Na tohle se těšíme! Dva dny plné skvělých dětských knížek už tenhle týden

Z minulých ročníků festivalu Děti, čtěte
Foto: Děti, čtěte
Sdílej na facebooku
29. května  2018 
 06:00

Hledáte tipy na knihy pro děti? Na opravdu krásné knihy pro děti? Vydejte se na festival nazvaný Děti, čtěte! Vypukne tenhle čtvrtek a pátek v pražské městské knihovně a také na Kampě a Malé Straně. My se ho nemůžeme dočkat. 

Čtenářská gramotnost českých dětí je čím dál horší. Ne snad, že by neuměly číst, ale čtou málo – často kvůli tomu, že nikdo moc nečte ani v jejich okolí – a tak si s psaným textem vlastně nevědí rady. Mají potíže s tím, aby porozuměly něčemu jen trochu složitějšímu, nechápou význam, neorientují se ve slovech. To jejich život ochuzuje a často i vyloženě komplikuje. 

Jino taje opic: Výtvarný skvost od Petra Nikla pro děti i rodiče

Jino taje opic: Výtvarný skvost od Petra Nikla pro děti i rodiče

Některé knížky mohou naše děti tahat po výletech a do postele, neublíží jim ani ohmatané rohy. Některým by to však ublížit mohlo, a proto jsme na ně…celý článek

Upozornit na tenhle problém chce další ročník festivalu pro celou rodinu. Pod jménem Děti, čtěte proběhne 1. a 2. června v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí, ve Werichově vile na Kampě a na Malostranském náměstí v knihkupectví s galerií Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan. Zde budete moci mimo jiné pořídit produkci nakladatelství Meander se slevou patnáct procent – vydávají třeba skvělé knížky Petra Nikla, o kterých jsme psali ZDE

Další ročník kreativního literárně-dramatického festivalu Děti, čtěte chce zprostředkovat dospělým a dětem společný zážitek čtení jako velkého dobrodružství a zároveň ukázat, že u nás stále vznikají kvalitní a inspirativní dětské knížky, které stojí za pozornost. 

Program letošního 9. ročníku je nabitý událostmi pro děti každého věku a „jejich dospělé". Celá akce začne už v pátek 1. června v devět ráno v Městské knihovně v Praze slavnostním zahájením spojeným s vernisáží výstavy Nejlepší knihy dětem 2016/2017.

Děti rozhodnou, která kniha vyjde

Připraveny jsou povídání s autory, třeba o knížce Překlep a Škraloup, vystřihovánková dílna pro nejmenší ke knížce Byl jednou jeden domeček i výtvarná dílna pro náctileté s autorkou knihy Jan Wood, chlapec, který zasadil strom, případně loutkové představení Loutek bez hranic s výrobou vlastní loutky.

Tradiční součástí festivalu je oblíbená soutěž Nejlepší rukopis, ve které děti samy rozhodují, které knížky nakladatelství Meander vydá – právě takhle se do edičního plánu dostal hit letošního roku: prvotina mladého evolučního vědce Petra Turečka Vlasy se vrací. Ze soutěže vzešel i populární Jezevec Chrujda. 

„Svět se stále zrychluje a stále více vizualizuje. Kvalitní vybroušené texty rychle mizí z časopisů i novin ve prospěch obrázků, knihy pro děti se už řadu let stále zkracují a zjednodušují. Jak z toho ven? Zastavit se. Vzpomenout si na staré dobré knihy, s nimiž celé generace dětí prožily tolik krásných dobrodružství. Vzpomeňme si na časy, kdy jsme v zemi s neprodyšně uzavřenými hranicemi neměli k zábavě jiné možnosti než četbu. A kolik příběhů jsme s literaturou prožili," zve na festival Iva Pecháčková, jeho ředitelka a majitelka nakladatelství Meander

70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

Narození dítěte patří k nejsilnějším životním okamžikům. Dokládají to i záběry z těchto momentů, které pořizují otcové miminek, porodní asistentky…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku