala jsem pokaždé," svěřuje se Melissa. "Ne snad, že bych jim nepřála dítě, ale proto, že mě se tak nedaří..."

10. "Neumím si představit, čím vším musíš projít!" Vím. Cítím to tak stejně.

Kdy mají páry začít řešit problémy s početím? 

Kdy mají páry začít řešit problémy s početím? • VIDEO: 

11. Neříkejte nic, co by mohlo ženu procházející IVF rozladit. Opravdu dostává vysoké dávky hormonů a je velmi snadné ji dostat na dno.

12. "Mám o tebe opravdu velkou starost!" Někteří lidé nechtěli, abych celý proces umělého oplodnění podstoupila. Chápu, že jsou znepokojení, ale co potřebuji, je podpora!

13. Neustálé otázky, jestli už se zadařilo. A třeba ve chvíli, kdy jste počůrala těhotenský test. Až bude chtít žena oznámit výsledek, tak to udělá, tak se, prosím, pořád neptejte. 

14. "Gratuluji!" Tohle je nebezpečné. Ještě není k čemu... opatrně s gratulacemi, když ještě není vyhráno. 

Jak mluvit s neplodným párem? Hlavně na rovinu. Když nevíte, zeptejte se

Jak mluvit s neplodným párem? Hlavně na rovinu. Když nevíte, zeptejte se

Radujete se z těhotenství nebo z čerstvě narozeného miminka? Určitě byste nejraději tyto pocity euforie vykřičela do celého světa! Jenže, co když právě…celý článek

Řekli jí, že už nebude mít dítě. Ale narodil se malý bojovník Jedi!

Řekli jí, že už nebude mít dítě. Ale narodil se malý bojovník Jedi!

Fotografka Trish McCoy se rozhodla sdílet neuvěřitelný a dojemný příběh o tom, jak její sestra, navzdory jednoznačnému verdiktu lékařů, zázračně otěhotněla.…celý článek

Ve 42 zkuste přirozené početí spíš než IVF, radí lékař. Proč?

Ve 42 zkuste přirozené početí spíš než IVF, radí lékař. Proč?

Čím starší žena, tím nižší je šance, že se jí podaří otěhotnět. Pravděpodobnost úspěšného početí se výrazně snižuje už po pětatřicítce, po čtyřicítce…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: kog

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku