Velká pomoc pro rodiče: Audioknihy s pohádkami i příběhy pro starší děti

Tak tohle je velká legrace! A ještě je to napínavý.
Tak tohle je velká legrace! A ještě je to napínavý.
Foto: istock
Sdílej na facebooku
14. srpna  2019 
 06:00

Určitě víte, že čtení knih má pro děti zásadní význam a je důležité pro jejich rozvoj. A to nejen pro ty, které neumí část vůbec, ale i pro ty, které už ledacos přečtou samy. Často je to zábava i pro rodiče, ale co když to někdy nestihnete? Máme pro vás osvědčený a mnoha rodiči doporučovaný tip: audioknihy. K mání v mnoha žánrech pro všechny věkové kategorie. 

"Čtu synovi moc ráda. Bude mu osm, takže už čteme knihy, které baví i mě, o to je to lepší. Bohužel si ale zvykl, že mu čtu nahlas, dokud neusne. A to někdy trvá pěkně dlouho, případně to koliduje s tím, že bych si chtěla dát víno s manželem nebo si třeba sama číst," popsala Kateřina problém, který díky radě od kamarádky konečně vyřešila.

Chvíli synovi čte sama, pak mu pustí nějakou audioknihu. Obvykle to bývá tak, že společně čtou encyklopedie, zatímco z nahrávky pak zní nějaké dobrodružství  a podobně, zkrátka beletrie. "Syn si to tak oblíbil, že si audoknihy pouští, i když třeba staví z lega, skvělé jsou také do auta," doplňuje matka chlapce. 

Šestičlenná rodina si plní sen a jezdí po zemi v karavanu! Budete žasnout!

Šestičlenná rodina si plní sen a jezdí po zemi v karavanu! Budete žasnout!

Jezdíte v létě do kempu pod stan, nebo máte dokonce přívěs, ve kterém týden bydlíte? Tak si zkuste představit, že v něm žijete celý rok a jezdíte z…celý článek

Poslouchaní mluveného slova má obrovský význam pro rozvoj emocionálního zdraví dětí i pro jejich čtenářskou nebo obecně jazykovou gramotnost. Rozvíjí paměť a představivost, učí myšlení. A kombinace toho rodičovského s používáním audioknih s jeví jako ideální cesta, díky níž jsou nakonec všichni spokojení. 

Velký výběr audioknih najdete v iKiosku našeho vydavatelství ZDE. A to jak tituly pro nejmenší děti, tak i ty, které baví mladší školáky či rovnou dospívající. Výhodou je, že si můžete přehrát ukázku a zjistáte tak, zda vašim dětem například vyhovuje, jakým způsobem je kniha načtená. 

Tuhle pětku doporučujeme

Chcete osvědčené tipy na konkrétní tituly? Máte je mít. Za naši redakci doporučujeme následující pětici knih. 

Pro předškoláky

Žofka ředitelkou ZOO - Původní audio kazetu 71 0340-4 "Miloš Macourek Žofka ředitelkou zoo / Petr Nárožný" vydal Bonton Music a.s. v roce 1996, v roce 2001 vyšla v Supraphonu zkrácená verzi této nahrávky. Nyní vydává Supraphon celou nezkrácenou verzi nahrávky poprvé digitálně a pouze pro digitální obchody.

Pro školáky 6+

Čáry paní Láryfáry - Paní Láryfáry rozumí dětské duši jako nikdo jiný. A protože je tak trochu kouzelná, umí vyléčit i takovou nemoc, se kterou si ani doktor neví rady. Její čáry a neobvyklé léčebné metody už pomohly mnoha rodičům, zbavit se neduhů, jimiž trpěly jejich nezdárné ratolesti. Proto všechny maminky, jejichž děti postihl akutní záchvat toměnebavínoy, zápalu švindlu nebo jiné z těchto nebezpečných dětských chorob, tak rády volají paní Láryfáry o radu. 

Slyšíš, jak mluví stromy?  -  Slyšíš, jak mluví stromy? Co všechno můžeš objevit v lese: audiokniha autora oblíbené knihy Tajný život stromů, Petera Wohllebena, provádí životem lesa tentokrát děti a odpovídá i na ty nejzvídavější dětské otázky o tom, co se v lese děje. S dětmi čte Martin Preiss. Mají stromy svůj vlastní jazyk? Musí děti stromů chodit do školy? Proč se lesní zvířata bojí lidí? Peter Wohlleben odpovídá na otázky, které jsou neobvyklé, originální a často velmi zábavné. 

Pro školáky 10+

Tobiáš Lolness - Román francouzského autora Timothée de Fombelle patří mezi současná nejúspěšnější díla pro děti. Rozhlasová dramatizace nás zavede mezi obyvatele jednoho stromu, kde je skoro po celý rok slunečno a veselo. Tedy téměř po celý rok. Příběh s mnoha zápletkami a odbočkami je totiž metaforickým obrazem našeho světa se vším všudy.

Pro teenagery

Dívka, která upíjela měsíc   - Každý rok obětují lidé v Protektorátu jedno novorozeně čarodějnici žijící v hlubokých lesích, aby ochránili město před zlými kouzly. Jenže čarodějnice Xan není krutá – o opuštěné dítě se postará, nakrmí ho výživnou hvězdnou září a najde mu novou rodinu na druhé straně lesa. Avšak jednou se novorozená holčička omylem napije svitu měsíce a v její krvi začne kolovat magie.

Kosmos se otevírá! Všechno, co vaše děti musí vědět o černých dírách a bílých trpaslících

Kosmos se otevírá! Všechno, co vaše děti musí vědět o černých dírách a bílých trpaslících

Máte doma malého astronoma, který už vyrostl z encyklopedií pro nejmenší a jen o trochu větší děti? Pak tu pro vás máme tip: skvělou knížku Kosmos z…celý článek

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Na některé knihy se s dětmi těšíme ještě před tím, než vyjdou. Přesně takové je Animalium. Krásná výpravná kniha, kterou jsem už pár let okukovala…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku