Naplánujte si: Dva dny plné skvělých knížek pro děti

Pozvánka na letošní akci
Foto: Meander
Sdílej na facebooku
26. dubna  2018 
 16:04

Nevím, jak u vás, ale my plánujeme víkendy dlouho dopředu, protože jinak bychom něco určitě prošvihli. Jednou z akcí, na které se těšíme, je festival nazvaný Děti, čtete?. Koná se na začátku června a nemusíte se bát, že byste se pro samou literaturu nedostali na čerstvý vzduch, protože minimálně část programu probíhá venku. 

Čtenářská gramotnost českých dětí je čím dál horší. Ne snad, že by neuměly číst, ale čtou málo – často kvůli tomu, že nikdo moc nečte ani v jejich okolí – a tak si s psaným textem vlastně nevědí rady. Mají potíže s tím, aby porozuměly něčemu jen trochu složitějšímu, nechápou význam, neorientují se ve slovech. To jejich život ochuzuje a často i vyloženě komplikuje. 

Jino taje opic: Výtvarný skvost od Petra Nikla pro děti i rodiče

Jino taje opic: Výtvarný skvost od Petra Nikla pro děti i rodiče

Některé knížky mohou naše děti tahat po výletech a do postele, neublíží jim ani ohmatané rohy. Některým by to však ublížit mohlo, a proto jsme na ně…celý článek

Upozornit na tenhle problém chce další ročník festivalu pro celou rodinu. Pod jménem Děti, čtete? proběhne 1. a 2. června v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí, ve Werichově vile na Kampě a na Malostranském náměstí v knihkupectví s galerií Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan. 

Další ročník kreativního literárně-dramatického festivalu chce zprostředkovat dospělým a dětem společný zážitek čtení jako velkého dobrodružství a zároveň ukázat, že u nás stále vznikají kvalitní a inspirativní dětské knížky, které stojí za pozornost. 

Program letošního 9. ročníku je nabitý událostmi pro děti každého věku a „jejich dospělé". Celá akce začne už v pátek 1. června v devět ráno v Městské knihovně v Praze slavnostním zahájením spojeným s vernisáží výstavy Nejlepší knihy dětem 2016/2017.

Děti rozhodnou, která kniha vyjde

Připraveny jsou povídání s autory, třeba o knížce Překlep a Škraloup, vystřihovánková dílna pro nejmenší ke knížce Byl jednou jeden domeček i výtvarná dílna pro náctileté s autorkou knihy Jan Wood, chlapec, který zasadil strom, případně loutkové představení Loutek bez hranic s výrobou vlastní loutky.

Tradiční součástí festivalu je oblíbená soutěž Nejlepší rukopis, ve které děti samy rozhodují, které knížky nakladatelství Meander vydá – právě takhle se do edičního plánu dostal hit letošního roku: prvotina mladého evolučního vědce Petra Turečka Vlasy se vrací. Ze soutěže vzešel i populární Jezevec Chrujda. 

„Svět se stále zrychluje a stále více vizualizuje. Kvalitní vybroušené texty rychle mizí z časopisů i novin ve prospěch obrázků, knihy pro děti se už řadu let stále zkracují a zjednodušují. Jak z toho ven? Zastavit se. Vzpomenout si na staré dobré knihy, s nimiž celé generace dětí prožily tolik krásných dobrodružství. Vzpomeňme si na časy, kdy jsme v zemi s neprodyšně uzavřenými hranicemi neměli k zábavě jiné možnosti než četbu. A kolik příběhů jsme s literaturou prožili," zve na festival Iva Pecháčková, jeho ředitelka a majitelka nakladatelství Meander. 

70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

Narození dítěte patří k nejsilnějším životním okamžikům. Dokládají to i záběry z těchto momentů, které pořizují otcové miminek, porodní asistentky…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku