Pediatr ukazuje drsnou fotku a varuje: Nikdy nenechte děti jezdit bez helmy!

Pediatr zveřejnil na facebooku rozbitou helmu s jasným vzkazem: Má smysl, aby je děti nosily!
Foto: Pedimom
Sdílej na facebooku
5. června  2019 
 13:42

Používá vaše dítě helmu, když jde na odrážedlo, kolo nebo koloběžku? Či na kolečkové brusle? A pokud ano, skutečně vždycky, nebo nad tím někdy mávnete rukou s tím, že na ten malý kousek to nemá cenu, že stejně pojede pomalu a beztak je vedro? Pak se schválně koukněte na fotku, kterou dal na svůj Facebook jeden pediatr. 

"Na dětské pohotovosti se velmi často setkávám s dětmi s úrazem hlavy po pádu z kola. Někdy je to kvůli tomu, že je srazí auto, ale často spadnou prostě z toho důvodu, že během jízdy ztratí nad kolem kontrolu," napsal na svůj profil PediMom pediatr Free N. Hess s tím, že v takovém případě přilba na hlavě často rozhodne o tom, zda všechno skončí lehkým otřesem mozku, nebo těžkým neurologickým poraněním, či dokonce smrtí. 

A přidal fotku jedné helmy po podobném pádu – je v podstatě roztrhaná na kusy, skoro není možné poznat, o co vlastně jde. "Představte si, že by tuhle ránu dostala dětská hlava bez helmy," píše lékař. A přidává americké statistiky: výzkum provedený odborníky z University of Michigan doložil, že téměř pětina rodičů nechává děti vždycky jezdit bez helmy. 

Jak vybrat helmu na kolo? Návod zde:

Cyklistické helmy jsou konstruovány a testovány na to, aby vydržely náraz v rychlosti  20 km/h, což odpovídá právě pádu cyklisty z kola. "Pokud vy nebo vaše dítě jezdíte na kole, na skateboardu, bruslích, kolečkových bruslích, koloběžkách nebo prostě na čemkoliv, u čeho hrozí úraz hlavy, noste helmu," důrazně doporučuje pediatr. 

Jeho příspěvek se rychle začal šířit zejména mezi rodiči. Jedna žena popsala, že ona sama spadla z kola, když jí bylo dvanáct, tedy v době, kdy ještě helmy nebyly běžné a u dětí povinné, a utrpěla těžký úraz, kvůli němuž byla týden na JIP a zmeškala půl roku školy. "Kdybych měla helmu, nestalo by se to," míní. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku