Vše, co jste nevěděli o stromech. A bude vás to bavit!

Kniha je plná dokonale přesných ilustrací
Foto: Slovart
Sdílej na facebooku
11. listopadu  2018 
 19:19

Až dočtete tuhle knihu, už se na stromy nikdy nebudete dívat stejně jako dříve. Protože toho o nich budete hodně vědět. Troufáme si říci, že ačkoli je tahle kniha určena zejména dětem, spousta toho, co se v ní píše, bude nová a zajímavá i pro dospělé. 

Přiznávám se, že kdybych se měla pro knihu rozhodovat jen podle obálky, váhala bych. Strom s obličejem ve mně vzbudil trochu obavy, že kniha bude stromy personifikovat a dávat jim lidské vlastnosti, což nás doma moc nebaví. 

Ale nic takového se neděje. Naopak, kniha Stromy je doslova nabitá informaci podanými v mimořádně přístupné kombinaci textu a ilustrací, takže si ji můžete prohlížet jako encyklopedii nebo prostě číst kapitolu za kapitolou. Dojde i na legendy spojené se stromy nebo stromové bytosti, ale s odkazy na historické a geografické souvislosti, žádný mluvicí dub z vašeho lesa. 

Botanicum vás potěší ilustracemi i množstvím informací

Botanicum vás potěší ilustracemi i množstvím informací

Tahle kniha se může stát jednou z hvězd vaší knihovny. Vypadá jako ilustrovaný atlas z dávných časů, informace jsou přitom jasné a srozumitelné i dnešním…celý článek

Velkoformátová kniha původně polské provenience -  vytvořili ji ilustrátor Piotr Socha a autor textů Wojciech Grajkowski - se řadí k dalším povedeným titulům, které do jisté míry čerpají z estetiky starých přírodopisných kabinetů. Mám na mysli například krásné a výpravné knihy Botanicum nebo Animalium. 

Stromy jsou ale ve srovnání s nimi pestřejší, pokud jde o obsah. Nedrží se přísně jen druhové taxonomie, nepopisují jen stromy a jejich vlastnosti, ale ukazují také třeba to, kdo ve stromech žije, kdo se jimi živí nebo co všechno se dá vyrábět ze dřeva. Proto tu najdete třeba kapitolu věnovanou dopravním prostředkům, nebo další o domcích vysoko ve větvích. 

Pojem strom života už jste nejspíše slyšeli, ale co vaše děti? Ze společného čtení tak může být zajímavÁ rozprava o rodokomenu vaší rodiny. 

Stromy a nuda? Už nikdy! 

Dočtete se také, co je to strom života, strom lidožroutů a uvidíte, jak vypadal posvátný fíkovník. Skoro na vlastní oči spatříte nejstarší, nejvyšší a nejtlustší strom, dozvíte se, jak zvířata přispívají k šíření semen stromů, co stromy poškozuje a co jim naopak prospívá a ještě mnoho dalšího. 

Pokud snad patříte k těm, které na přírodě víc baví zvířata, protože je s nimi větší zábava, Stromy to mohou změnit. Pro jak staré děti se kniha dá doporučit? Na společné čtení s rodiči klidně už těm šestiletým a i s těmi mladšími si můžete přinejmenším prohlížet obrázkové dvoustrany a číst popisky k nim. Každá z nich je svébytným uměleckým dílem. 

Takhle kniha vypadá - zde španělské vydání, ale grafická podoba je stejná

Takhle vypadá kniha Stromy, podívejte se • VIDEO: 

Před stromy přišly Včely 

Autorská dvojice Piotr Socha a Wojciech Grajkowski za sebou už má jeden dětský bestseller, který rovněž vyšel v češtině  - knihu Včely

Ukázala zblízka nejen to, jak vypadají, ale také pozvala čtenáře do jejich domova a ukázala jejich chování a zvyky. Ukázala také práci včelaře, vzala čtenáře s úly autem do mandloňového sadu a vysvětlila jim, jaké jsou rozdíly mezi různými druhy medu. Pokud ji doma máte a líbí se vám, Stromy se vám budou líbit stejně. 

Tři knižní tipy: Příběhy pro malé rebelky, Zvířecí architekti a cesta dějinami s Harry Potterem

Tři knižní tipy: Příběhy pro malé rebelky, Zvířecí architekti a cesta dějinami s Harry Potterem

Jak velkou knihovnu mají vaše děti? Zvažte, zda by se tam nevešla alespoň jedna z následujících tří povedených knih, které by se jim mohly líbit. Nás…celý článek

Dinosaurium, Příběh života a krásná kniha Řeky. Tři skvělé tipy pro vaši knihovnu

Dinosaurium, Příběh života a krásná kniha Řeky. Tři skvělé tipy pro vaši knihovnu

Miluje vaše dítě zvířata, především ta vyhynulá a obří, o kterých vlastně úplně s jistotou nevíme, jak doopravdy vyhynula? Tedy dinosaury? Pak tu pro…celý článek

 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku