Malý princ Elišky Podzimkové: Výstava z jiné planety. Rodiče vrátí do dětství

Malý princ Elišky Podzimkové: Making of z Islandu
Foto: Eliška P. / Youtube.com
Sdílej na facebooku
7. listopadu  2019 
 14:00

Výstava Malý princ s obrázky ilustrátorky Elišky Podzimkové je opravdu kouzelná. Chvíli máte pocit, jako byste se skutečně ocitli na jiné planetě. A to přímo uprostřed rušné holešovické kavárny Vnitroblok. Fotky z Islandu doplněné ilustracemi známé umělkyně tu můžete oživit díky speciální mobilní aplikaci. A tahle podívaná baví nejen děti! Pokud se na výstavu nedostanete, nebo si chcete uchovat dojmy z ní, určitě si pořiďte knížku, kterou letos vydal Albatros. 

Ať už znáte příběh Malého prince od francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho, nebo ne, tuhle interaktivní výstavu si nesmíte nechat ujít. V originálním prostoru tovární haly Vnitroblok v pražských Holešovicích je místnost, kde se odstřihnete od stresu a každodenních záležitostí a na okamžik se opět vrátíte do dětství. A přesně tohle byl podle výtvarnice záměr: „Naši cílem bylo vytvořit místnost, ve které bude člověku dobře, kde bude chtít zůstat delší dobu,“ vysvětlila nám Eliška Podzimková, která nás výstavou sama provedla. 

7 frází, které přestaňte říkat dětem, pokud jim je 12 a více!

7 frází, které přestaňte říkat dětem, pokud jim je 12 a více!

Možná jste podobná slova slýchali sami, když jste byli teenageři. A moc dobře možná víte, jak taková slova někdy bolí víc než facka (ne že byste facky…celý článek

Na Malého prince jsem vzala i svou šestiletou dceru Žofii a trochu jsem tak otestovala, zda baví víc děti, nebo dospělé. „Každý si tu najde to svoje,“ říká Eliška a já musím souhlasit. Zatímco mě totálně nadchly ilustrace, které rozhýbe speciální aplikace Artivive, dcera si zalezla do stanu, kde poslouchala pohádku Malého prince a mazlila se s vycpanou liškou.

„Občas se stane, že dítě stráví v tom stanu třeba hodinu a poslouchá tu kapitolu pořád dokola. A to je fajn,“ směje se autorka originálních ilustrací, které vznikly ke knížce Malý princ na Islandu. A opravdu, někdo je na výstavě deset minut, někdo třeba hodinu a půl.

Malý princ Elišky Podzimkové: Making of z Islandu • VIDEO: 

Hýbe se výstava i knížka

Ať už se zdržíte jakkoliv dlouho, na improvizované planetě malého prince v Holešovicích můžete obdivovat kulaté obrazy, které jsou vytvořené z různých přírodnin, jako jsou mechy, lišejníky nebo třeba lávový písek. Ale to není všechno, pokud si stáhnete již zmíněnou aplikaci, namíříte na obraz telefon, výjev z obrazu ožije. Například pilot dá do pohybu své letadlo a prolétne krajinou za zvuků motorů, na jiném obrázku zase sloni okusují baobaby. Prostě nádhera!

Když jsem si povzdychla, že škoda, že to nejde i v knížce, Eliška mě přerušila: „Ale ono to funguje! Jakmile jsme to vytvořili pro výstavu, funguje to i v knize!“ A opravdu. S dcerou si teď před spaním čteme příběh človíčka z jiné planety a sledujeme pohyb obrázků přes můj mobilní telefon.

Interaktivní výstavu Malý princ v holešovickém Vnitroblocku můžete prožít od 25. října do 31. prosince. - Zkuste rozšířenou realitu právě teď.
Interaktivní výstavu Malý princ v holešovickém Vnitroblocku můžete prožít od 25. října do 31. prosince. - Zkuste rozšířenou realitu právě teď.
Autor: Eliška Podzimková
Malý princ Elišky Podzimkové je tak jednou z výstav, kde se doporučuje mít mobil nabitý a při ruce. Tedy jen v případě, že si chcete vyzkoušet něco nového. Samozřejmě, že výstavu si můžete prohlédnout i bez chytrého telefonu. „Rozhodně nikoho nenutím,“ směje se autorka ilustrací. „Kdo přijde a nechce si stáhnout aplikaci a projde si to bez toho, proč ne?“ Podle jejího názoru je ale fajn technologie využít. „Je prostě taková doba a mě přijde trochu nesmyslný proti technologiím bojovat. Naopak je to hezký to využít k nějakému bonusu navíc,“ vysvětluje sympatická Eliška Podzimková.

Knížku Malý princ s ilustracemi Elišky Podzimkové a v novém moderním překladu Richarda Podaného vydal Albatros, k mání je běžně v knihkupectvích. 

Super trik: Jak během půl minuty dostat voskovku ze zdi. A jak z oblečení?

Super trik: Jak během půl minuty dostat voskovku ze zdi. A jak z oblečení?

Děti až na výjimky milují kreslení. Bohužel, papír je jim často malý, a tak nacházíme stopy voskovek i pastelek na oblečení, podlahách, nábytku a zdech.…celý článek

Rok na venkově je příjemně současný, Alenčin sen nabitý zajímavostmi

Rok na venkově je příjemně současný, Alenčin sen nabitý zajímavostmi

Moje tříletá dcera miluje čtení. Navíc jí baví dělat, že si čte sama, což samozřejmě ještě neumí. Některé knížky jsou k tomu vhodnější než jiné - momentálním…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Gabriela Kolinová

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku