Tři knižní tipy pro děti: Vydejte se pod hladinu, pod zem a kolem světa!

Podívejte se, co se skrývá pod zemí! Knížka pro předškoláky i školáky
Foto: Albatros
Sdílej na facebooku
5. listopadu  2018 
 16:00

Víte, proč vlastně je oceán modrý? A jak to, že je na různých místech různě slaný, když jsou moře propojená? A tušíte, kolik živočišných druhů žije na korálových útesech a jak vypadá život deset kilometrů pod hladinou? Všechno vám řekne knižní novinka Průzkumník oceánu. Další vás seznámí s tím, co je pod chodníkem, po kterém chodíte, a se třetí se skrz rébusy můžete vydat na cestu kolem světa. 

Můj sedmiletý syn miluje fakta, zvířata a čísla. Takže i když společně čteme různou beletrii, musíme to neustále prokládat spoustou encyklopedií. Když jsou zároveň graficky povedené, je to rozhodně plus. 

Momentálně se u nás velké oblibě těší Průzkumník oceánu s podtitulem Tajemství hlubin. Knihu v edici Bambook vydala Grada. Zapomeňte na infantilní ilustrace zvířat, naopak počítejte se spoustou detailních informací, které jsou navíc uvedeny pěkně v souvislostech. 

Dinosaurium, Příběh života a krásná kniha Řeky. Tři skvělé tipy pro vaši knihovnu

Dinosaurium, Příběh života a krásná kniha Řeky. Tři skvělé tipy pro vaši knihovnu

Miluje vaše dítě zvířata, především ta vyhynulá a obří, o kterých vlastně úplně s jistotou nevíme, jak doopravdy vyhynula? Tedy dinosaury? Pak tu pro…celý článek

Takže když si čtete o chaluhách, dozvíte se nejen to, kdo v nich žije, ale i to, proč vlastně se v nich schovává. A že jejich přirozeným nepřítelem jsou ježovky, ale že ty drží v lati mořské vydry, které se živí právě těmito bodlinatými tvory. Dozvíte se také, zda existují mezi rybami přátelství a spolupráce, jestli ryby vydávají nějaké zvuky a jak se mořští živočichové maskují. 

Když dojde na hadál, ty největší mořské hlubiny, nechybí nákres toho, jak velké hloubky to jsou ve srovnání s nadmořskou výškou Mount Everestu. Kniha je to skrznaskrz současná, což je vidět i na tom, že se zabývá například plastovým odpadem zamořujícím světové oceány. 

Průzkumník oceánu. Tajemství hlubin. Napsala Sabrina Weissová, ilustrovala Giulia De Amicisová, přeložila Lenka Zahrádková, vydala Grada/Bambook 2018

Tři knižní tipy: Příběhy pro malé rebelky, Zvířecí architekti a cesta dějinami s Harry Potterem

Tři knižní tipy: Příběhy pro malé rebelky, Zvířecí architekti a cesta dějinami s Harry Potterem

Jak velkou knihovnu mají vaše děti? Zvažte, zda by se tam nevešla alespoň jedna z následujících tří povedených knih, které by se jim mohly líbit. Nás…celý článek

Zatímco Průzkumník oceánu je určen řekněme pro děti od šesti sedmi let výše a mnoho nového s tam dozví i ti podstatně starší, kniha Co se skrývá pod zemí z Fragmentu cílí na děti o něco mladší. 

Ty nejspíše nadchne kniha, která se dá prohlížet vcelku klasicky stranu za stranou nebo rozložit ve stylu leporela, aby čtenářům schematicky ukázala, co všechno se nachází pod jejich nohama - ať už ve městě nebo v lese - a jak se to směrem ke středu Země mění. Za skvělými ilustracemi stojí Yuval Zommer, kterého možná znáte z Velké knihy mořské havěti a Velké knihy drobné havěti. 

Koukněte se i se svými potomky, co se skrývá pod šedou vrstvou asfaltu nebo zelenou trávou. Vyrazte spolu s autory na objevitelskou výpravu z povrchu Země až k jejímu žhavému jádru. Začínající čtenáři si mohou s rodičovskou pomocí přečíst i krátké texty, mladší děti se nicméně díky ilustracím obejdou bez nich a mohou podle obrázků samy vyprávět, co všechno je zaujalo. 

Co se skrývá pod zemí. Napsala Charlotte Guillainová, ilustroval Yuval Zommer, přeložil Zdík Dušek, vydal Fragment 2018. 

A do třetice něco méně obvyklého cestování, tentokrát skrz rébusy v netradiční knize z provenience nakladatelství Albatros. Slibuje výpravu kolem světa, a to přímo fantastickou cestu plnou zapeklitých rébusů a spletitých bludišť, v nichž se jeden snadno ztratí.

Svůj slib vcelku splní, na čtenáře čeká osmdesátka úkolů a dá práci se jimi prolouskat až na konec. Na jeden zátah to určitě nedáte. Knihu doporučujeme už kvůli tomu, že na rozdíl od podobných úkolů v některých časopisech pro děti má styl a povedené výtvarné zpracování. Autorka se netají inspirací slavným Verneovým románem a fakt je, že něco z jeho poetiky se jí do knihy rozhodně podařilo dostat. 

A ještě jedno doporučení – tenhle titul je dobrým dárkem tam, kde chcete dát nějakou knihu, ale nejste si úplně jisti čtenářskými schopnostmi a zájmem. Rébusy baví snad všechny děti.

Cesta kolem světa za 80 rébusů. Napsala a nakreslila Aleksandra Artymowska, přeložil Petr Eliáš, vydal Albatros 2018.  

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Na některé knihy se s dětmi těšíme ještě před tím, než vyjdou. Přesně takové je Animalium. Krásná výpravná kniha, kterou jsem už pár let okukovala…celý článek

Rozdíly mezi kluky a holkami. Co doopravdy zjistili vědci?

Rozdíly mezi kluky a holkami. Co doopravdy zjistili vědci?

Většinou máme tendenci řídit se zažitými a obecně rozšířenými frázemi, jako že chlapci jsou od přírody zručnější, impulzivnější, rozjívenější a agresivnější…celý článek

 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku