Kniha H.U.D.B.A. přináší čtení o zvucích, skladbách a muzice, jaké tu zatím nebylo

Kniha, díky které začne děti bavit hudba a budou toho chtít slyšet víc
Foto: Jakost.net
Sdílej na facebooku
13. října  2018 
 19:49

Je tu H.U.D.B.A. aneb harmonicky unikátní defilé bombastické akustiky. Vyšla další z řady úspěšné S.E.R.I.E., která přibližuje dětem a mládeži různá odvětví lidské činnosti. Po stavbách, designu a zahradách je tu spousta čtení o muzice, skladatelích, zvucích i tichu. Že hudbu nejde dost dobře popsat, ale musí se zejména slyšet? Ale jde! Navíc si ji díky propojení knihy s webem můžete přece jen také poslechnout. 

 

Když jsem před několika lety nadšeně kupovala knihu D.O.M.E.K., nečekala jsem, že bude bavit mého tehdy ani ne čtyřletého syna. Měla jsem za to, že se k ní dobereme až časem, ale nebylo potřeba ji zatím někde schovávat. 

Byla tak skvěle napsaná a ilustrovaná, že o zajímavých a originálních rodinných domech z celého světa šlo diskutovat i s předškolákem. Od té doby kupujeme všechny knihy ze série s atypickými tituly, po D.O.M.K.U. přišly na řadu design a zahrady. Ačkoli se autoři průběžně obměňují, kvalita obsahu zůstává. Teď je tady H.U.D.B.A.

Matka čtyř dětí odhaluje ostatním: Tohle je realita mateřství

Matka čtyř dětí odhaluje ostatním: Tohle je realita mateřství

Kayela Larson je výborná výtvarnice. A krom toho je matkou čtyř dětí, které jí občas přerůstají přes hlavu podobně, jako to dělají děti nám. Kayela se…celý článek

Přiznávám, že jsem byla trochu nedůvěřivá, přece jen stavby nebo ikonické předměty se dají nakreslit, ale slavné skladby? Jenže tohle není encyklopedie slavných skladeb ani výčet jmen skladatelů, knížka představuje hudbu v souvislostech, občas nečekaných. 

V knize se potkáte například s Američanem Johnem Cagem, který tvrdil, že „všechno je hudba“, protože zvuky nelze rozdělit na méně a na více hudební, s Markem Bainem, který pomocí speciálních přístrojů zaznamenává zvuky uvnitř konstrukcí staveb a pak je na koncertech přehrává, s Brianem Eno coby příkladem toho, že hudebník nemusí nutně vystudovat hudební školu, aby ovlivnil vývoj hudby po celém světě, s královnou popu Madonnou a mnoha dalšími.

Teenageři mají vlastní hudební festival, kam rodiče nesmějí!

Teenageři mají vlastní hudební festival, kam rodiče nesmějí!

Baví vaše teenagery muzika, ale na to, aby s vámi šli na nějakou hudební rodinnou akci, už to není? V říjnu je můžete poslat na festival Struny TEENS,…celý článek

Když si chcete něco z toho, o čem čtete, s dětmi poslechnout, není problém. Stačí jít na webovou stránku www.poslechovnik.cz a něco si pustit. Je to vlastně sbírka zvuků doplňující knížku H.U.D.B.A., ve které najdete třeba odkazy na nahrávky skladeb, o kterých se v knize píše. K přehrání některých skladeb potřebujete bezplatný účet na Spotify, ale zřídit si ho není nic složitého.

S.E.R.I.E., kterou rozhodně doporučujeme

Až tuhle jasně fialovou knihu víceméně čtvercového formátu uvidíte, neváhejte. U nás doma slaví stejný úspěch jako předchozí díly z knižní série. Celkem se knížka H.U.D.B.A. zabývá přístupy 66 autorů, a je tak skvělým odrazovým můstkem k bádání v nepřeberné krajině hudby.

Autory textů jsou sociolog a kurátor Michał Libera a hudební teoretik a novinář Michał Mendyk. Čtivou formu textu doplnili svým originálním stylem a smyslem pro chytrou zkratku Aleksandra a Daniel Mizielińští, ilustrátoři, kteří stojí za knihou D.O.M.E.K., prvním titulem této pozoruhodné dětské série.

Tři knižní tipy: Příběhy pro malé rebelky, Zvířecí architekti a cesta dějinami s Harry Potterem

Tři knižní tipy: Příběhy pro malé rebelky, Zvířecí architekti a cesta dějinami s Harry Potterem

Jak velkou knihovnu mají vaše děti? Zvažte, zda by se tam nevešla alespoň jedna z následujících tří povedených knih, které by se jim mohly líbit. Nás…celý článek

Český překlad knihy vydává nakladatelství jakost.net, které se zaměřuje na tituly non-fiction literatury pro děti a mládež. Ze série v češtině již vyšly knihy D.O.M.E.K. (Důvtipná obrázková mozaika efektních konstrukcí), D.E.S.I.G.N. (Domácí encyklopedie seriózních i groteskních návrhů) a Z.A.H.R.A.D.A. (Zelený atlas hravě rašících a důmyslných areálů).

V edičním plánu nakladatelství je do konce roku ještě obsáhlá kniha o vesmíru Kosmos, která je určená čtenářům od 10 let, a kniha K čemu jsou na světě architekti pro čtenáře od 8 let. Na obě chystané novinky se těšíme už teď! 

Kniha Z.A.H.R.A.D.A. - netradiční dětský průvodce parky a zahradami

Kniha Z.A.H.R.A.D.A. - netradiční dětský průvodce parky a zahradami

Tyhle tři knížky vytahujeme u nás doma hodně často. A to přesto, že jsem si původně myslela, že budou spíše pro děti školního věku. Syn si je však…celý článek

Dinosaurium, Příběh života a krásná kniha Řeky. Tři skvělé tipy pro vaši knihovnu

Dinosaurium, Příběh života a krásná kniha Řeky. Tři skvělé tipy pro vaši knihovnu

Miluje vaše dítě zvířata, především ta vyhynulá a obří, o kterých vlastně úplně s jistotou nevíme, jak doopravdy vyhynula? Tedy dinosaury? Pak tu pro…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku