Běž do své postýlky! Jak naučit dítě spát samotné? Vsaďte na tyto triky!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  10. července  2018 
   06:00
  Odmítá vaše tříleté robátko opustit ložnici a manželskou postel? Nebo vás uprostřed noci pravidelně budí malý ukňouraný ospalec s polštářkem v náručí, který přivrávoral z dětského pokojíčku a nekompromisně se dožaduje uvolnění prostoru pod peřinou? Skoncujte s tím, prozradíme, jak na to!
 • Kdy je ten správný čas?

  Ať už jste svého drobečka naučili společnému spaní sami a dobrovolně (z jakéhokoli důvodu) nebo má odmalička svůj pokojíček, od miminka je zvyklý usínat ve vlastní postýlce. Jenže najednou začal v noci cestovat do té vaší – naučit ho spokojeně chrnět nezávisle na vaší přítomnosti může být trochu oříšek. Obzvláště tehdy, pokud jste prošvihli ten správný okamžik a z přítulného batolátka se mezitím stal předškolák. Příčiny, proč mají některé děti potíže se samostatným spaním, jsou různé – pocity nejistoty, úzkosti, noční můry a děsy, strach ze tmy nebo neznámých zvuků, také ale třeba „obyčejné“ rozptýlení a prostý zvyk, když pro něj bylo dlouhou dobu normou usínat s rodiči, cítit jejich přítomnost a dotýkat se jich. Zde jsou způsoby, jak povzbudit a motivovat potomka, aby vydržel spinkat sám celou noc a všichni jste se ráno probouzeli dorůžova.

 • Odstraňte rozptylovače

  Schovejte z dosahu veškeré elektronické hračky a zařízení jako mobily, tablety a iPady. Minimálně hodinu před odchodem do postele dětem nekompromisně zakažte sledování televize nebo hraní videoher. Psychologové i lékaři se shodují, že světlo z televizních obrazovek, monitorů počítačů a displejů tabletů způsobuje podrážděnost a zhoršuje schopnost v klidu a uvolněně usnout. Noční tlumené světýlko nebo rozsvícená lampička v pokojíčku ovšem samozřejmě nevadí. Zkrátka se snažte vytvořit prostředí, které navodí potřebnou uklidňující večerní atmosféru.

 • Vytvořte spánkové rituály

  ...

  Každému dítěti, ať je jakkoli staré, dělají dobře zavedené rituály, neměnné činnosti a zvyky. Pokud je ve vaší rodině máte a dodržujete je, jistě jste již zjistili, že domácnost s nimi funguje lépe a organizovaněji. Ať již během hektických všedních rán nebo večer před spaním. Pravidelné zvyky a rutina jsou důležité, pomáhají nám všem dodržovat řád věcí, snižují stres a pro děti jsou symbolem bezpečí a jistoty. Naučte potomky, že večerní program je neměnný – koupel, večeře, večerníček, vyčistit zuby, společné čtení pohádky a pusa na dobrou noc. Předvídatelnost všeho, co se bude dít, jim pomůže uvolnit se, zklidnit se a připravit na noční odpočinek. Proto je také důležité chodit spát každý den zhruba ve stejný čas.

  Bojí se vaše dítě usnout? Tyhle osvědčené rady pomůžou strach překonat!

  Bojí se vaše dítě usnout? Tyhle osvědčené rady pomůžou strach překonat!

  Přibližně sedmdesát procent dětí od čtyř do dvanácti let mívá v noci strach nebo má noční můry. A více než třicet procent dětí dokonce trpí úzkostným…celý článek

 • Opusťte místnost

  ...

  Tříleté nebo čtyřleté dítě již nepotřebuje při usínání vaši přítomnost, vyžaduje ji kvůli tomu, že je na ni prostě zvyklé a je pro něj pohodlná. Při čtení nebo vyprávění pohádek si nelehejte k prckovi do postýlky, seďte na židli nebo kraji pelesti, po objetí a puse na dobrou noc se zvedněte a odejděte z pokojíčku. Nenechte se přemluvit k dovádění, polštářovým bitvám a jiným divokým aktivitám, pomazlete, pohlaďte, klidně nechte rozsvícenou lampičku a pootevřené dveře a vzdalte se. Mírnější variantou je, že zůstanete v dosahu, například v křesle u postýlky, a budete dítě držet za ruku, pokud na tom trvá. Jakmile ale zabere, odejdete. Postupně se bude snižovat jeho závislost na vaší přítomnosti. V prvních týdnech se samozřejmě připravte na to, že pokud se v noci probudí, bude vás volat nebo rovnou přicupitá. Chce to ale obrnit se trpělivostí a vytrvat.

 • Jděte na to pomalu

  ...

  Každý rodič zná své dítě nejlépe a ví, co zvládne a případně co už je pro jeho psychiku za hranicí možností. Jako u všeho, tak i v tomto případě platí, že nic se nemá přehánět. Nebuďte proto příliš ambiciózní a netlačte na pilu. Pokud vaše dítko noční odloučení prozatím opravdu nezvládá, s pláčem vás opakovaně volá, je neklidné a nervózní nebo ho začaly trápit zlé sny, budí se s pláčem či křikem, odložte celý „projekt samostatného spaní“ na později, svět se nezboří. Vyčkejte pár týdnů a zkuste to znovu. Děti se mentálně vyvíjejí a jejich aktuální potřeby i vnímání okolního světa se mění rychlostí blesku, takže třeba budete sami překvapeni.

  Otec se snaží uspat batole. A moc se mu to nedaří • VIDEO: 

 • Buďte důslední

  ...

  Jak to všechno odnaučit neúnavné noční návštěvníky, kteří s železnou pravidelností pochodují s plyšákem v jedné a dekou v druhé ruce za vámi přes půl bytu okupovat vaše výsostné území, tedy vyhřátou postel? Máte jen jedinou možnost. A není snadná. Pokud k vám dítě proklouzne uprostřed noci, musíte zůstat věrni svému přesvědčení, vstát a vyprovodit ho zpět do jeho postýlky. „Je důležité, abyste vytrvali a pokaždé, znovu a znovu, vrátili potomka do jeho vlastního pelíšku. Jemně, klidně, ale důsledně,“ říká psychoterapeutka dr. Judith Owensová.

  Zároveň doporučuje odměňovat dítě za každou bezproblémovou noc. Nechte ho například vybrat si, co chce k snídani, nebo naplánovat program podle svého gusta na sobotní odpoledne.

  Jak vystrnadit tříleťáka z manželské postele? Tohle by mohlo fungovat

  Jak vystrnadit tříleťáka z manželské postele? Tohle by mohlo fungovat

  Spát s miminkem v jedné posteli je pohodlné, hřejivé a podle některých odborníků přínosné pro pozdější vývoj dítěte. Jenže co dělat, když se z přítulného…celý článek

  Spíte s dětmi v jedné posteli? 5 důvodů, proč to nedělat

  Spíte s dětmi v jedné posteli? 5 důvodů, proč to nedělat

  Když kojíte, je spaní v jedné posteli nesmírně praktická věc, jenže než se nadějete, děti vyrostou a vám začne být postel malá. Proto byste je měli…celý článek

  S dětmi v jedné posteli? Ano! A kdy už je vážně vystrnadit?

  S dětmi v jedné posteli? Ano! A kdy už je vážně vystrnadit?

  Ačkoli na tom, zda děti – a do jakého věku – patří do rodičovské postele, se odborníci asi nikdy neshodnou, poslední dobou přibývá výzkumů, které to…celý článek

   

   

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku