Jino taje opic: Výtvarný skvost od Petra Nikla pro děti i rodiče

Jinotajný atlas s patnácti druhy opic
Foto: Supermámy
Sdílej na facebooku
28. února  2018 
 06:00

Některé knížky mohou naše děti tahat po výletech a do postele, neublíží jim ani ohmatané rohy. Některým by to však ublížit mohlo, a proto jsme na ně doma mnohem opatrnější – mezi takové patří třeba Jino taje opic od Petra Nikla. Knížka krásná nejen obsahem, ale i zpracováním. Nedržíme ji však za sklem, protože ji společně moc rádi luštíme. 

Malíře, muzikanta a divadelníka Petra Nikla máme doma rádi. Jeho nápady a fantazie rezonují jak s dětským, tak dospělým světem. Ať už jde o hudebně-zvukové výstavy, kde se na věci přímo musí sahat, jako jsou výstavy Orbis Pictus nebo Play, nebo o jeho knihy.  

Tou nejnovější jsou loni vydané Jino taje. Výtvarně poutavá publikace přináší zajímavé postřehy ze života různých druhů opic sepsané do krátkých, vtipných a snadno zapamatovatelných veršů. Abyste si je mohli přečíst, musíte je však rozluštit! Šifra není složitá, písmena představují samotné opice, ale někdy musíte hodně zapojit představivost. K zážitku z téhle knihy patří i radost z toho, když se vám to podaří. 

Patnáct druhů opic

Jino taje od svých čtenářů vyžadují zklidnění a soustředění, už kvůli tomu, že nehýří barvami, ale důsledně pracuje s černobílou realistickou kresbou. Petr Nikl čtenářům představuje vedle obligátních lemura nebo gorily i druhy opic, o kterých nejspíše mnozí z nás nikdy neslyšeli. Tak schválně – říká vám něco langur čínský (z modré tváře langura kráter krásy vyvěrá) nebo nártoun filipínský (nártoun slunce vidí jen v lesku luny třpytivém)? Zaujmout může i předškoláky, ale asi nejvíce bude – vedle rodičů – sedět mladším školákům.

Mimořádně hloubavé děti si vystačí jen s Jino taji samy, rodičům ostatních doporučujeme, ať si knihu luští společně s potomky. Vyplatí se je trochu povzbuzovat, ať se knihy a luštění písmenek nebojí, jejich fantazii to rozhodně prospěje. Najdete v ní i karty s opičími písmeny, můžete si je rozstříhat a skládat z nich pak vlastní opičí vzkazy.

Knihy Petra Nikla – a Jino taje v tomhle nejsou jiné – patří mezi ty nejkrásnější, které se na trhu objevují. Skvělý obsah jen podtrhuje celkové grafické a knihařské zpracování knihy vymazlené do posledního detailu, včetně desek potažených látkou.

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Na některé knihy se s dětmi těšíme ještě před tím, než vyjdou. Přesně takové je Animalium. Krásná výpravná kniha, kterou jsem už pár let okukovala…celý článek

Uvidíme, jak si Jino taje povedou v dalším ročníku soutěže o nejkrásnější českou knihu, kam je vydavatelka Ivana Pecháčková právem přihlásila. Mezinárodní porota je zařadila do finále v kategorii Bibliofilie a autorské knihy. Vítěz bude znám v polovině dubna.

Jino taje opic, napsal a nakreslil Petr Nikl, v edici Modrý slon vydal Meander roku 2017, počet stran 120, doporučená cena 698 korun

Mimochodem – Meander pro zájemce připravil další lahůdku: dotisk roky vyprodané knihy Lingvistické pohádky od stejného autora. Původní vydání z roku 2006 bylo dávno rozebrané, a proto nakladatelství připravilo dotisk téhle nádherné knihy, která před lety sbírala jednu cenu pro nejkrásnější knihu za druhou. 

Autor si v ní hraje s kresbami i jazykem, a že čeština je pro něco podobného mimořádně vhodná! 

Lingvistické pohádky, napsal a  ilustroval Petr Nikl, v edici Modrý slon vydal Meander. 56 stran, doporučená cena 360 korun

Dvakrát Petr Sís: Tajuplný ostrov draků Komodo a dobrodružný Robinson

Dvakrát Petr Sís: Tajuplný ostrov draků Komodo a dobrodružný Robinson

Milovníci dětských knih, v nichž se příběh vypráví především pomocí ilustrací, mohou mít radost ze dvou knih od Petra Síse. Před časem vyšlo Komodo,…celý článek

Jako z pohádky! Kouzelné fotky ze zimního lesa, které nafotila matka dvou dcer

Jako z pohádky! Kouzelné fotky ze zimního lesa, které nafotila matka dvou dcer

Švédka Maria Lindberg se fotografováním živí, ale fotí i sama sobě a své rodině pro radost. Třeba tyhle krásné snímky, na kterých zachytila své dvě…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku