Některé testy plodnosti jsou ztrátou času. Nefungují!
Podobně jako se dají koupit testy na zjišťování těhotenství, rozšiřuje se i nabídka testů, které mají ukázat, zda je žena vůbec plodná. Některé slouží k domácímu použití, jiné se používají u lékařů. Nový výzkum ukazuje, že se nevyplácí jim moc věřit.
Testy, které ukazují, kolik vajíček má žena ještě k dispozici, nemusí dobře předpovídat, zda žena otěhotní. Ženy s velkou zásobou vajíček totiž v příštích měsících nepočaly častěji než ženy, jejichž nabídka kvalitních vajíček se blížila nule.
Vědci, kteří doufali, že pomocí testu snadno pomohou ženám naplánovat rodinu, se museli vrátit na začátek. "Rozhodně jsem byla těmito zjištěními překvapená," řekla lékařka Anne Steinerová z University of North Carolina, která vedla studii. "Ženy, jejichž laboratorní testy naznačovaly, že mají nízký počet vajíček, v následujících šesti až dvanácti měsících otěhotněly stejně pravděpodobně jako ženy s vyšší rezervou vaječníků."
To znamená, že předpoklady o tom, co způsobuje neplodnost, mohou být nesprávné. Obecně se tvrdí, že se ženy narodily s veškerými zásobami vajíček, které kdy budou mít.
Počet vajíček bývá před čtyřicítkou věku poměrně nízký. Tým Steinerové testoval 750 žen ve věku mezi 30 a 44 lety, které se pokoušely otěhotnět po dobu tří měsíců nebo kratší dobu. Z testu byly vyloučeny ženy se známými problémy s plodností, jako jsou syndrom polycystických ovarií, neprůchodnost vaječníků nebo endometrióza.
Zaměření na hormony byla chyba
Testy měřily tyto hormony: antimülleriánský hormon (AMH), folikuly stimulující hormon (FSH) a inhibin B. Ženské tělo produkuje čím dál méně AMH a inhibinu B, protože se vyčerpává jeho celoživotní zásoba vajíček. Množství hormonu FSH je naopak vyšší než u žen, které se blíží menopauze. Proto si vědci mysleli, že bude dobré test zaměřit právě na hladiny těchto hormonů. Jenže to asi není pravda.
Mohly by například falešně uklidnit ženy, které ve skutečnosti už mnoho dobrých vajíček nemají a jejich šance na početí se tak bude rok od roku rychle snižovat. Mateřství by proto odkládat neměly.
Kdy mají páry začít řešit problémy s početím? Podívejte se!
"Žijeme ve světě, kde mají pacienti velkou důvěru v technologie, a často od svého lékaře požadují spoustu testů," uvedl doktor Stuart Lavery, odborník na reprodukční medicínu v londýnské nemocnici Hammersmith. Doktorka Steinerová a její kolegové podle něj pro ženy udělali skvělou službu, která jim pomáhá vyhnout se zbytečným nákladům a nesprávným úsudkům o jejich přirozené plodnosti. A rada? Ženy by se měly řídit tím, zda ovulují.