5 důvodů, proč by vaše rodina měla vyrazit na koloběžce

 • Na koloběžkách mohou jezdit děti i dospělí
  Foto: Archiv/Kostka
  Sdílej na facebooku
  28. července  2019 
   06:00

  Taky si myslíte, že koloběžka se hodí akorát pro děti a pro rodiče už to není? Tak se pořádně rozhlédněte kolem sebe, přibývá dospělých, kteří na ní jezdí po městě do práce i do přírody na výlety. Stačí vybrat správný stroj a máte tu pohyb, který se dá jedině doporučit.

  Češi jsou zvyklí vyrážet na turistické výlety po krásách buď pěšky, nebo na kolech, ale roste i obliba cestovních koloběžek s velkými koly. Pokud ještě nejste šťastnými majiteli takového stroje, máme pro vás hned pět důvodů, proč to změnit. A dobré je i to, že než se rozhodnete pro koupi, můžete si koloběžku nejdříve jen půjčit. 

 • Důvod první: koloběžky uzdravují záda

  Jízda na koloběžce je pro tělo velmi zdravá. „Při jízdě na koloběžce dochází k celkové stabilizaci kyčlí a trupu. Zároveň jsou posilovány největší svalové skupiny včetně hlubokého stabilizačního systému páteře, čímž dochází k ovlivnění a kompenzaci svalových dysbalancí. A nejen proto je koloběh vhodným kompenzačním cvičením často využívaným i jako poúrazová terapie,“ říká lékař Kamil Ramík, specialista na léčebnou a sportovní rehabilitaci.

 • Důvod druhý: jsou univerzální a pro každého

  Koloběžka není kolo. Nevylézáte na ni jako na koně, nemusíte balancovat, než najdete druhou šlapku, a nebojujete s rovnováhou, než se rozjedete. Co z toho plyne? Koloběžky mají věkové rozpětí využitelnosti od 4 do 99 let a například podle informací českého výrobce koloběžek Kostka jsou velmi častými zákazníky i lidé nad 50 let. Vedle toho jsou v podstatě univerzální – když máte doma jednu velkou koloběžku, může na ní jezdit téměř kterýkoliv člen rodiny kromě hodně malých dětí, není třeba tak řešit velikost a nastavení, jako je to u bicyklů. Dá se spíš očekávat, že se o ni brzy začnete hádat a pořídíte si druhou.

 • Důvod třetí: jsou bezpečné

  Koloběžky jsou svým způsobem bezpečnější dopravní prostředek než kolo. Nesedíte na vysokém sedle a oběma nohama jste v podstatě neustále při zemi. Kvalitní velké koloběžky mají stejně spolehlivé brzdy Shimano jako špičková kola, a pokud se nebudete řítit adrenalinovým sjezdem z prudkého kopce bez brzdění, v podstatě není způsob, jak spadnout. Každopádně to ale neznamená, že byste měli podceňovat například riziko srážky a nenosit helmu, i když to není od 18 let povinné.

 • Důvod čtvrtý: zážitky, zábava i cvičení

  S koloběžkami můžete vyzkoušet spoustu nových věcí. Na mnoha našich horách  najdete půjčovny koloběžek pro sjezd po speciálních trasách a návrat lanovkou. Existují i ucelené programy koloběžkových aktivit ve skupině. Jako příklad uveďme projekt KOSTKA Active, což je zážitková jízda pod vedením zkušených a vyškolených lektorů.

  Jednotlivé lekce, které probíhají po celé republice, v sobě skrývají nejen jedinečný zážitek z jízdy, ale také výuku správné techniky jízdy a motivační cvičení, kdy se tento program stává nejen poznáním sebe sama a přírody, ale v různých formách i rekondičním a kondičním tréninkem s různým cílovým zaměřením (viz www.kolobeh.cz).

 • Důvod pátý: společně s rodinou, přáteli i se psem!

  Vše souvisí se vším – z předchozích bodů vyplývá, že jízdu na velkých koloběžkách si můžete užít jak sami, tak s partnerem, rodinou, přáteli. Není problém, aby spolu vyrazili na hezký výlet po rovinatých krásách jižních Čech třeba vnuk s dědou i babičkou stejně jako parta mladých teenagerů. Na koloběžkách můžete kdykoliv hned zastavit, podívat se na krásný strom či kapličku, vyfotit hrad nad řekou nebo si za jízdy povídat. A co víc: s koloběžkami uzpůsobenými pro mushing můžete vytáhnout na aktivní výlet i svého psa a užít si další rozměr koloběhu i se čtyřnohými členy rodiny. Tak na co ještě čekáte?

  A ještě jedno P.S.: Na koloběžce stejně jako na kole jezděte vždycky s helmou, rodiče stejně jako děti. I kdyby to bylo jen kousek a chtěli byste jet jen pomalu. Tady máte návod, jak ji dětem vybrat, aby dobře padla. 

  Jak vybrat bezpečnou a padnoucí helmu pro děti na kolo • VIDEO: 

  Jak vybrat správnou velikost dětského kola a kolik by mělo vážit?

  Jak vybrat správnou velikost dětského kola a kolik by mělo vážit?

  Vybíráte dětské kolo? Zaměřte se nejen na to, jak vypadá, ale také na jeho hmotnost. Čím méně, tím lépe. Za ta skutečně hodně lehká kola si budete…celý článek

  Kdy dítě z faldíků vyroste a kdy už je prostě tlusté? Pozor na to!

  Kdy dítě z faldíků vyroste a kdy už je prostě tlusté? Pozor na to!

  Bez problémů spořádá obří porce, pohybu moc nedá a babičky se rozplývají nad jeho roztomilými špíčky. Kdy už dětská buclatost přerůstá v nadváhu a…celý článek

   

/
Autor: red
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku