Lži, které vaše dítě potřebuje slyšet! Tyhle jim říkejte klidně každý den

 • Lži, které vaše dítě potřebuje slyšet! Tyhle jim říkejte klidně každý den
  Jsou lži, které dětem neublíží, dokonce naopak
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  16. července  2018 
   06:00

  Že se nemá lhát? Nikdy? Za žádných okolností? No jistě, ale někdy to tak docela neplatí. Některé lži jsou povolené. Aspoň podle názoru odborníků i rodičů. Tyhle můžete říkat každý den a dětem neublížíte.

 • Nemusíš se ničeho bát

  Autor: iStock

   

  Lež – kdo se nebojí? Dokonce i my dospělí se čas od času bojíme. Bojíme se, že nejsme dost dobré mámy, bojíme se toho, jak dopadne ten pohovor, bojíme se všeho možného. Ovšem dítěti to říkat nebudeme. Naopak se budeme snažit dítě uklidnit a přesvědčit, že strach je zbytečný. Je fajn mu pomoci zbavit se obav. Takže, klidně každý den říkejme: Nemusíš se bát!

   

 • Zelenina je dobrá, budeš silný a velký

  Autor: iStock

   

  Která máma nelhala právě o zelenině? No jistě, dítě by možná raději snědlo špagety s kečupem nebo párek s hořčicí, ale co si budeme povídat. Zelenina je fakt zdravá a má spoustu vitaminů, takže proč dítěti trochu nepomoci s rozhodnutím?

 • Pejsek odešel za svou maminkou

  Autor: iStock

   

  Mluvit o smrti pravdu, nebo lhát? To je otázka. Psychologové se sice domnívají, že rodiče by měli o smrti komunikovat od útlého věku, ale vhodným jazykem a s využitím slov, které dítě zná a pochopí. Neměli bychom například říkat, že šel pejsek spát, protože to by dítě zmátlo. Proč ale neříct, že pejsek se už nikdy nevrátí, protože odešel za svou maminkou? Je to lež a není to lež. Důležité je nic dítěti nezatajovat.

   

 • Všechno bude zase v pořádku

  Autor: iStock

   

  Když se něco pokazí nebo se stane něco, co způsobí smutek, je lepší zmírnit bolest tím, že prostě řekneme, že to bude v pořádku. I když víme, že třeba nebude, nebo že to ještě chvíli potrvá, než se věci spraví.

 • Mamince se to stalo taky

  Autor: iStock

   

  Není nic horšího než vidět vlastní dítě, jak trpí nebo pláče bolestí. Která máma by mu nechtěla ulevit? Proč ho frustrovat tím, že budeme mlčet, řekněte, že vy jste zažili kdysi totéž. Podle odborníků to dítěti pomůže lépe zvládnout frustraci a bolest rychleji odejde.

   

 • Ježíšek existuje a nosí dárky

  Autor: iStock

   

  Podle psychologů není vhodné malým dětem existenci Ježíška vymlouvat. Batolata a předškoláci žijí v magickém období, nadpřirozené bytosti jsou součástí jejich života. Pomáhají jim vypořádat se se všemi nespravedlnostmi, s nimž se během dne potkají. Přispívají k rozvoji představivosti a rozšiřují jejich osobní svět. Navíc je Ježíšek tím, kdo odměňuje. Ponechme jim tedy tuhle víru. Zhruba od sedmi let začíná dítě ale uvažovat realistiky a klade otázky. Když se tedy zeptá, jestli existuje, neměli byste lhát. Do té doby ale klidně lžete.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku