K Labi, do Prahy neznámé, do podzemí i za tajemnem: Skvělé knižní tipy na výlety

Foto: Supermámy.cz
Sdílej na facebooku
19. července  2017 
 20:00

Milujete výlety s rodinou? My taky. A i když se všechny potřebné informace – tedy mapy včetně převýšení na cestě, doby trvání výletu, otevírací časy a mnoho dalšího – dají najít v každém chytrém mobilu, stejně nedáme dopustit na papírové průvodce. A taháme je všude s sebou. Které u nás doma slaví úspěch v poslední době? 

Některé knihy s tipy na výlety připomínají výcuc z wikipedie, není v nich ani kousek něčeho osobního a skoro z nich čiší, že autor na těch místech osobně nikdy nebyl. To rozhodně není případ novinky z nakladatelství Grada s názvem Labské vyhlídky, jejímž autorem je Ivan Klich. 

Sympatickým a zevrubným způsobem popisuje padesátku výletů na vyhlídky na řeku Labe a její okolí – začíná to Mělníkem, pokračuje dále po proudu největší české řeky, která jako snad jediná nemá ženské jméno. Tipy na výlety končí až v Pirně, za níž se Labe vlévá do rovinaté krajiny. A s velkolepými vyhlídkami je konec. 

S průvodcem na pevnost

Nejde jen o tipy na vyhlídky jako takové, ale rovnou o doporučení, jak se k nim dostat, popis toho, jak schůdná cesta to je a co všechno nepřehlédnout v okolí, povedené fotky vše jen podtrhují. My se podle knížky momentálně chystáme na velkou horskou pevnost Königstein. 

12 hraček, které jsou pro vaše děti skutečně nebezpečné. Překvapí vás to!

12 hraček, které jsou pro vaše děti skutečně nebezpečné. Překvapí vás to!

Nepodporujeme výchovu, která dětem nic nedovolí z obavy, aby se jim nic nestalo. Zrovna tak jim nechceme zakazovat, aby zkoušely nové věci. Na druhou…celý článek

Pokud se vám zrovna nikam do přírody moc nechce, klidně zůstaňte ve městě a klidně rovnou v Praze. Zapomeňte na profláklá místa, jděte na nějakou procházku, kterou najdete v knize Praha neznámá II. Její autor Petr Ryska skvěle navázal na loni vydanou knihu Praha neznámá a pokračuje v odhalování míst, kterých jste si zatím možná nevšimli. Doporučujeme například Staré Střešovice nebo vskutku úžasnou cestu přes trampské osady na horní Berounce před jejím soutokem s Vltavou. 

Knížky pro školáky: Komiksy, dobrodružství a další čtení, které je bude bavit

Knížky pro školáky: Komiksy, dobrodružství a další čtení, které je bude bavit

Říká se, že dnešní děti moc nečtou, ale naštěstí to není úplně pravda. I v době mobilních telefonů existuje spousta školáků, kteří rádi sáhnou po knihách,…celý článek

Doma nás zaujaly i výlety, které doporučuje dvojice novinek z nakladatelství Universum: Nejkrásnější výlety na tajemná místa a Nejkrásnější výlety do podzemí, které jsou hodně nabité informacemi. Oceňujeme, že ty praktické jsou aktuální, týká se to třeba otevíracích dob a podobně. Konkrétně průvodce podzemím se nám osvědčil teď v Krušných horách, kde jsme se díky němu vydali do jáchymovské štoly číslo jedna, kde se v 50. letech těžil uran. A chystáme se i na další tamní místa, o kterých jsme předtím neměli ani tušení. 

A ještě jeden tip – zkuste knihu Výletník, kterou napsal můj bývalý kolega a velký turista Jakub Pokorný a vydalo Argo. Knížka shrnuje sto jeho výletů s mapkami a fotkami. Tak schválně: je hezčí Frýdek, nebo Místek? Jak vypadá cesta kolem světa za 80 minut? Je Bavorov opravdu, co jsou Vodňany, jak se zpívá v lidové písničce? A kde je střed České republiky a proč není jen jeden?

Pubertální dcera? 9 věcí, na které si raději zvykněte. Bez nich by to nešlo

Pubertální dcera? 9 věcí, na které si raději zvykněte. Bez nich by to nešlo

Máte dceru v pubertě? Pak to nejspíše znáte. Pokud vás to teprve čeká, přečtěte si našich devět typických projevů, abyste věděli, co vás čeká. A nemine,…celý článek

7 tipů na venkovní hry pro děti, které by vás nenapadly

7 tipů na venkovní hry pro děti, které by vás nenapadly

Když s malými dětmi o prázdninách nemůžete vyrazit na dovolenou k moři nebo poznávací výlet, můžete svou zahradu proměnit v místo, kde mohou prozkoumat…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články