Některé testy plodnosti jsou ztrátou času. Nefungují!

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
18. listopadu  2017 
 09:30

Podobně jako se dají koupit testy na zjišťování těhotenství, rozšiřuje se i nabídka testů, které mají ukázat, zda je žena vůbec plodná. Některé slouží k domácímu použití, jiné se používají u lékařů. Nový výzkum ukazuje, že se nevyplácí jim moc věřit. 

Testy, které ukazují, kolik vajíček má žena ještě k dispozici, nemusí dobře předpovídat, zda žena otěhotní. Ženy s velkou zásobou vajíček totiž v příštích měsících nepočaly častěji než ženy, jejichž nabídka kvalitních vajíček se blížila nule.

Vědci, kteří doufali, že pomocí testu snadno pomohou ženám naplánovat rodinu, se museli vrátit na začátek. "Rozhodně jsem byla těmito zjištěními překvapená," řekla lékařka Anne Steinerová z University of North Carolina, která vedla studii. "Ženy, jejichž laboratorní testy naznačovaly, že mají nízký počet vajíček, v následujících šesti až dvanácti měsících otěhotněly stejně pravděpodobně jako ženy s vyšší rezervou vaječníků."

 

Tak trefné a vtipné! Ilustrátorka skvěle vystihla problémy těhotných žen

Tak trefné a vtipné! Ilustrátorka skvěle vystihla problémy těhotných žen

O problémech v těhotenství si můžete přečíst řadu odborných článků, ale není nic výstižnějšího než tyhle kresbičky norské ilustrátorky Line Severinsen.…celý článek

To znamená, že předpoklady o tom, co způsobuje neplodnost, mohou být nesprávné. Obecně se tvrdí, že se ženy narodily s veškerými zásobami vajíček, které kdy budou mít.  

Počet vajíček bývá před čtyřicítkou věku poměrně nízký. Tým Steinerové testoval 750 žen ve věku mezi 30 a 44 lety, které se pokoušely otěhotnět po dobu tří měsíců nebo kratší dobu. Z testu byly vyloučeny ženy se známými problémy s plodností, jako jsou syndrom polycystických ovarií, neprůchodnost vaječníků nebo endometrióza.

Zaměření na hormony byla chyba

Testy měřily tyto hormony: antimülleriánský hormon (AMH), folikuly stimulující hormon (FSH) a inhibin B. Ženské tělo produkuje čím dál méně AMH a inhibinu B, protože se vyčerpává jeho celoživotní zásoba vajíček. Množství hormonu FSH je naopak vyšší než u žen, které se blíží menopauze. Proto si vědci mysleli, že bude dobré test zaměřit právě na hladiny těchto hormonů. Jenže to asi není pravda. 

Mohly by například  falešně uklidnit ženy, které ve skutečnosti už mnoho dobrých vajíček nemají a jejich šance na početí se tak bude rok od roku rychle snižovat. Mateřství by proto odkládat neměly. 

Kdy mají páry začít řešit problémy s početím? Podívejte se!  

Kdy mají páry začít řešit problémy s početím? • VIDEO: 

"Žijeme ve světě, kde mají pacienti velkou důvěru v technologie, a často od svého lékaře požadují spoustu testů," uvedl doktor Stuart Lavery, odborník na reprodukční medicínu v londýnské nemocnici Hammersmith. Doktorka Steinerová a její kolegové podle něj pro ženy udělali skvělou službu, která jim pomáhá vyhnout se zbytečným nákladům a nesprávným úsudkům o jejich přirozené plodnosti. A rada? Ženy by se měly řídit tím, zda ovulují. 

Jak otěhotnět co nejrychleji? Tady je 12 rad, některé vás možná překvapí

Jak otěhotnět co nejrychleji? Tady je 12 rad, některé vás možná překvapí

Zatímco se téměř celý život snažíte, abyste neotěhotněla, jakmile se pro početí rozhodnete, přála byste si, abyste byla "v tom" hned. Jenže ono to…celý článek

Ve 42 zkuste přirozené početí spíš než IVF, radí lékař. Proč?

Ve 42 zkuste přirozené početí spíš než IVF, radí lékař. Proč?

Čím starší žena, tím nižší je šance, že se jí podaří otěhotnět. Pravděpodobnost úspěšného početí se výrazně snižuje už po pětatřicítce, po čtyřicítce…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Radka Pilzová

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku