Alkohol v těhotenství? Jedna sklenička je v pořádku, říká nová studie!

Foto: istock
Sdílej na facebooku
20. srpna  2019 
 06:00
Jak to tedy je? Můžete si i v jiném stavu čas od času dopřát drink? Názory lékařů se různí a zdá se, že tato věčná otázka nebude mít nikdy zcela jednoznačnou odpověď. Aktuální studie nicméně přišla se zjištěním, že velmi decentní popíjení vám ani děťátku neublíží. Jak k takovému závěru vědci došli?

Někteří odborníci zastávají zcela nekompromisní názor, že v těhotenství je zapovězen alkohol v jakémkoli množství. Tedy ani sklenička vína, žádné pivo ani lákavý koktejl. I malé množství může podle nich mít potenciálně negativní následky a ohrozit zdraví plodu. Jiní lékaři zase tvrdí, že když se žena sem tam napije piva nebo si dá třeba na rodinné oslavě vinný střik, ničeho špatného se nedopouští.

Co lékař, to názor!

Ohledně konzumace alkoholu v těhotenství se dosud nepodařilo zjistit přesné množství, jež by bylo pro vyvíjející se dítě v maminčině děloze neškodné. Jak se v tom tedy vyznat a podle čeho se řídit? Velkou roli, pokud jde o úhel pohledu na pití alkoholu v těhotenství, hraje kultura.

Některé země, jako třeba Francie a Velká Británie, se k tomuto problému staví velmi benevolentně, a lékaři tam dokonce doporučují nastávajícím matkám, aby si občas s klidným svědomím daly sklenku vína, protože je to zdravé a pomůže to k psychickému uvolnění, a navíc to podpoří krevní oběh. V jiných zemích (například v Německu a USA) jsou naopak pravidla pro těhotné o dost přísnější a názor na alkohol není zdaleka tolik „uvolněný“.

30 důvodů, proč matky pijí víno! Kdo zažil, porozumí

30 důvodů, proč matky pijí víno! Kdo zažil, porozumí

Nemusíte s námi souhlasit, ale my v redakci si myslíme, že bez dobrého vína by bylo rodičovství mnohem těžší. A přiznáváme, že se na něj někdy těšíme…celý článek

Kolik můžu?

Nová mezinárodní studie nicméně přináší zajímavé zprávy. Podle vědců je příležitostná sklenička neškodná a zcela v pořádku a není třeba si kvůli ní dělat jakékoli výčitky. K tomuto závěru dospěli při dlouhodobém analyzování dat a výsledků z více než pěti tisíc již existujících výzkumů a statistik. Uvedli, že neobjevili žádné přesvědčivé důkazy, které by ukazovaly na skutečnost, že lehké pití alkoholu během těhotenství je nebezpečné. Kde vidí problém?

Nikdo dosud jasně a fundovaně nestanovil definici toho, co je považováno za „lehké pití" a jaká je „neriziková míra". Na druhou stranu výsledky analýz – i když nepřímo – naznačují, že konzumace alkoholu může být v některých případech příčinou předčasného porodu nebo porodu dítěte s nízkou porodní váhou. Resumé? Nemusíte se bát, že by pár skleniček vína nebo piva během téměř desetiměsíčního těhotenství vám a vašemu děťátku nějak zásadně ublížilo, ale pravděpodobně rovněž nijak ani jednomu neprospěje.

Nevěřte jim! Devět nejbláznivějších pověr o těhotenství

Nevěřte jim! Devět nejbláznivějších pověr o těhotenství

Užíváte si požehnaný stav a ze všech stran na vás útočí povídačky, babské rady a varování, co všechno nesmíte, musíte, co znamená to a ono nebo čeho…celý článek

Lékaři už umějí zjistit, zda žena porodí předčasně. Podle čeho?

Lékaři už umějí zjistit, zda žena porodí předčasně. Podle čeho?

Čeští doktoři dokážou poznat, jestli těhotná žena přivede své miminko na svět příliš brzy. Jaké nové informace přinesl převratný výzkum, který nemá…celý článek

Co nechce slyšet žádná těhotná? Vyvarujte se těchto dotazů a připomínek!

Co nechce slyšet žádná těhotná? Vyvarujte se těchto dotazů a připomínek!

Nastávající maminka a její rostoucí bříško jsou středem pozornosti kdekoli, kde se objeví. A (bohužel) jen málokdo odolá, aby na jejich adresu nepronesl…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku