Pediatr ukazuje drsnou fotku a varuje: Nikdy nenechte děti jezdit bez helmy!

Pediatr zveřejnil na facebooku rozbitou helmu s jasným vzkazem: Má smysl, aby je děti nosily!
Foto: Pedimom
Sdílej na facebooku
5. června  2019 
 13:42

Používá vaše dítě helmu, když jde na odrážedlo, kolo nebo koloběžku? Či na kolečkové brusle? A pokud ano, skutečně vždycky, nebo nad tím někdy mávnete rukou s tím, že na ten malý kousek to nemá cenu, že stejně pojede pomalu a beztak je vedro? Pak se schválně koukněte na fotku, kterou dal na svůj Facebook jeden pediatr. 

"Na dětské pohotovosti se velmi často setkávám s dětmi s úrazem hlavy po pádu z kola. Někdy je to kvůli tomu, že je srazí auto, ale často spadnou prostě z toho důvodu, že během jízdy ztratí nad kolem kontrolu," napsal na svůj profil PediMom pediatr Free N. Hess s tím, že v takovém případě přilba na hlavě často rozhodne o tom, zda všechno skončí lehkým otřesem mozku, nebo těžkým neurologickým poraněním, či dokonce smrtí. 

A přidal fotku jedné helmy po podobném pádu – je v podstatě roztrhaná na kusy, skoro není možné poznat, o co vlastně jde. "Představte si, že by tuhle ránu dostala dětská hlava bez helmy," píše lékař. A přidává americké statistiky: výzkum provedený odborníky z University of Michigan doložil, že téměř pětina rodičů nechává děti vždycky jezdit bez helmy. 

Jak vybrat helmu na kolo? Návod zde:

Jak vybrat bezpečnou a padnoucí helmu pro děti na kolo • VIDEO: 

Cyklistické helmy jsou konstruovány a testovány na to, aby vydržely náraz v rychlosti  20 km/h, což odpovídá právě pádu cyklisty z kola. "Pokud vy nebo vaše dítě jezdíte na kole, na skateboardu, bruslích, kolečkových bruslích, koloběžkách nebo prostě na čemkoliv, u čeho hrozí úraz hlavy, noste helmu," důrazně doporučuje pediatr. 

Jeho příspěvek se rychle začal šířit zejména mezi rodiči. Jedna žena popsala, že ona sama spadla z kola, když jí bylo dvanáct, tedy v době, kdy ještě helmy nebyly běžné a u dětí povinné, a utrpěla těžký úraz, kvůli němuž byla týden na JIP a zmeškala půl roku školy. "Kdybych měla helmu, nestalo by se to," míní. 

Děti, které cvičí, jsou zdravější a chytřejší

Děti, které cvičí, jsou zdravější a chytřejší

Na kroužky cvičení pro kojence, batolata nebo předškoláky se můžete dívat trochu jako na něco navíc, bez čeho se dá obejít. Jenže to je chyba, protože…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku