Minimální bezpečná doba mezi porodem a dalším těhotenstvím? Jeden rok!

Minimální bezpečná doba mezi porodem a dalším těhotenstvím? Jeden rok!
Dříve se mezi dvěma porody doporučoval alespoň rok a půl, dnes rok
Foto: istock.cz
Sdílej na facebooku
5. listopadu  2018 
 06:00

Čím kratší doba mezi dvěma těhotenstvími, tím vyšší rizika pro matku i dítě. Jaký tedy je bezpečný rozestup mezi dvěma sourozenci? Vlastně skoro dva roky, protože podle nejnovějších výzkumů by žena měla po předchozím porodu počkat alespoň rok, než znovu otěhotní. Další potomek by tak měl přijít na svět v době, kdy jeho staršímu sourozenci bude 21 a více měsíců. Tedy skoro dva roky. 

Ještě donedávna se – v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace – doporučovalo, aby mezi porodem a následným otěhotněním uplynul alespoň rok a půl. Teď to odborníci snížili na rok. 

Samozřejmě neznamená to, že když žena přijde do jiného stavu dříve, dopadne to špatně. Ale musí počítat s vyšším rizikem předčasného porodu, nízké porodní hmotnosti, vyšší je také pravděpodobnost, že  matka i dítě zemřou. 

Je to dobrá zpráva například pro ženy starší 35 let, které se rozhodly založit větší rodinu. Čekat po každém porodu rok a půl na další otěhotnění mohlo znamenat, že už to nestihnou. 

Studii, která vyšla z dat o téměř 150 tisících dětech narozených v Kanadě, provedla University of British Columbia (Harvard TH Chan School of Public Health), publikována byla v prestižním lékařském časopise JAMA. 

Podle autorů je bezpečné otěhotnět 12 až 18 měsíců po předchozím porodu, WHO dosud doporučovala nejméně 18, ideálně 24 a více měsíců. Vědci také zjistili, že pokud žena otěhotní  dříve než do roka po porodu, znamená to pro ni rizika bez ohledu na to, kolik jí je. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku